Megint itt a nagy nyári kánikula, ezért olyan Balaton környéki nyaralókat gyűjtöttünk össze, ahová mi is szívesen elvonulnánk pihenni.

Évről évre épülnek építészeti szempontból igazán érdekes házak a Balatonnál, némelyik még a magyar tengerre néző panorámával is rendelkezik. Most összeszedtünk hét olyan nyaralót, amelyekről korábbi lapszámainkban már részletes írásokat tettünk közzé. Ebben az összeállításban az északi parton végighaladva, majd a délire átkanyarodva vesszük sorra azokat az épületeket, amelyek kiváló tervezői munkáról tesznek tanúbizonyságot.

Családi nyaraló fából

Ezt az északi part csücskében elhelyezkedő házat a Geon Építészstúdió csapata tervezte, a legfőbb építőanyag pedig a Magyarországon még mindig nem teljesen elfogadott fa volt. Az egyszerű szerkesztés jól átlátható, szellős és logikus elrendezésű tereket biztosít. A Balaton körül az elmúlt időszakban egyre több helyen bukkannak fel a rétegragasztott CLT-panelekből épült, villámgyorsan felhúzott minőségi házak, ez a technológia pedig új lehetőséget ad az építészek kezébe is. A nyaralóról szóló részletes írásunk ezen a linken érhető el.

Fotó: Hlinka Zsolt

Ház a sziklák felett

Az északkeleti parton épült fel a most következő nyaraló, amely jól kihasználja a magaspart adottságait. A megrendelő alapvető elképzelése egy szigorú, igencsak kötött program mellett egy minden részletében magas minőséget képviselő, egyedi, de mégsem hivalkodó ház kialakítása volt. A KONTEXTUS építészeti stúdió tervezői végül megtalálták a módját annak, hogyan hozzák létre az igényeknek megfelelő épületet. Három meghatározó anyaga a mészkő, az üveg és a fém. A nyaralóról szóló recenziónk ezen a linken olvasható.

Fotó: Boros Mátyás

Nádas nyaraló Tihanyban

A RAPA Architects által tervezett nyaraló koncepciója elég kockázatos volt, hiszen felmerült a kérdés: elképzelhető-e Tihanyban nádfedeles, hagyományos hosszúház kontúrú kortárs nyaralóépületet alkotni anélkül, hogy érzelgőssé válnék a végeredmény? Reisz Ádám és tervezőtársai végül sikeresen, három rétegben, három balatoni nyaraló archetípus rétegeit kapcsolták össze. A végeredményről részletes írást is közöltünk, amely ezen a linken érhető el.

Fotó: Bujnovszky Tamás

Présházból nyaraló

Balatoncsicsó régiójában is évszázadok óta foglalkoznak szőlőműveléssel, így a dombok egyik tipikus épülete a présház volt. Errefelé sokszor kudarcos küzdelem folyik a kis alapterületű egykori „tárolók” kényelmes nyaralóvá bővítéséért, a 3h Építésziroda által tervezett épület azonban felülemelkedett a lokális gyakorlaton és merészen újragondolta, kihasználta a terep adta lehetőségeket. A hálók a lejtőre néző hasáb alatt, kilencven fokkal elfordítva helyezkednek el, ez a szint pedig az elforgatás irányában egy rézsűben folytatódik. A „helyproblémát” ezzel lényegében sikerült is megoldani. A nyaralóról szóló hosszabb írásunkat itt lehet elolvasni.

Fotó: Danyi Balázs

Ház bazaltkőből

Ez a badacsonyörsi épület a helyi, jellegzetes, sötét tónusú bazaltkövet használja, tömörsége szilárd megjelenést biztosít a háznak. Fontos tervezői szándék volt, hogy az egyszerű alaprajzi elrendezés bármikor, igény szerint nagyobbítható legyen, s ez ne radikális beavatkozásként, hanem organikus fejlődésként jelenjen meg az épületen. A nyaraló tervezője, a Benczúr – Weichinger Studio Kft. tehát ezen igények szerint alkotta meg az épületet. Erről szóló írásunk ezen a linken olvasható el.

Fotó: Bujnovszky Tamás

Nyaraló Szigligeten

Az eredetileg Vadász György és Basa Péter által tervezett házat néhány éve újragondolták, Rigó Péter építész pedig egy komoly feladatot kapott. A tetőtér egy tűzvészben teljesen leégett, a megrendelők azonban nem az eredeti állapotot szerették volna visszaállítani. A kőboltozatos teret kellett átértelmezni a módosult igényeknek megfelelően, a fiatal építész új terveire pedig az akkor még élő Vadász György is áldását adta. A nyaralóról szóló cikkünk itt érhető el.

Fotó: Danyi Balázs

Egyszerű geometriai formák

Következzen most egy jó példa a déli partról: nyaralónak szánták ezt a balatonboglári épületet, de lakóházként is egész évben remekül szolgál. A kortárs építészetnek engedett teret a megrendelő, az igényeinek megfelelő terveket pedig a Paládi Építész és Mérnök Kft. csapata alkotta meg. Sikeresen ötvözték az urbánus lakóház óvó-védő, állandóságot és biztonságot sugárzó jellegét a tájra, a környezetre nyitottabb, „hajlékonyabb” nyaraló-karakterrel. Részletes épületkritikánkat erről a házról az alábbi linken lehet elolvasni.

Fotó: Bujnovszky Tamás




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Átszinezett hetvenes évek

Átszinezett hetvenes évek

A Zánkai Erzsébet-tábor felújítása és bővítése.

Svájci bicska magyar módra

Svájci bicska magyar módra

Iskolabővítés Felsőörsön.

Hirdetés