A szivarra emlékeztető toll koncepcióját a Carlo Ratti Associati készítette el.
A Carlo Ratti Associati (CRA) olasz építész- és designstúdió koncepciótervet készített egy olyan komposztálható tollhoz, amely természetes rostokból és vízalapú, ehető festékből állna, és mintegy hat hónapon belül lebomlik.
A Scribit Pen tartálya, vagyis külső teste fából, bioműanyagból vagy eloxált alumíniumból készülne, amelyet többszöri használatra terveztek. Ezen belül található a hüvely és a patron, ami fűrészporból, kenderrostokból, polihidroxi-butirátból (PHB) és ligninből áll. A cserélhető patront pedig egy vízbázisú tintával töltenék meg, ami ehető összetevőkből készülne és felhasználása után lebomlana. A bioműanyag toll külső része szintén teljes mértékben komposztálható lenne, és ugyanabból az anyagból készülne, mint a patron.
„Mikor világossá vált számunkra, hogy évente több mint 35 milliárd kihúzó filctoll került a hulladéklerakókba, elkezdtünk dolgozni egy olyan megoldáson, aminek koncepciója beleillik a körforgásos gazdaság személetébe”
– mondta el a CRA tervezőcsapata a Dezeennek. „Amint eljutottunk az innovatív ötlethez, hogy egy olyan testet hozzunk létre, amitől elválasztható a patron, rengeteg organikus rostot teszteltünk azért, hogy megalkothassunk egy optimálisan működő, lebomló patront.”
A tollat a CRA által fejlesztett rajzoló Scribit robothoz fejlesztik, és a tervezőcsapat azt is elmondta, bár azon dolgoznak, hogy a toll 90%-ban lebomló legen, jelenleg a toll 90%-a bomlik le hat hónap alatt.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.