A sűrűbb légkörbe érkezve 2020. szeptember 28-án megsemmisült.
Véget ért a műegyetemi fejlesztésű zsebműhold Föld körüli pályán végzett missziója – írta meg a növekedés.hu. A világszenzációnak számító, csaknem tíz hónapos űrbéli útja után a világ első működő 1-PocketQube (5x5x5cm) méretű műholdja elégett. A SMOG-P tervezett élettartama három hónap volt, de még nyolc hónappal az indítás után is teljes kapacitással üzemelt.
Magyarország második műholdját 2019. december 6-án állították pályára és megsemmisüléséig folyamatosan küldte a mérési eredményeket. A SMOG-P működő űreszközként fejezte be küldetését, amelynek során a földfelszíni digitális műsorszóró adók űrbe – feleslegesen – kijutó jeleit, azaz az elektromágneses szennyezettséget mérte, amelynek eredménye egy a Föld teljes felszínéről alkotott elektroszmog-térkép.
Összességében több mint 238 ezer különböző csomagot küldtek be a vevőállomások a zsebműholdról, jeleit több mint 100 rádióamatőr vette szinte minden kontinensről.
A szintén műegyetemei fejlesztésű, de immáron 2-PocketQube (5x5x10cm) méretű ATL-1 is rajta volt a tavaly decemberben felbocsátott Electron típusú rakétán, és a SMOG-P-hez hasonló jövővel néz szembe, azonban nagyobb méretének és tömegének köszönhetően néhány nappal később várható a visszatérése. Működését tekintve szintén sikerekkel büszkélkedhet: az indulás óta megszakítás nélkül, folyamatosan küldi a műszorszóró adók teljesítményének és a hőszigetelő anyagokkal végzett mérések eredményét.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.