Historizáló épület, időtálló tervezés és kortárs, dán design bútorok adják ennek a magasszínvonalon felújított belvárosi lakásnak a harmonikus összképét.
Klasszikus alapokon nyugvó, időtálló tervezése révén tökéletesen harmonikus, körbejárható, egymással szoros kapcsolatban álló terek jöttek létre ebben az ötödik kerületi nagypolgári lakásban, melyben a historizáló épület adottságait a kortárs design fiatalos részleteivel ötvözte a tervező, Tonwe Annamária.
Budapest egyik főútja mentén, a belvárosban egymást követik a patinás, zártudvaros, historizáló és art deco épületek, melyek egyikében Tonwe Annamária tervező olyan otthont alkotott, ami belesimul a történelmi környezetbe, tisztelettel nyúl a múlt örökségéhez, ugyanakkor friss és modern utakat követ. A térszervezésnél alapelv volt, hogy a különböző helyiségek között természetes haladási irány jöjjön létre, és a terek az adott funkcióhoz alakíthatók legyenek. Ezt részben úgy érték el, hogy a nappali-étkező, valamint a hálószoba tengelyére felfűzött terek egységes, minőségi, matt halszálkamintás parkettát kaptak, míg a konyhát és a fürdőszobákat azonos, geometrikus mintájú természetes kővel burkolták.
Nem csak a helyiségek struktúrájának kialakításával követte a tervező az axisokra való szerkesztési elvet, de a bútorokkal, a lámpákkal és a függönyökkel is harmóniára és szimmetriára törekedett. Nyugodt, higgadt térélményt nyújt a lakás – köszönhetően az átgondolt struktúrának és szerkesztettségnek –, ugyanakkor bővelkedik merészebb részletekben is. Földig érő, finom, pasztell tónusú függönyök, gyönyörű parketta, kristálycsillárok és falikarok hangsúlyozzák a nagypolgári eleganciát, amik mellé egyedi formavilágú, de visszafogottabb színű dán design bútorokat és kiegészítőket, játékos tapétákat párosítottak.
A letisztult, monokróm színvilágot csak egy-egy kitüntetett helyen frissítik olyan karakteresebb színfoltok, mint a sötét ultramarin fotelek, a hidegszürke felhős tapéta, vagy a krómozott és tükrös felületek, valamint a hálószobai kiegészítőkben megjelenő puha textúrák. Különösen fontossá tette a fényekkel való tudatos játékot a lakás közel négyméteres belmagassága – ennek köszönhetően a helyiségek szellősek és világosak lettek. A mértani pontossággal elhelyezett mennyezeti spotlámpák, meleg fényű design lámpatestek és a teret megmozgató tapéták ugyancsak a fényjáték fontos szereplői.
A lépcsőház rozettái és a ház homlokzati díszítőelemei köszönnek vissza a mennyezeten, a lábazaton és a beépített bútorok frontjain egyaránt. Ezek az apró gesztusok csempészik be a klasszikus építészeti elemeket az alapvetően modern bútorokkal berendezett enteriőrökbe.
Végeredményül egy részletgazdag, aprólékosan átgondolt, mégis nagyvonalú és elegáns, ugyanakkor minden ízében kortárs szemléletet tükröző, otthonos nagypolgári lakást kaptak a tulajdonosok.
A cikk az OCTOGON DECO 2021/2. lapszámában jelent meg.
Octogon Deco Magazinunk a készlet erejéig az alábbi árusítóhelyeken kapható.