A FABRIKA márka egészen friss, a hivatalos debütálás még előttük áll, de az eddigi munkákból is jól látszik, merészebb szemléletet képviselnek a bútorfelújításban. 

A FABRIKA márka egészen friss, idén alapította Kele Sára és Markó Barbara, a hivatalos debütálás még előttük áll, de az eddigi munkákból is jól látszik, merészebb szemléletet képviselnek a bútorfelújításban. 
 
Kele Sára designer számára mindig is fontos volt az újrahasznosított anyagok használata, a fenntarthatóság szinte minden munkájával összekapcsolódik valamilyen szofisztikált módon. Sára nagyon sokarcú tervező, ugyanolyan szeretettel és maximalizmussal áll hozzá egy pohárkához és egy bicikli összetettségű tervhez. Fontos számára a hasznosság és használhatóság, de funkcionalizmus hűvös minimalizmusa távol áll tőle, minden tervében teret kap a kedvesség, játékosság, a kontroll alatt tartott, de mégis véletlenszerű gesztusok, talált alapanyagok. A FABRIKA alapötlete, hogy ezt a kiforrott tervezői szemléletet régi bútorok megmentésével kapcsolja össze. 

fotó: Boncsér Orsolya

 
A másik alapító, Markó Barbara designteoretikusként végzett a MOME-n, korábban kritikusként, magazin szerkesztőként tevékenykedett, majd a reklámiparban tett kitérő után az egyik legnagyobb magyar vintage bútorbolt üzletvezetőjeként dolgozott több éven át. A kincskeresés gyerekkora óta a szenvedélye, és az utóbbi években megtanulta, mennyi örömet lehet okozni másoknak azokkal a tárgyakkal, amik már nem férnek el egy saját gyűjteményben. 

fotó: Boncsér Orsolya

A FABRIKA a negyvenes, ötvenes, hatvanas, olykor hetvenes évek darabjaival foglalkozik, de a szocializmus gyenge minőségű tömegbútorai helyett inkább a kései art deco és a század közepi modern vonal letisztult, ezzel együtt érdekesebb darabjait kutatják fel.
 
fotó: Boncsér Orsolya

A FABRIKÁT azok a darabok érdeklik a leginkább, amelyekről már mások lemondtak. Raktárak mélyén porosodó, hiányos, igen csak rossz állapotú darabok megmentését tűzték ki fő feladatuknak. A felújítás során nemcsak lecsiszolják a régi lakkok rétegeit, visszaragasztják a törött lábakat,és eltávolítják a nehéz bársonyokat, foszladozó szöveteket, hanem csodaszép színekkel, izgalmas pótlásokkal, saját tervezésű textillel indítják el a reményvesztett tárgyak új életét. Tisztelik a tárgyak nehéz, titkokkal teli előző életét, de kellő merészséggel teszik kortárs objektumokká őket. 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Nyers beton és tiszta üveg az ünnepi asztalra (X)

Nyers beton és tiszta üveg az ünnepi asztalra (X)

Ikonikus bútorok – beszélgetés Jászay Elizabettel, a Ligne Roset hazai üzletvezetőjével. Kilencedik rész.

Érzelmes bútorok (X)

Érzelmes bútorok (X)

Ikonikus bútorok – beszélgetés Jászay Elizabettel, a Ligne Roset hazai üzletvezetőjével. Nyolcadik rész.

Milyen egy kortárs klasszicista bútor és hogyan illeszkedik a modern térbe? (X)

Milyen egy kortárs klasszicista bútor és hogyan illeszkedik a modern térbe? (X)

Ikonikus bútorok – beszélgetés Jászay Elizabettel, a Ligne Roset hazai üzletvezetőjével. Hetedik rész.

Hirdetés