Az élő koporsó segítségével az emberek úgy egyesülhetnek a természettel, hogy közben értékes tápanyagokat juttatnak a talajba.
Bob Hendrikx a Delfti Műszaki Egyetem kutatója, a másik munkahelye pedig a saját alapítású startupja, a Loop. Csapatával hónapokon át tartó tesztelés után megalkották és már használták is temetésen az első gyorskomposztáló „élő koporsót”, ami lehetővé teszi, hogy az elhunyt egyesüljön a természettel.
Az ötlet akkor pattant ki Hendrikx fejéből, amikor a tavalyi Dutch Design Week-en egy lány odalépett hozzá és megkérdezte: mi történik, ha meghal a nagymamám? Ezt követően az élet körforgásáról kezdtek beszélgetni. Ha már körforgás - gondolta az ötletgazda - akkor egy gombából készített koporsó segítségével elérhető lehet, hogy az elhunytak tovább élhessenek a természetben úgy, hogy közben értékes tápanyagokat juttatnak a talajba.
Az eljárás alapja a micélium, a gombák szerveződésének egy fontos formája, használták Csernobilban is a talaj megtisztítására, de Hollandiában is elterjedt a gazdálkodók körében.
Úgy semlegesíti a különböző méreganyagokat, hogy közben a növények gyökereibe is értékes tápanyagokkal juttat, rostjaiból pedig akár ruhát vagy koporsót is elő lehet állítani. Míg egy hagyományos koporsóban akár egy évtizedig is eltarthat a holttest komposztálódása, az élő koporsóval mindez 2-3 évre csökkenthető. A New York-i székhelyű biotechnológiai cég, az Ecovative bevizsgálta a koporsót, és megállapították, hogy holland talajviszonyok esetén a koporsó 30-45 napon belül felbomlik. Ugyanez egy hagyományos koporsó esetében évtizedekig is eltarthat.
A Loop leszerződött két hágai temetkezési vállalattal, az együttműködések keretében összesen tíz koporsót alkottak meg, ezek közül egyben temettek is. A koporsó körülbelül 450 ezer forintba kerül, a cégnél arra számítanak, hogy az árak idővel csökkennek majd, bízva abban, hogy egyre több megrendelésük lesz.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.