A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem bevonásával indítja el a Magyar Hospice Alapítvány a nemrég kezdődött Orvos-Beteg Kapcsolat program társadalmi kampányát. 

A Magyar Hospice Alapítvány (MHA) 2014 augusztusában indította el az Orvos-Beteg Kapcsolat programját, amelyben orvosokat, egészségügyi dolgozókat és betegeket képez a konfliktusmentes, sikeres és hatékony kommunikációra, valamint kutatást végez a téma érintettei körében. A programhoz kapcsolódó társadalmi kampány most indul, melyhez a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) is kapcsolódik. A MOME Design Intézetének Formatervező Tanszéke a 2014/15 tanév őszi félévében csatlakozott a programhoz, melynek során kurzust hirdetett a diákoknak a témában. Az egyetemen folytatott közös munka a Magyar Hospice Alapítvány részéről Gaal Ilona Orvos-Beteg Kapcsolat programvezető és a MOME részéről Cosovan Attila, egyetemi docens, formatervező vezetésével zajlott. Először az Alapítvány munkatársai és a MOME előadói érzékenyítették a hallgatókat, akik ezt követően kreatív megoldásokat dolgoztak ki a megismert helyzetekre. Megalkották többek között a program logójának arculati tervét, illetve olyan tárgyi megoldásokat, térinstallációkat álmodtak meg, amelyek alkalmasak a téma társadalmi szemléletformálására.

kép © MOME

A mai sajtótájékoztatón, melyet Barabás Éva vezetett, elsőként Dr. Muszbek Katalin, a Magyar Hospice Alapítvány orvos-igazgatója beszélt az MHA programjáról. Ezt követően Koós Pál, a MOME Design Intézetének igazgatója ismertette az egyetemen meghirdetett kurzus struktúráját és a diákok munkáját. A hallgatók, akik öt különböző csoportban dolgoztak, rövid prezentációkban mutatták be az orvos-beteg kapcsolat során kialakuló helyzeteket és hoztak ezekre tárgyi megoldásokat, térinstallációkat. A sajtótájékoztatót Gaal Ilona, az Orvos-Beteg Kapcsolat program vezetője zárta, aki a program további lépéseit ismertette.

kép © MOME

kép © MOME

 

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) fontos célkitűzésének tartja a társadalmi érzékenység beépítését a művészeti képzésbe. Az egyetem szellemisége egyszerre gyökerezik több mint 135 éves múltjában, a megújulásra való törekvésben és a külvilágra való nyitottságban. A MOME egyszerre egyetem, amely szakmai tudásukat alkalmazni képes felelős tervezőművészeket képez, és szellemi műhely, amelynek célja kreatív folyamatok elindítása, és a hazai valamint nemzetközi designtudatosság erősítése. Ezt képezi le többek között az is, hogy a Formatervező Tanszéken a designkommunikáció oktatás keretében évek óta foglalkoznak a társadalmi problémák komplex megközelítéseivel és feltárásával. 

fotó © Csipes

 

A Magyar Hospice Alapítvány a végstádiumban lévő daganatos betegeknek fájdalomcsillapító- (palliatív) és lelki ápolást nyújtó intézmény. Ebből kifolyólag hatalmas tudást halmozott fel mind az orvosok, mind a betegek hétköznapjairól, problémáiról, a két csoport egymáshoz való viszonyáról. Jelenleg Magyarországon évente 74 ezer új daganatos megbetegedést diagnosztizálnak, és bár az időbeni felismeréssel és kezeléssel a betegség magas százalékban gyógyítható, hazánkban mégis vezető halálozási ok a daganatos betegség. 

fotó © Csipes

 

Éppen ezért ezek a betegségek különösen nagy stresszt jelentenek a betegek és a hozzátartozók számára. Az orvos-beteg találkozás során gyakran mindkét fél szorong. A páciens azért, mert a betegség keltette félelmei, szorongásai lebénítják, és így nem áll módjában elmondani, megkérdezni mindazt, amit a kezelésről, a betegségéről tudni szeretne. Az orvos pedig azért, mert sem a gyakorlatban megtanult módszere, sem lehetősége nincs arra, hogy minden egyes páciens számára megnyugtató módon beszéljen nehéz problémákról.

A Magyar Hospice Alapítvány Orvos-Beteg Kapcsolat programjának célja, hogy az orvos-beteg találkozások mindkét fél számára a másik személyét, hozzáállását illetően megnyugtatóak legyenek. Cél, hogy a szereplők ma jellemző alá-fölé rendeltségi viszonya partneri viszonnyá alakuljon, a betegek méltósága ne sérüljön és ezzel gyógyulási esélyeik javuljanak, valamint, hogy az orvosok, ápolók kiégésének esélye csökkenjen. 

A programban részt vevő hallgatók:
 
Bredács Vanda     
Budai Márton     
Eitler Tímea     
Fakó András     
Fehér Zoltán     
Geresdi Norbert
Gorka-Focht Máté     
Hajmichael Ádám
Hirsch Boróka
Horváth Viktor     
Koncz Nikoletta
Kovács Apor
Kőrös Benedek
Mázsi Boglárka Réka
Mihály Zsófia     
Mikus Eliza     
Nachtmann Brigitta     
Nyoszoli Kinga     
Pákozdi Rebeka
Sátor Dénes         
Szax Berill 
Szabó Réka     
Vas Ádám     
     
 A programban részt vevő oktatók:
Cosovan Attila, Design Intézet, egyetemi docens
German Kinga, Elméleti Intézet, egyetemi docens
Illés Anikó, Elméleti Intézet, egyetemi docens
Koós Pál, Design Intézet, intézetigazgató-helyettes, egyetemi docens

További információ:

Bodnár Barbara                        Gaal Ilona
Kommunikációs menedzser                    Programvezető

Design Intézet                        Magyar Hospice Alapítvány
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem                H-1032 Budapest, 
H-1121 Budapest, Zugligeti út 9-25.            Kenyeres u. 18-22-
E-mail: bbodnar@mome.hu                 ilona.gaal@hospicehaz.hu
Web: mome.hu                        hospicehaz.hu
Facebook: facebook.com/MOMEdesigninstitute         +36 30 645 6317          
Tel.: +36 20 267 7437                    

A program támogatója a Norvég Civil Támogatási Alap. 

szöveg:sajtóközlemény




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A Ludwig Múzeum kiállítása megmutatja, hogy a hálózatkutatás hatékony eszköz kulturális jelenségek vizsgálatához is

A Ludwig Múzeum kiállítása megmutatja, hogy a hálózatkutatás hatékony eszköz kulturális jelenségek vizsgálatához is

A MOME és Barabási Albert-László közös projektje október 10-én debütál a Ludwig Múzeumban.

Megújul a MOME kommunikációja

Megújul a MOME kommunikációja

A közép-európai régió vezető kreatívipari és innovációs műhelyévé válna az egyetem.

Ernyőarculat egységesíti Budapest és a fővárosi cégek megjelenését

Ernyőarculat egységesíti Budapest és a fővárosi cégek megjelenését

Az új arculat megtervezőjét több mint 40 pályamű közül választották ki.

Hirdetés