A balatoni táj időtlenségét bemutató könyv grafikai és tipográfiai tervezését díjazták az egyik legrangosabb design elismeréssel.

A Red Dot Award a világ legprominensebb tervezői díja, a „design Oscarjaként” is szokták emlegetni. Farkas Anna tervezőgrafikus, az Anagraphic alapítója a negyedik Red Dot díját érdemelte ki Szalontai Ábel: Badacsony című könyvének grafikai és tipográfiai tervezéséért, a Publishing & Print Media kategóriában.

A Badacsony című könyvben az ismétlődést tudatosan a középpontban tartó fotósorozat örökíti meg a balatoni táj időtlenségét, a látvány maradandó, de mégis állandóan változó és sohasem önmagát ismétlő pillanatait. A 80 képet bemutató kiadvány maga is egy művészeti alkotás, ahol a színeknek, az anyagoknak, a formátumnak és a kötészetnek is mind mind külön jelentése van. A balatonzöld színű, vászonkötéses könyv fekvő formátumú, de meghökkentő módon a hosszabbik oldalán futó gerinccel, így elforgatva kell lapozni.

Ez a mozdulat már rögtön az elején kizökkenti, elgondolkodtatja az olvasót. A címoldalon megjelenő topográfiai szintvonalak pontosan rajzolják ki a hegy előtti partszakaszt és mutatják a víz mélységét. A valóságban soha nem látható balatoni vízmélység megjelenítése egy újabb üzenet, egy olyan szimbolika, amely a felszínre és az alatta lévő mélységekre utal. A mélyzöld Badacsony felirat a vulkanikus tanúhegy, térkép szerinti helyét jelöli ki.

A sötétzöld cérnázás és a szabadon nyíló, különleges kötészeti megoldás teret ad a fotográfiák és a szövegek letisztult befogadói élményének. A Garda Matt Rough papír szintén egy tudatos választás eredménye, a színe, felületi faktúrája és tapintása is hozzáad a tartalomhoz.

A Red Dot díjjal jutalmazott könyv egy vizuális meditáció, az „érintetlen” balatoni táj színorgiája, ahol nem látható az emberi beavatkozás nyoma, csak az ég, a hegy, a horizont, a víz és a változó időjárás rögzített lenyomatai.

Forrás: Sajtóinformáció




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

„A design önmagában nincs” – Ernyey Gyula designtörténész

„A design önmagában nincs” – Ernyey Gyula designtörténész

Ernyey Gyula designtörténésszel a Designisso beszélgetett.

Íme a bizonyíték, hogy van kapcsolat a techno zene és a modern építészet között

Íme a bizonyíték, hogy van kapcsolat a techno zene és a modern építészet között

A Techno erotika Valencia építészetében című kiállítás tanulsága szerint.

Nehéz ütősebb designt találni a könyvbe foglalt kotyogósnál

Nehéz ütősebb designt találni a könyvbe foglalt kotyogósnál

A Bialetti Bookban még valódi kávét is lapozgathatunk.

Hirdetés