Az adaptív kollekció elkészültéhez hozzájárult a tervező édesapjánál diagnosztizált Pakinson-kór.
Monika Dugar [R E S E T] ruhakollekciójának mintázata nemcsak a design kedvéért lett csíkos, hanem segíti a Parkinson-kórban szenvedő emberek mozgását is, ahogy a tervező mondja, az agy resetelésével. A tervezés szomorú apropóját az szolgáltatta, hogy Parkinson-kórt diagnosztizáltak Dungar édesapjánál.
A [R E S E T] kollekció jól illeszkedik az adaptív ruhák sorába, egyre több gyártó áll elő hasonló ruházattal azért, hogy megkönnyítsék a mozgásukban korlátozott emberek életét. Mivel a Parkinson-kórban szenvedőknek akaratlan remegéssel kell szembenézniük,
a [R E S E T] nem tartalmaz gombokat és cipzárt, és még ennél is tovább megy: a minta egyfajta vizuális útmutatás is, amely megkönnyíti a mozgást.
A minta kialakításához Dugar számos kutatást tanulmányozott végig, a középpontba pedig a mozgási rendellenességek és a látás-észlelés közötti kapcsolatot állította. Ezekből arra a következtetésre jutott, hogy a mintának dinamikusnak kell lenni, hogy elérje a kívánt hatást, az agy "alaphelyzetbe történő állítását". Ezt pedig egy mintán, egyfajta optikai illúzión keresztül valósította meg.
Habár a Parkinson-kóros betegek nagy része hatvan év feletti, a betegség első jelei már gyakran harminc éves korban jelentkeznek, Dugar szerint azonban a fiatalabb generáció szükségleteit nem veszi figyelembe a ruhaipar. Így a kollekcióra jellemző színekkel és kivágásokkal, a "klasszikus és mégis kortárs" vonásokkal a tervező a fiatalabbakat is megcélozta.
Forrás: dezeen.com
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.