Dombormű betonból

A zürichi műszaki egyetem kutatói 3D zsaluzattal készült betonfödémet alkottak.

Az ETH Zürich kutatói Zaha Hadid nyomtatott hídja után bordás betonfödémet hoztak létre 3D nyomtatással. A projektben a svájci egyetem Digital Building Technologies (DBT), Block Research Group (BRG) és az Architecture and Buildings Systems (A/S) részlegének szakemberei vettek részt. A HiRes Concrete Slab névvel illetett szerkezet prototípusát az egyetem egyik – a robotikai kutatók által használt – irodájában telepítették. Állításuk szerint a viszonylag vékony héjú, különlegesen szép, kanyargós mintázatú födém esztétikumán túl még energiatakarékos is.

 

 

A HiRes Concrete Slab kifejlesztésének valódi célja a 3D nyomtatás előnyeinek feltérképezése és bemutatása volt. A prototípus nyomtatása során a betont 3D technológiával 43 darab 50 mm vastag formába folyatták – a mennyezet legvastagabb, maximum 300 milliméteres részei a modulok találkozásánál vannak. A formákat a munkálatok alatt lézervágott fa zsaluzat támasztotta alá.

 

 

A technológia energiahatékonyságát a lecsökkent alapanyag-szükséglet, valamint a HiRes Concrete Slab gyártásakor integrálható különböző épületgépészeti szolgáltatások – például a mennyezeti hűtés-fűtés, vagy a szellőztetés – adják. Az Architecture and Buildings Systems fejlesztői ehhez a prototípus szerkezetébe – a beton öntése előtt – 3D technológiával négy egyedi polimer szellőzőcsatornát nyomtattak.

 

 

„A csövek formáját a legoptimálisabb légáramlási tulajdonságokkal és minimalizált energiamutatókkal terveztük. (…) Igazság szerint a 3D nyomtatott légcsatornák aerodinamikai tulajdonságaiknak köszönhetően jóval hatékonyabbak, mint más, korábbi rendszerek” – ismerteti a munkát a DBT doktorandusza, Andrei Jipa. A nyomtatott motívumokat is az A/S csapata határozta meg a hidraulikus csövek hűtő-fűtő körei alapján, pontos informatikai számításokkal. Az eredmény a hagyományos, lapos födémeknél jobb hőteljesítményű, rendkívül hatékony sugárzó felület lett.

 

 

A zsaluzat formáját és méretét úgy kellett megtervezni, hogy illeszkedjen a 3D nyomtató rekeszébe, valamint a kész öntvényről könnyen eltávolítható legyen. A modulok enyhén boltozatos kialakítása a beton nagy nyomószilárdságát használja ki, gyártásához ráadásul a hagyományosnál kevesebb alapanyag is elegendő. A vízszintes erőt a modul egy-egy sarkán elhelyezett, összesen négy darab feszítő szerkezet veszi fel..

 

 

A prototípus az egyetemi EMPA Robotics irodáját díszíti. Jó hatásfoka mellett a HiRes Concrete Slab további előnye a bordázottságából következő „természetes” hangterelő/gátló tulajdonsága, ami ma már, a közösségi, egy légterű irodák korában elengedhetetlen. Érdemes tehát nyomon követni a zürichi egyetemen kifejlesztett mintadarab karrierjét: vélhetően hamarosan kilép a színfalak mögül, és kiállítások után találkozhatunk vele a való életben is.

 

 

ETH ZÜrich | Web | Facebook | Instagram

 

 

Forrás: DeZeen

 

 

További képek a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Híd nyomtatásban

Híd nyomtatásban

Striatus néven épült meg az első, merevítés nélküli, 3D-nyomtatással készített betonhíd, ami többek között a Zaha Hadid Architects digitális részlegének keze nyomát is magán viseli.

Ismét az MIT lett a világ legjobb építészeti egyeteme

Ismét az MIT lett a világ legjobb építészeti egyeteme

A QS idén is kiadta a világ legjobb építészeti iskoláinak rangsorát.

Egy kapualj-felújítás jó befektetés is lehet

Egy kapualj-felújítás jó befektetés is lehet

Budapest egyik Jugendstil homlokzatú épületén volt egy komoly szépséghiba.

Hirdetés