Május 4. és 5. között a százéves Bauhaus az idei Budapest100 fő témája, de a Magyar Nemzeti Galériában is a jubileum köré szervezik a szombati programokat. 

Bauhaus-napot tart szombaton a Magyar Nemzeti Galéria (MNG), ahol többek között tárlatvezetésekkel, workshopokkal, előadásokkal várják a közönséget. Aki pedig az épületeket szeretné bejárni, annak erősen ajánljuk a Budapest100 programsorozatát, mely a főváros korai modern építészetébe enged betekintést. 

Fotó: Magyar Nemzeti Galéria

Mindaz, amit ma modern formatervezésnek, modern építészetnek, modern alkalmazott művészetnek hívunk, a száz évvel ezelőtt Weimarban megalakult Bauhaus örökségén alapul. Azon az alapkérdésen, hogy a modern művészet hogyan tudja szolgálni az embert. A Bauhaus új formakultúrát, új ízlést jelentett, a geometria szépségét a kuszaság fölött, rendet a rendetlenség fölött. Átformálta a modern ember fogalmait a szépről, a hasznosról és a jóról, így érthető módon számos nyelvben - a magyarban is - stílusnévvé vált. A tiszta felületek, az áramvonalas részletek ötvözete immár általánosabban is az elismerő “Bauhaus” jelzőt vonja maga után.

Az MNG a szombati Bauhaus-napon nemcsak a Bauhaus100. Absztrakt Revü - Válogatott művek Weininger Andor hagyatékából című kiállítással, hanem számos programmal is várja látogatóit. A Bauhaus Absztrakt revüjétől David Bowie-ig címmel Topor Tünde és Winkler Nóra, az Artmagazin munkatársai tartanak előadást, a Bauhaus100 című kiállításon a nap folyamán négy tárlatvezetés is indul. Elsősorban a gyerekeket célozza meg az Életre kelt geometriai formák címmel meghirdetett, délelőtti workshop; Békés Rozi grafikusművész délutáni kreatív workshopja azonban a felnőtteknek is szól. A Metropolitan Egyetem divat- és textiltervező mesterszakos hallgatói Bauhaus-lenyomatok címmel tartanak Bauhaus inspirálta divatperformanszt. Az Oskar Schlemmer, Vaszilij Kandinszkij, Breuer Marcell, Moholy-Nagy László, Paul Klee munkássága által inspirált darabokat a Góbi Rita Társulat táncosai keltik életre a mozdulatművészet segítségével. A Bauhaus-napon fellép Ladányi Andrea táncművész is, aki StreetArt című darabját az MNG felkérésére komponálta, reflektálva a Bauhaus100 című időszaki kiállításra.

A Palatinus Strand - Fotó: Horváth MátéA volt Kertészeti Egyetem A épülete - Fotó: Horváth Máté

2019. május 4. és 5. között vár mindenkit a Budapest100 és a főváros Bauhaus épületei! Nem volt még egy művészeti iskola, amely ilyen gyökeresen és máig hatóan formálta volna át a modern ember fogalmait a szépről, a hasznosról és a jóról. Budapest progresszív építészei lakóházak és középületek százaival próbáltak megfelelni ezeknek, 2019-ben mi magunk ítélhetjük meg, milyen sikerrel. A Budapest100-hoz szakmai rendezvények is kapcsolódnak több napon át a KÉK-Kortárs Építészeti Központban április utolsó hétvégéjén, illetve május első hétvégéjén a Goethe Intézet szervezésében. Több, mint 150 önkéntes szervező és kutató munkájának köszönhetően a megnyitó lakóházak és intézmények színes programokkal várják az érdeklődőket több mint 50 helyszínen. Láthatnak elegáns villákat, híres középületeket, színházat, strandot (Palatinus), és luxusbérházat, sőt teljes “bauhaus utcákat” is. Több ház büszkélkedhet híres lakókkal, izgalmas szépirodalmi és történelmi emlékekkel, sőt van, ahol a tervező(k) örökösei is mesélni fognak. A helyszínek kívülről és gyakran belül is különleges részletekkel lepik meg a figyelmes szemlélőt – ezekre szintén szánunk időt. A Napraforgó utcától Csepelig, az Újlipótvárostól a Svábhegyig, a Palotanegyedtől a Dobsinai utcáig sétálhatnak a Budapest100 résztvevői a Bauhaus nyomában május első hétvégéjén.

Fotó: Vasarely Múzeum

+1 

Noha nem ezen a hétvégén nyílt, de május 26-ig látogatható a Bauhaus 100. évfordulója alkalmából a Vasarely múzeum kiállítása, az OSAS - Bauhaus 100,  mely olyan művészek alkotásait mutatja be, akik a Bauhaus művészeti programját, eredményeit és oktatási módszereit jól ismerik, és tisztelegni kívánnak a Bauhaus nagy mesterei előtt. A kiállítás fő célja a megemlékezés és az elődök művészetének elismerése, valamint annak felmérése, hogy a Bauhaus művészei által is képviselt konstruktív, konkrét, nem figuratív és nem ábrázoló kortárs magyar művészetben vannak-e olyan kevésbé ismert vagy új jelenségek, amelyek intenzív elemző-, értékelő, művészetelméleti és interpretációs tevékenységet igényelnek. 50 kiállító művész - festők, grafikusok, szobrászok és fényművészek, valamint más intermediális alkotók - munkáit mutatja be a kiállítás. Jelentős részük a Bauhaus művészeti eredményein nőtt fel, vagy szellemi örökségük részeként a saját művészetükbe integrálta annak főbb művészeti elveit.


Címlapkép: Weininger Andor: Mechanikus színpad – Absztrakt revü, 1923 után (grafika)




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Új Bauhaus iskola létrehozását kezdeményezi az Európai Bizottság

Új Bauhaus iskola létrehozását kezdeményezi az Európai Bizottság

Az építészetnek meg kell újulnia, fenntarthatóbb épületeket kell tervezni, ennek ösztönzésére pedig kell egy közös alkotói tér.

Idén háromnapos lesz a Műtárgyak Éjszakája

Idén háromnapos lesz a Műtárgyak Éjszakája

Bővített kínálattal jelentkezik szeptember közepén a művészeti programsorozat.

Eladó Breuer Marcell egyik legfontosabb épülete

Eladó Breuer Marcell egyik legfontosabb épülete

A „Breuer on the Hudson” becenevű házat Breuer egy művész házaspárnak tervezte. 

Hirdetés