Ilyen lesz a Magyar Nemzeti Bank által kibocsátott „Pannonhalmi Bencés Főapátság” megnevezésű, limitált darabszámú emlékérme.
A Magyar Közlönyben jelent meg az MNB friss rendelete, amely szerint új emlékérmét bocsátanak ki a Nemzeti Örökség Intézete kezdeményezésére 2014-ben indult, a hazai nemzeti emlékhelyeket bemutató tematikai sorozat tizenegyedik elemeként. A Pannonhalmi Bencés Főapátságot bemutató, 3000 forintos címletű bronzpatinázott színesfém emlékérmét Bitó Balázs iparművész tervezte. Az apropó az, hogy a világörökség részét képező Főapátság szerzetestemploma középkori újjáépítésének és felszentelésének 800., valamint a Főapátság nemzeti emlékhellyé avatásának 10. évfordulóját ünnepeljük.
Az emlékérme előlapján, körgyűrűvel határolt középmezőben a Pannonhalmi Bencés Főapátság alapítólevele részletének ábrázolása látható. Az előoldal jobb oldalán – a körgyűrűt megszakítva – Stremeny Géza Pannonhalmi Szent Mórt ábrázoló szobra jelenik meg, amely a pannonhalmi Szent Márton-bazilika egyik támasztó pilléréből bontakozik ki. Az előlap szélén található körgyűrűn, köriratban, fent a „MAGYARORSZÁG” felirat, lent a „2024” verési évszám és a „BP.” verdejel, bal oldalon a „3000” értékjelzés és a „FORINT” felirat olvasható.
Hátlapján, körgyűrűvel határolt középmezőben az apátság épületegyüttesének és környezetének ábrázolása látható. A hátoldal alján, lent középen, részben a körgyűrűre átnyúlva, a magyar bencések címere, a jobb oldalon Bitó Balázs tervezőművész mesterjegye található. A hátlap szélén található körgyűrűn, köriratban – egymástól a nemzeti emlékhelyek emblémájával elválasztva – a „PANNONHALMI BENCÉS FŐAPÁTSÁG” és a „NEMZETI EMLÉKHELY” felirat olvasható.
A ma kibocsátott emlékérme 90% réz és 10% cink ötvözetéből készült, súlya 18,4 gramm, átmérője 37 mm, széle recézett. Összesen 10 ezer darab készül majd belőle.
Forrás: Magyar Közlöny / MNB / Nyitókép: Csapó Balázs, a Kisalföld munkatársa
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.