Fókuszban a tervezők: a bőröndtől az afáziás fiatalokat segítő táblagépig.
A Henry van de Velde Gold Award elismerést több mint 25 éve olyan flamand tervezők, vállalatok, termékek, szolgáltatások vagy projektek kaphatják, amelyek pozitív hatással vannak a gazdasági és társadalmi folyamatokra és ebben kitüntetett szerepet kap a design. A nyertesek olyanok közül kerülnek ki, akinek megvan a saját történetük a fenntartható világról, a társadalmi interakció elősegítéséről vagy éppen fenntartásáról, a mindennapi problémák megoldásáról, technológiai, koncepcionális vagy esztétikai értelemben pedig kimagaslóan innovatív, újszerű ötletet képviselnek. 2020-ban 21 nyertest hirdettek 7 kategóriában, a díjkiosztó gálát január 22-én tartották.
Egyfajta életmű díjat kapott Erik Sijmons, aki 1986 óta a Samsonite tervezője, egyben a Cosmolite bőröndök tervezője is. Ezt az elismerést olyan tervezőknek adják, akik több mint 30 éve dolgoznak a design területén. A vállalati kategóriában a Niko családi vállalkozás jeleskedett, amely 2019-ben ünnepelte 100 éves fennállását a fénykapcsolók gyártása és forgalmazása terén. Ecodesign díjat kapott az Ecover cég, amely 1979 óta tevékenykedik a karbantartási termékek piacán, a fenntarthatóság régóta a vállalat fókuszában áll, ebben pedig szinte az első naptól kezdve együttműködik tervezőkkel. A fiatal tehetségek kategóriáját egy kicsi formatervező cég, a Studio Plastique nyerte meg, amely holisztikus megközelítéssel dolgozik, és a tervezési folyamataikat egy komplex alapkutatás előzi meg. Filozófiájuk szerint a jövő nem az, hogy egyre több nyersanyagot használunk, hanem hogy a meglévő nyersanyagokat újrahasznosítjuk.
A nyertesek között vannak az egészségre fókuszáló projektek is, az üzleti innováció kategória díját a Demetra, a bőrproblémák feltérképezésre szolgáló dermatoszkóp kapta, amelynek segítségével a bőrgyógyászok teljes felvételt kaphatnak a vizsgált bőrproblémákról, a beépített digitális technológiával a képeket rögtön a beteg fájljába tudják menteni, az eredmények pedig egy alkalmazás segítségével kiértékelhetőek. Consumer kategóriában egy táblagép, a Vibe nyert, amelyet az afáziával küzdő fiataloknak fejlesztettek ki és kommunikációs nehézségeikre nyújt megoldást. Digitális termék kategóriában a SportKompas nevű eszköz nyert, melynek segítségével 8-10 éves gyermekek kiválaszthatják, hogy melyik a hozzájuk legjobban illő sportág.
A díjazottak teljes listájáért kattintsatok ide.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.