A Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) ismét megrendezi a Nemzetközi Zöld Építés Hetét.

Az idei, szeptember 9. és 13. közt megrendezett eseménysorozat „Bolygóbarát jó példák” címmel zajlik és célja, hogy kiemelkedő példák és bevált gyakorlatok segítségével mutassa be, hogyan hozható létre egy fenntarthatóbb épített környezet. Az elmúlt évtizedekben a bolygónk és környezetünk értékeinek megőrzésére nem fordítottunk kellő figyelmet, ami példátlan környezeti változásokat eredményezett. Ezen folyamatok megváltoztatása és fenntartható irányba terelése új megközelítéseket és megoldásokat tesz szükségessé az élet minden területén, így az épületeink, településeink tervezése, fejlesztése, üzemeltetése során is. A környezettudatos, természeti és társadalmi szempontból egyaránt fenntartható építésre és épület üzemeltetésre való áttérés lehetőséget kínál arra, hogy hosszú távon fenntartható értékeket teremtsünk a gazdaság, a társadalom és a természet számára egyaránt. A World Green Building Council (WorldGBC) által kezdeményezett programsorozat keretében jövőbemutató gyakorlati példákkal, szakmai beszélgetésekkel és műhelymunkákkal várjuk a résztvevőket.

A rendezvénysorozat kiemelt programjai:

  1. Green Walk: A Green Walk a Nemzetközi Zöld Építés Hete egyik legkedveltebb programja, amelynek során a résztvevők szakmai vezetéssel járhatják be a legkiválóbb környezettudatos épületeket. Szeptember 9. és 13. között 13 épületbe nyerhetnek betekintést az érdeklődők, megismerve a leginnovatívabb és legfenntarthatóbb építészeti megoldásokat. Az esemény nyitott a szakmai közönség és a nagyközönség számára is, így mindenki számára lehetőséget biztosít inspiráció gyűjtésére.
  2. „Társasházak zöld restart workshop” a TOP CLeveR projekttel: Az idei év különlegessége a „Társasházak zöld restart workshop”, amely szeptember 11-én, 15 órakor kerül megrendezésre a Fuga Budapesti Építészeti Központban. A műhelymunka keretében egy társasházi felújítást vesznek alapul, és különböző forgatókönyvek elemzésével keressük a karbonsemleges megoldásokat, amelyek révén alacsony szénlábnyomú, fenntartható épületeket hozhatunk létre. A workshop a TOP CLeveR projekt keretében, az Európai Unió LIFE22-CET programjának támogatásával valósul meg. A résztvevők cselekvésorientált javaslatokat dolgoznak ki, amelyekkel azonosítják a karbonsemleges jövő felé vezető út legfontosabb akadályait és megoldásait.
  3. GREEN TALK – Zöld épületek a jövőért: az EPBD új irányelvei és megvalósításuk: Csatlakozás az online Green Talk eseményhez szeptember 12-én, 15:00-16:30 között, ahol a felülvizsgált európai épületenergetikai irányelvet (EPBD) tárgyaljuk Miles Rowland, a World Green Building Council (WGBC) policy coordinator munkatársával, Csizmadia Edit, a KÉSZ Csoport fenntarthatósági szakértőjével, Kolossa József DLA, vezető fenntarthatósági tanácsadónk moderálásával. Az új irányelv célja, hogy 2050-re egy energiahatékony és dekarbonizált épületállomány jöjjön létre az Európai Unióban. Az eseményen bemutatjuk a World Green Building Council (WorldGBC) által kidolgozott új ténylapokat, amelyek részletes útmutatást nyújtanak a Minimum Energia Teljesítményszabványok (MEPS) és az Életciklus Globális Felmelegedési Potenciál (GWP) alkalmazásáról, továbbá a KÉSZ Csoport jóvoltából magyar jó példákat mutatnak be a gyártmányok és építőipari anyagok környezetvédelmi terméknyilatkozatáról (EPD). Az online beszélgetésen szó lesz az EPBD irányelv energiahatékonysági céljairól, a dekarbonizáció fontosságáról, és arról, hogy a tagállamoknak miként kell átültetniük az irányelvet saját jogrendszerükbe. A WorldGBC ténylapjai és ellenőrző listái segítséget nyújtanak a kormányok és az iparág szereplői számára a hatékony végrehajtásban, így hozzájárulva a zöld építkezés terjedéséhez és a fenntartható jövő megteremtéséhez.
  4. Building Life Zéró Karbon Útiterv workshop: A Building Life Zéró Karbon Útiterv workshop szeptember 13-án kerül megrendezésre a Fuga Budapesti Építészeti Központban. Ez a workshop a következő lépése annak a folyamatnak, amely során a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) a Green Policy Center szakértői háttéranyaga alapján, tagjaival együtt véglegesíti a Zéró Karbon Útitervet. Az útiterv célja, hogy 2050-ig konkrét cselekvési tervet és intézkedéseket határozzon meg az építőipar különböző szegmensei számára a dekarbonizált magyarországi épületállomány eléréséhez. A HuGBC széleskörű iparági egyeztetést folytat annak érdekében, hogy a végleges dokumentum a lehető legszélesebb körű szakmai támogatást kapja, mielőtt az november 6-án a Green Future Conference eseményen publikálásra kerül. Az esemény zártkörű, csak a HuGBC tagjai számára elérhető.

Forrás: Sajtóinformáció / Nyitókép: Pexels




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Idén is megrendezik a Nemzetközi Zöld Építés Hetét

Idén is megrendezik a Nemzetközi Zöld Építés Hetét

A Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) ismét megrendezi a Nemzetközi Zöld Építés Hetét.

A környezettudatos bevásárlóközpont | Etele Plaza

A környezettudatos bevásárlóközpont | Etele Plaza

Magyarországon elsőként az Etele Plaza szerzett BREEAM Very Good minősítést.

Beépített szén-dioxid

Beépített szén-dioxid

Közel karbon-semleges közösségi központ épült rétegragasztott fából Barcelonában.

Hirdetés