A debreceni iroda enteriőrjében sehol sem jönnek szembe gagek vagy látványelemek, de érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon mennyire hasznos egy vizuálisan túlpörgetett munkahely. Erről szóló cikkünk a 195-ös, 2024/7-es lapszámunkból közöljük.

Lapunkban 2023-ban irodabemutató írást közöltünk a Budapest ONE-ban kialakított új BT (British Telecommunications) irodáról [lásd Molnár Szilvia: Ma bemegyünk az irodába, OCTOGON, 2023/3. – a szerk.], amelyben egy kurta mondattal jeleztük, hogy valami készül Debrecenben is.

Amikor 2019-ben átadták a Bordás Péterék (BORD Építész Stúdió) tervezte Forest Office-t Debrecenben [lásd: Martinkó József: Új vendég az erdőszélen, OCTOGON, 2019/2.], borítékolható volt, hogy a térségben jelenlévő irodaigényű cégek mozogni kezdenek a Nagyerdő irányába. Tavaly pedig újabb hírre kaptuk fel a fejünket, új gazda és új név: a Debreceni Egyetem tulajdonába került a 32 ezer négyzetméteres, üveghomlokzatú ingatlan, neve azóta Forest Center Debrecen, benne irodák, egyetemi egységek, a jövőben plusz magánegészségügyi szolgáltatások. A BT felől szemlélve az oktatás és a piac egymás szomszédjai lettek, ami a még hallgatói státusú telekommunikációval foglalkozó ifjaknak remek belépőt kínál a munkaerőpiacra (a különféle állásportálokon elindult kommentekből egyébként ez ki is derül).

Az alá- és fölérendeltségi szempontokat mellőző térszervezésnek alapvető designelemei az akusztikai rendszerek, a világítás és a minőségi bútorok

A Nagyerdő közelében álló, energiahatékony épület világos, tágas belső terei, zöldtetője és növényfalai, a mélygarázsban létrehozott kerékpártárolói és zuhanyzóval kialakított öltözői két éve vonzották be a BT-t. A 2022-ben átadott birminghamiben, és a tavaly óta lakott budapestiben már kézzelfoghatóvá vált az a „Better Workplace Programme”-ra keresztelt céges gondolat, amihez a koncepcióterveket az angliai székhelyű TP Bennett építésziroda szállította. Debrecenben két szintre, több mint 3500 négyzetméterre hozta a nevezett program koncepcióterveit a TP Bennett. A helyi fitout generáltervezők az ENTERV építészei voltak, akik a budapesti BT irodát bejárva ismerték, értették meg, hogy milyen is fizikai valójában a magas fokú IT technológiára alapozott, rugalmas térhasználatot támogató koncepció.

Sokan sokat írtak a COVID-dal megváltozott irodai enteriőr trendekről, amik megjelenését persze a Z generáció (Z Gen/Zoomerek) munkapiacra történt belépése is gerjesztette, ezek a trendek formálták a BT debreceni irodáját is. A járvány idején − mint más nemzedék tagjai szintén − karanténban ültek a Zoomerek, de a napjaik jelentős részét alapból, járványon innen és túl a virtuális terekben töltik, ezért amivel igazán meg lehet szólítani őket téri szempontból, az a valós találkozásokat, a közvetlen kommunikációt támogató nyitott munkaterek (Open Offices), persze a legmodernebb IT technológiával
felszereltek, ahonnan könnyű és biztonságos kapcsolat létesíthető az otthonukból dolgozó munkatársakkal is.

A közvetlen kommunikáció esetükben nem csak azt jelenti, hogy Juli munkavállaló egyeztet Pali munkavállalóval, vagy további iksz számú munkatársukkal csapatmunkában vannak egy teremrendszerű munkatérben, egyre csökkenő téri hierarchiát is jelez (Team-Based Workspaces). Ma már sok cégnél „krindzsnek” tartják a fiatal munkavállalók, ha a vezetőjük kifejezetten csak a számára dedikált főnöki irodában ül és oda rendeli a munkavállalókat. Ha már dedikálás, egyéni munkaállomások sincsenek: érkezik a munkavállaló, bepakol egy öltözőszekrénybe, és leül ahhoz a munkaállomáshoz, ahová szeretne (nyilván az is közvetlen kommunikációs gyakorlat egymás között, ha valaki nap nap után ugyanoda telepedne le).

Értelemszerűen a fókuszált projektmunkák, zártkörű megbeszélések (privát elvonulások) továbbra igénylenek szekcionált irodákat, ezek ma már nagyobb alapterületűek, egyidejűleg több ember (manapság 8 személyestől indulunk felfelé) befogadását támogatják (High Occupancy Meeting Rooms). A nyitott irodai terek eredményezik a rugalmas téri használatot, a szinte egymásba folyó tevékenységeket. Kanapészigetek, éttermi bokszok váltják a munkaállomás-sorokat, a nagyobb, egybefüggő, kantinszerű relax & refuel tereken kívül kisebb, teakonyha jellegű térrészekre is bukkanhatunk irodai sétánk során.

Az open office területeken a kazettás, kemény, fenntartható ásványszálas álmennyezeti szakaszokat a közlekedők felett egyedi geometriájú, függesztett fémháló álmennyezetek kísérik

Ennek a nyitott, az alá- és fölérendeltségi szempontokat mellőző térszervezésnek alapvető designelemei az akusztikai rendszerek, a világítás és a minőségi, elsősorban megbízható, mintsem tündöklő-hivalkodó bútorok. Utóbbiak egy részét Angliából hozatta a TP Bennett, a beépített bútorok (a Kozma bútor kivitelezésében valósultak meg), a falburkolatok és az az álmennyezetek egyedi tervezésűek.

Az akusztikáról – amire a tervezők igen nagy hangsúlyt fektettek – fontos elmondanunk, hogy néhány egyedi, itthon eddig még nem alkalmazott – a Knauf Ceiling Solutions által gyártott − álmennyezeti rendszer található a BT irodában. Az open office területeken a kazettás, kemény, fenntartható ásványszálas álmennyezeti szakaszokat a közlekedők felett egyedi geometriájú, függesztett fémháló álmennyezetek kísérik, ezek gépészeti elemeket, elektromos kábeleket rejtenek.

A nagy étkezőkön kívül az irodaterek minden szintjén kisebb, nyitott teakonyhák is a munkavállalók kényelmét szolgálják

A tárgyalókba kiváló akusztikai tulajdonságú, tálcás, fém, perforált R-Clip álmennyezet került, a nyitott társalgók fölött pedig a DoWork akusztikus lemezeiből készült egyedi térformák láthatók. Mindezekre a magas hangelnyelő, vagy ahol a funkció megkívánja, ott a magas hangátvitel (illetve a kettő optimális egyensúlya) jellemző. A világítás minősége minden esetben a tevékenységet követi (asztali munka, tárgyalás, lazulás, étkezés, közlekedés stb.), érdekes részlet, hogy több ponton a funkciók elválasztásának-összekapcsolásának jelzésére, hangsúlyozására egyedi világítással kialakított kapuzatokat láthatunk.

A debreceni iroda enteriőrje összességében kiegyensúlyozott, látványelemek, gegek sehol nem jönnek szembe. Lehet puritánnak, esetleg egyenesen eseménytelennek mondani ezt a teret, ám engedjenek meg egy gondolatot ehhez búcsúzóul: a megbízót az a szempont is vezérelhette, hogy a munkavállalók jövés-menése, találkozásaik hoznak színt, „eseményt” a terekbe. Illetve ha ezt többen nem érzik meggyőző gondolatnak, akkor azon érdemes elgondolkodniuk: a folytonos információáradatban és a jelensokkban élő irodai nemzedék(ek)nek kell, hasznos egy vizuálisan túlpörgetett munkahely?

A tervezés és kivitelezés éve: 2022 – 2023
Nettó alapterület: 3575,96 m2

Design tervező: TP Bennett 
Építész generáltervező: ENTERV Kft.
Vezető tervező: Körtvély Zoltán
Építész projektmenedzser: Szedlacsekné Bürszem Gréta
Építész tervező: Bagi Vivien, Opauszki Lilla
Építész munkatárs: Horváth Orsolya

Világítástechnika: Be Light!
Egyedi álmennyezetek: Knauf Ceiling Solutions

Projektmanagement: COLLIERS MAGYARORSZÁG KFT.
Beruházó: UD Forest Center Kft.


További képek a cikk végén található galériában!
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Inspiráció ott van, ahová a házat tennénk

Inspiráció ott van, ahová a házat tennénk

Bordás Péter építész és Tomas Opitz galerista együtt eredtek az inspiráció nyomába. 

„Csak úgy tudunk fejlődni, ha folyamatosan a legjobbakkal mérettetjük meg magunkat” - Bordás Péterrel beszélgettünk

„Csak úgy tudunk fejlődni, ha folyamatosan a legjobbakkal mérettetjük meg magunkat” - Bordás Péterrel beszélgettünk

Bordás Pétert kérdeztük annak apropóján, hogy a RIBA Journal januári számának címlapjára került a Debreceni Aquaticum Strandfürdő.

A brit építészet szívét is rabul ejtette az Aquaticum Debrecen Strandfürdő

A brit építészet szívét is rabul ejtette az Aquaticum Debrecen Strandfürdő

A brit RIBA Journal szerzője „mega fun” helyként jellemezte a BORD építésziroda által tervezett strandot.

Hirdetés