Cséffay Alexandra (MOME Formatervező Tanszék) diplomamunkája.
Igazán egyedi diplomamunkát készített a MOME Formatervező Tanszékén Cséffay Alexandra: a hallgató egy személyre szabható „illatórát” készített, ami támogatja a felhasználót a napirendjében. Így nemcsak az időt tudhatja az illatok alapján, de könnyebben megy a felkelés, a munka vagy a relaxálás is.
Az Odeur névre hallgató koncepció egy olyan okos eszköz, mely illatok segítségével információt nyújt az idő múlásáról, valamint az illatok jótékony élettani és pszichológiai hatásait kihasználva a nap 24 órájában támogatja a felhasználót tevékenységeinek sikeres elvégzésében.
Digitális világunkban legtöbbször az audiovizuális ingerekre támaszkodunk, a többi érzékszervünk használata háttérbe szorul. Ez különösen igaz a szaglásra, mely mindig is alacsonyan helyezkedett el az érzékszervek hierarchiájában. Pedig az emberek szaglása kifejezetten jó, sőt könnyen fejleszthető; és tudat alatt életünk számos területére hatással van.
A szagok bizonyítottan befolyásolhatják érzelmeinket, hangulatunkat, és ezáltal viselkedésünket is.
Ezt felismerve ma már a marketing számos területén alkalmaznak illatokat különböző célok elérése érdekében, de olyan termék kevés létezik, mely a felhasználók egyéni céljainak támogatására irányul. Az audiovizuális ingerekkel túltelített világunkban nagy szükségünk van olyan eszközökre, mely a többi érzékszervünket is bevonva képes információkat átadni. Ezért célom egy olyan eszköz létrehozása volt, mely a felhasználó szagérzékelésére támaszkodva működik.
Az eszköz a nap folyamán dinamikusan változó illatkörnyezetet teremt. Az idő múlásával az illatok is folyamatosan változnak, egy teljes ciklus 24 óráig tart. Az eszközt rendszeresen használva a felhasználó képes lesz egy új időérzékelési metódus elsajátítására: a levegőbe szippantva olyan információhoz juthat, amihez eddig csak a látás segítségével tudott. Az Odeur tehát úgy működik, mint egy kijelző, csak az orrunknak.
Amellett, hogy a dinamikusan változó illatok segítségével az idő múlását lehet követni, a megfelelő illatok használatával az eszköz képes a tevékenységeinket, napirendünket is támogatni. Az illatok nem véletlenszerűen jelzik az időt, hanem az adott napszakra jellemző tevékenységhez igazodnak.
Reggel például segítenek a felkelésben, napközben a munkavégzésben, este az elalvásban, stb. Egy-egy megfelelő illat javíthatja közérzetünket, segíthet feladataink sikeres elvégzésében.
Az illatok megalkotásában, kiválasztásában, elindításában nem kell részt vennie a használónak, ezek automatikusan történnek, az előre megadott paraméterek alapján. Ugyanakkor a felhasználók be tudják állítani a rájuk jellemző napirendet, amelynek segítségével az eszköz megalkotja a megfelelő illatkörnyezetet.
Emellett az eszköz bekapcsolható az okosotthon rendszerbe is, így a napirendek személyre szabása még egyszerűbbé válik.
(A konzulens Illés Anikó volt, a témavezető Keszei István.)
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.