Borkovics Péter üvegművész és Bullás József festőművész kiállítása Veszprémben.
Fényrétegek címmel nyílt ma kiállítás Borkovics Péter üvegművész és Bullás József festőművész alkotásaiból Veszprémben, a Művészetek Házában (Dubniczay-palota - Várgaléria). A kiállítás a fénytörés, a fény, valamint az optikai hatások problémakörét járja körül két különböző szemszögből. A technikai megoldások eltérőek, ugyanakkor hasonló kérdéseket vizsgálnak: az áttetszőség, rétegzettség, végtelen problémakörét.
Borkovics Péter üvegszobrainál gyakran kapnak szerepet a természetben előforduló formák és minták, valamint az üveg és a fény kapcsolata. A művész azt vizsgálja, hogy a teremtő erők a természetben hogyan kapcsolódnak össze az üveg különleges tulajdonságaival. A kívül sima felületű tárgyak titokzatos rétegeket zárnak magukba. A különböző rétegek a megvilágítás hatására nyerik el végső formájukat és válnak igazán láthatóvá.
Bullás József a figurális festészettől jutott el az optikai művészetig. Képeire jellemző a különböző motívumok (hullám, rács, négyzetháló, kör) ismétlése. Az ecsettel felvitt színsávokra gyakran hengerrel fest, majd akár kézzel vagy ecsettel dolgozza tovább a motívumokat. A rétegek egymásra helyezésével a képek illuzionisztikus hatást váltanak ki, mely a nézőt kibillenti komfortzónájából. Képeinek címei legtöbbször számokból állnak, melyek szintén arra késztetik a nézőt, hogy átadja magát a meditatív szemlélődésnek és elmélyedésnek.
A két művészeti ág találkozása – üveg és festészet – izgalmas párbeszédet eredményez, ahol kiderül, hogy mindkét oldalon nagy szerepe van a fénynek, a végtelennek és az optikai hatásnak. A három együttesen eredményezi, hogy
az egy térben kiállított üvegszobrok és a többdimenziós hatást keltő, szinte vibráló festmények egy teljesen új, nemcsak művészeti szempontból érdekes, de akár a pszichológia vagy a filozófia oldaláról is meglepő összefüggések feltárására adnak lehetőséget.
A két alkotónak soha nem volt még közös kiállítása, Borkovics Péter pedig közel 15 éve nem mutatkozott be magyarországi tárlaton, ezért egy különösen figyelemre méltó kísérlet a veszprémi.
A kiállítás megtekinthető 2020. szeptember 30-ig, naponta 10-18 óráig. A kiállítás kurátora: Dohnál Szonja művészeti referens. További információt a Művészetek Háza oldalán találsz.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.