A Holdon lakni

Dán építészek emberi hajlékot terveztek, fejlesztettek – és ebben eddig semmi különös nincs, ám a „célország” mégiscsak figyelemfelkeltő: a lakhely egyenesen a Holdra készült.

A DAC („Danish Architecture Center” – a Dán Építészeti Központ) egyik legújabb kiállításán bemutatják a dán SAGA Space Architects LUNARK nevű projektjét, amit az origami, azaz a papírhajtogatás művészete ihletett.

 

 

2018-ban a koppenhágai székhelyű SAGA Space Architects holdbéli otthon tervezésébe kezdett, a prototípust LUNARK névre keresztelték. Két évvel később Sebastan Aristotelis és Karl-Johan Sørensen, az iroda társalapítói Északnyugat-Grönland mindentől távol eső részére utaztak a LUNARK-kal, ahol a tesztelés 60 napjára be is költöztek a mikroméretű, űrhajó formájú szerkezetbe, ami azóta már újra Dániában van – „A Space Saga” a DAC új kiállításán látható.

 

 

A LUNARK kialakításában elsődleges szerepet játszott a fokozott teherbírás és kiemelkedő stabilitás. Mivel szerkezetét a papírhajtogatás művészete ihlette, struktúrája praktikus, kompakt, könnyen szétszedhető, egyszerűen szállítható. Mindezekre szükség is volt ahhoz, hogy megfelelő menedéket tudjon nyújtani szélsőséges körülmények között is, ugyanakkor rugalmasan áthelyezhető is legyen. Készre szerelt mérete a becsomagolt állapotának hét és félszerese, és a lakótér még így is csak négy és fél négyzetméter (!). Emiatt igen komoly körültekintést igényelt a rendelkezésre álló beltér hasznosítása, hiszen elegendőnek kellett lennie alváshoz, étkezéshez, munkához, edzéshez és még a tároláshoz is.

 


A holdotthonhoz készítettek high-tech űrruházatot, ami alkalmas az építmény falain túli tartózkodásra – a „próba-űrhajósoknak” így volt lehetősége elhagyni a LUNARK szűkösségét, és legalább egy kicsit ki is tudtak nyújtózkodni.

A projekt tervezésekor gondoltak a bezártság okozta pszichés hatásokra is. A SAGA, a Louis Poulsen dán világítástechnikai vállalattal közösen kifejlesztett egy „Circadian LED Panel” névre keresztelt világítótestet, ami a napfény órák szerinti változását imitálja a LED panel programozott, változó színű és intenzitású fényével. Aristotelis és Sørensen elmondása szerint, ez a különleges világítás támogatta a legjobban kellemes közérzetük fenntartását a grönlandi tesztútjukon.

 


Élet a Holdon – nagyon-nagyon távolinak tűnik még akkor is, ha a NASA 1975 óta először, 2025-ben ismét asztronautákat tervez küldeni a Föld állandó kísérőjére. A SAGA Space Architects csapata mindemellett kitartóan hisz – a Földön kívül – egy másik bolygón is megvalósítható emberi létezésben. Az pedig már egy másik kérdés, hogyha ez egyszer realizálódik, mekkora örömöt okoz majd az emberek többségének négy és fél négyzetméter űrbéli élettér.

 


SAGA Space Architecture | Web | Facebook | Instagram
Louis Poulsen | Web | Facebook | Instagram
DAC | Web | Facebook | Instagram

 

Forrás: ICON – Francesca Perry

 


Még több fotó a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A Holdon lakni

A Holdon lakni

Dán építészek emberi hajlékot terveztek, fejlesztettek – és ebben eddig semmi különös nincs, ám a „célország” mégiscsak figyelemfelkeltő: a lakhely egyenesen a Holdra készült.

Iskolaközösségek és a környezettudatos építés varázslatos világa 

Iskolaközösségek és a környezettudatos építés varázslatos világa 

Vályoggal vakolt tanteremben tanulnak ősztől a Gödöllői Waldorf iskola 3. osztályosai

Az 1960-70-es évek modern építészeti örökségéről rendeznek konferenciát Miskolcon

Az 1960-70-es évek modern építészeti örökségéről rendeznek konferenciát Miskolcon

Február 5-ig lehet a kétnapos rendezvényre jelentkezni

Hirdetés