A rendhagyó böjti lepel a védelem és biztonság szimbóluma.
A bécsi Stephansdom idén egy rendhagyó böjti lepellel, egy hatalmas, kötött lila pulóverrel készült a húsvétig tartó böjti időszakra. A kortárs képzőművészeti alkotást Erwin Wurm osztrák művész tervezte, akinek nem ez az egyetlen alkotása a székesegyházban.
Egy hatalmas, 80 négyzetméteres kötött lila pulóverrel ünnepli a húsvétig tartó nagyböjtöt a bécsi Stephansdom. A böjti lepel lényege, hogy a gyülekezet szeme elől eltakarja a díszes oltárt, így a hívők csak hallgatják a misét, figyelmüket pedig nem vonja el semmi. Az XXL-es ruhadarab a Stephansdom egész oltárát beborítja, és már a tavalyi évben is böjti lepelként szolgált. Aztán jött a koronavírus első hulláma és a lezárások, az illetékesek ezért úgy döntöttek, hogy idén is megmutatják a kortárs képzőművészeti alkotást az érdeklődőknek.
A pulóver alkotóját, Erwin Wurm osztrák művészt saját bevallása szerint a Köpönyeges Madonna ihlette meg. A középkori ábrázolás szerint a Boldogságos Szűz Mária a köpenye alá fogadja az oltalmat keresőket.
„Egy pulóver is beburkol és melegen tart minket, a védelem és biztonság szimbóluma” – mondta Wurm. Ám a ruhadarab a pandémia miatt más értelmezést is nyerhet. „Öltözzetek fel jól. Még egy kicsit ki kell tartanunk” – üzente például Toni Faber, a székesegyház plébánosa.
Wurmnak nem ez az egyetlen alkotása, amely a templomot díszíti. A Stephansdom déli részén – a tavalyi évhez hasonlóan – idén is megtekinthető a Nagy Anya (Big Mutter) nevű, négy méter magas, emberi lábakon járó narancssárga melegítőpalack, amely a felebaráti szeretetet szimbolizálja a nagyböjt alatt. A Stephansdom 2013 óta ad otthont osztrák művészek installációinak a nagyböjti időszakban.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.