A Nanavízió x Szombat Éva: Női Kvóta című kiállítás január 31-ig látogatható a Három Hollóban.
Tizenkét éves lett a Nanavízió. Bár a nana franciául csajt jelent, Pajer Nóra és Soltész Noémi alapítók sosem tervezték, hogy ennyire lányzenekarrá válnak, de nagyon örülnek neki. A január 31-ig megtekinthető Női kvóta című kiállításuk – amelyhez egy naptár is készült – a nők és az építészet viszonyát járja körül, Szombat Éva fotográfiáinak tükrében.
Amikor Denise Scott Brown amerikai építész 1948-ban először lépett be a férfiakkal teli egyetemi előadóba, őszintén rácsodálkozott, hogy mit keresnek egyáltalán férfiak az építészkaron. Azóta sok változás történt, és ma már a hazai építészeti oktatásban többségben vannak a lányok, ugyanakkor egyetem után mégis láthatatlanná válnak. Sokan elhagyják a pályát, névtelenül dolgoznak férfiak vezette építészirodákban, esetleg a belsőépítészet felé fordulnak. A saját tervezői jogosultsággal rendelkező kamarai tagoknak mindössze negyede nő, a vezetői szintet elért vagy saját építészirodát vezető, önállóan alkotó nők száma pedig elenyésző.
Női építészhallgatók magyar építészkarokon: ~70%
Magyar Építész Kamara női tagjai: ~25%
Ybl díjas nők: ~10%
Nők a magyar építészek között a wikipédián: ~4%
BME Építészkar női tanszékvezetői: ~0%
Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti tagozatának női képviselői: ~0%
„A Nanavízió esetében egy nő mellett áll egy másik, és mellettük további kilenc nő, és egy férfi is. A névutó használata sokkal messzebbre mutat, mint elsőre látszik, hiszen a szótárak használata meghatározza a gondolkodási sémákat: jelen esetben a sokat és jogosan kritizált alá-fölérendeltségi viszonyokat tükröző „mögött” helyett áll a „mellett” (...) Az építészet nem egy magányos műfaj, mégis csak az utóbbi időben kezdte ki a kritikai gondolkodás a szupervertikális természetét: egy épület nem csupán egyetlen ember szellemi terméke, hanem sokfajta, egymástól függő és nem nélkülözhető részfeladatok szintézise. Ezért is találó, hogy egy szinte csak nőkből álló iroda a közössége bemutatására naptárat ad ki” – olvashatjuk Oltai Kata a kiállításhoz megfogalmazott kurátori szövegében.
A Női kvóta című kiállítás kapcsán a Nanavízió tizenkét gondolatot fogalmazott meg Szombat Éva fotóművésszel, amivel elsősorban magukat és az építészethez fűződő viszonyukat mutatják meg, tágabb kontextusban pedig a nők és az építészet viszonyát, Éva szemüvegén keresztül. 12 munkatárs, 12 hónap, 12 gondolat – egy naptár.
koncepció ★ Nanavízió
fotó ★ Szombat Éva
stylist ★ Katona Bálint
szöveg ★ Oltai Kata
grafika ★ Barta Gyöngyi
kommunikáció ★ Járási Virág
beton ★ VPI Beton
A Nanavízió munkatársai: Pajer Nóra, Soltész Noémi, Farkas Fanni, Faddi Dalma, Csendes Bernadett, Guld Beatrix, Somogyi Bálint, Csobolya Nóra, Richter Zsuzsi, Gencsi Katalin, Horváth Rebeka, Talabér-Erőss Barbara.
A Nanavízió x Szombat Éva: Női Kvóta című kiállítás január 31-ig látogatható a Három Hollóban.
Nanavízió | Web | Facebook | Instagram
Szombat Éva | Web | Instagram
12 munkatárs, 12 hónap, 12 gondolat – egy naptár!
Szombat Éva fotói a képgalériában!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.