A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építészeti Intézetének kiállítása.

100 szék 30 év távlatában: a nagy múltra visszatekintő SZÉKÁTÍRÁS egyetemi kurzus keretében, a MOME építészhallgatói által készített kísérleti székek kiállítása. A kiállítási anyag egy páratlan kordokumentum, mely egy különleges tradíció előtt tiszteleg: kiterjeszti a bútorok értelmezési lehetőségeit, hangsúlyt fektet a “székek progresszív újrahasznosítására”, meghökkentő eredményeivel pedig formailag, gondolatiságában és oktatási jelentőségében is meghatározó élményt nyújt a látogatóknak.

Helyszín: Magyar Nemzeti Múzeum Budapest, Múzeum krt. 14-16, 1088
Megnyitó időpontja: 2017. október 12. 19.00
Érkezés a Bródy S. utcai bejárat felől

A kiállítást megnyitja: Prof. Turányi Gábor DLA, építész, az MMA és a SzIMA rendes tagja
Beszédet mond: Prof. Ferencz István Habil. DLA, építész, az MMA rendes tagja
A kiállítás kurátorai: Nagy Nándor, építész, a MOME Építészeti Intézetének oktatója Máté Tamás, építész, a MOME Építészeti Intézetének oktatója

Az est házigazdái: Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum Főigazgatója
Kovács Csaba, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építészeti Intézetének igazgatója
Az egyedi kiállításhoz illő zenei hangulatról valódi jazz-standardekkel gondoskodunk.



A kiállítási anyag a MOME Építészeti Intézet 30 éves múltra visszatekintő kurzusának produktumait mutatja be: az úgynevezett „Székátírás” kurzus évtizedek alatt összegyűlt kísérleti munkáit, melyek látleletet adnak egy oktatási és művészi folyamat állomásairól, a tárgytudat oktatásának lehetőségiről, fejlődéséről.

A székátírás kurzus 2016-ban volt 30 éves, elindítása Prof. Ferencz István Habil. DLA (Ybl- és Kossuth-díjas építész, tervezőművész, az MMA rendes tagja) nevéhez kötődik, és az elmúlt években az Építészeti Intézet tantervének szerves része. A kurzus bútortervezési ismereteket oktat az első éves alapképzéses hallgatóknak, akiknek ez az első találkozás a bútortervezéssel. Az utóbbi években a székátírás kurzust Nagy Nándor építész és Máté Tamás nemrégiben végzett MOME alumnusz vezeti. A kurzus alapvetése, hogy a hallgatók egy romos állapotban lévő székkel dolgozhatnak: felmérik, szétszedik, majd egy újraértelmezési folyamatot követően alternatív, kísérletező módon újraépítik. Ezek a székek 1:1-s modellek, az állékonyság, ergonómia, asztalos csomópontok, kötések oktatását teszik lehetővé a kézzel való gondolkodás, „csinálás” elvének és a kézműves hagyományok technikáinak alkalmazásával.

A székátírás a magyar kézművesség egy nagymúltú története! Nem kevésbé pedig egy unikális oktatási feladat, és egy remek bevezető a bútortervezésbe. Az évek során elkészült izgalmas, egyedi tárgyak pedig aktuális üzenettel bírnak: a hagyományból ered a progresszió, amit a szűkebb szakmán túl a tágabb közönségnek is tud újat mutatni. Az elkészült munkák egy-egy állomást mutatnak be, egy-egy újonnan tervezett szék potenciális prototípusait.

A kiállítás tárgyai nemcsak izgalmasak, hanem az újrahasznosításra és a DIY (do it yourself, csináld magad) irányaira is felhívják a figyelmet. Ezek a székek, felhívva az átalakítási lehetőségek sokszínűségét bemutatva, mintegy ötletbörzeként is szolgálnak, ugyanakkor műalkotásokként is értelmezhetők. Szakmai szempontból is gondolatébresztőnek szánjuk a kiállított anyagot, hiszen a formakísérletek, a bútorok kiterjesztése és a meghökkentő eredmények több szakterületen is érvényes tanulságokkal, eredményekkel szolgálnak.

Kapcsolattartó: Szerencsés Rita – szerencses.rita@mome.hu 
A megnyitón való részvételi szándékukat Szerencsés Rita email címén kérnénk jelezni 2017. október 11-ig. 

forrás: sajtóközlemény

 

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Egyedülálló IoT kurzus zárult a MOME-n

Egyedülálló IoT kurzus zárult a MOME-n

Látáskárosultakat segítenének, állatbetegséget diagnosztizálnának vagy épp okosotthont teremtenének a MOME hallgatói.

Virtuális nyílt nap a MOME-n

Virtuális nyílt nap a MOME-n

Ma délután mindent megtudhatsz a grafika szakról.

Hirdetés