A MOME és Barabási Albert-László közös projektje október 10-én debütál a Ludwig Múzeumban.

MOME Innovációs Központ Emergens Media kutatócsoportja és Barabási Albert-László hálózatkutató, fizikus közös projektet fejlesztett, mely október 10-én debütál a Ludwig Múzeum kiállításán. Az együttműködés keretében hálózatrajzoló robotot és egy kiterjesztett valóság (AR) alkalmazást is bemutatnak – írja a Kreatív Online.

Az elmúlt évek/évtizedek egyik legígéretesebb tudományos módszertani újdonságának a hálózatkutatás és hálózati vizualizáció bizonyult, amely hatékony eszköznek tűnik kulturális, társadalmi jelenségek, így a képzőművészeti színtér vizsgálatához is. Ennek kapcsán nyílik meg a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében a Barabásilab: Rejtett mintázatok. A hálózati gondolkodás nyelve című kiállítás. 

A tárlat nagyrészt Barabási Albert-László tevékenységéhez köthető ún. Barabási-hálózatokat felhasználó kutatások elmúlt 25 évének bemutatása köré szerveződik. A hálózati vizualizáció alakulásának-fejlődésének nyomon követésével – a Barabási kutatólabor meghatározó projektjeinek bemutatása révén – az átfogó módszer képzőművészeti alkalmazásához juthat el az érdeklődő.

A csúcstechnológia (adatszob-rok, MI, AR, VR, rajzoló robot) felhasználásával a hálózati ábrák és struktúrák szemléletesen értelmezik azokat a rejtett kapcsolatokat és összefüggéseket, amelyek egy-egy vizsgált jelenség hátterében húzódnak.

A MOME Innovációs Központ és a Barabási Lab kutatói által programozott, falra erősített szerkezet a kiállítás minden napján kirajzolja egy-egy alkotó életútjának hálózatát a kortárs magyar képzőművészeti szcénából. A rajzon láthatóvá válik, mely intézményekben, galériákban állított ki az idő során a művész. A rajzokat több művészeti adatbázis alapján dolgozták fel egy szakértői csapat bevonásával. A hálózatok elemeinek eloszlását, éleinek növekedését a képalkotó módszer algoritmikusan alkalmazza a csapat által összegyűjtött többszáz művész és intézmény adatai alapján. A rajzoláshoz a robot a vonalakat és a betűket különböző formákká alakítja egy saját készítésű program segítségével, amely a rajzolás ritmusát, dinamikáját és időbeliségét is meghatározza. Így egy-egy rajz lassan bontakozik ki a látogató szeme előtt, ezáltal a rajzolás megfigyelése a képalkotás folyamatának élményét adja a látogatónak.

Kiterjesztett adatszobor alkalmazás

A Barabási Lab évek óta készít 3D printelt hálózati modelleket, amelyek topológiájának kommunikációjára régóta keresi a megoldást. A MOME kutatói erre a problémára kínálnak megoldást egy tableten és telefonon futó alkalmazás prototípus fejlesztésével, amely grafikai elemekkel, szövegekkel, vagy akár más (video, hang) tartalommal terjeszti ki a fizikai tárgyakat.

Hogyan rendezhetők hálózatba az ételek alkotóelemei?

A kiállításra létrehozott installáció egy térben elhelyezett, 3D nyomtatott hálózati szobor rejtett információinak megértését segíti. A hálózat alapját egy, az ételek kémiai összetevőit és az ezekből alkotott receptek összetevőit alkotó adatbázis adja, amely alapján szokatlan ételtípusok párosítását és földrajzi területeken való alkalmazását ismerheti meg a látogató.

Az adatokat a Barabási Lab gyűjtötte össze, rendszerezte és készítette el 3D nyomtatott szobor formában, az ehhez kapcsolódó AR alkalmazást pedig a MOME Innovációs Központjának kutatói készítették azzal a céllal, hogy újfajta navigációs modalitásokat keressenek a kevert valóság és az adatvizualizáció határterületein.

Ha szeretnél részt venni az eseményen, itt foglalhatsz időpontot.


Hálózatrajzoló szobor

  • Alkotók: MOME Innovációs Központ Kreatív Technológiai Hub - Emergens Media kuta-tócsoport, Barabási Lab
  • Koncepció: Barabási Albert-László, Minkó Mihály, Nagy Ágoston
  • Adatfeldolgozás és vizualizáció: Both Csaba, Minkó Mihály
  • Kreatív programozás, szoftver architektúra: Nagy Ágoston
  • Koordináció: Gottfried Judit

Kiterjesztett adatszobor alkalmazás

  • Alkotók: MOME Innovációs Központ Kreatív Technológiai Hub - Emergens Media kuta-tócsoport, Barabási Lab
  • Koncepció: Barabási Albert-László, Minkó Mihály, Nagy Ágoston
  • Adatfeldolgozás: Both Csaba, Minkó Mihály
  • Design és vizualizáció: Minkó Mihály, Nagy Ágoston
  • Programozás (Augmented Reality): Nagy Ágoston
  • Programozás (User Interface): Forrai Brigi
  • Koordináció: Gottfried Judit



Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Megnyílt a METU legújabb kiállítása, a Kétely (X)

Megnyílt a METU legújabb kiállítása, a Kétely (X)

Az integrált művészeti kurzus kiállítást Don Tamás Milán mesteroktató nyitotta meg.

Science Fiction Design néven nyílt új kiállítás a Vitra Design Múzeumban

Science Fiction Design néven nyílt új kiállítás a Vitra Design Múzeumban

Andrés Reisinger rendezésével nyílt meg egy izgalmas design kiállítás Németországban.

Megnyílt az idén 20 éves Határtalan design kiállítás

Megnyílt az idén 20 éves Határtalan design kiállítás

Május 10-től különleges, jubileumi dizájn- és összművészeti rendezvénysorozattal jelentkeznek a szervezők a Kiscelli Múzeumban.

Hirdetés