A pályázati felhívást a Magyar Divat & Design Ügynökség kérdőíves kutatása előzte meg.
Társadalmi egyeztetés kezdődött a divat- és designipari vállalkozásokat támogató, 10 milliárd forint keretösszegű pályázatról, az előminősítésre a jelentkezők november 16-tól regisztrálhatnak – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára, György László.
A divat- és designipar nem luxus: csaknem százezer embernek ad munkát, arányaiban az egyik legnagyobb exportkapacitással rendelkező ágazat, amelyben jelentős fejlődési potenciál van, mondta az államtitkár. A felhívásra mikro-, kis- és középvállalkozások jelentkezhetnek, a pályázat a modern üzleti és termelési kihívásokhoz történő alkalmazkodást segítő fejlesztéseket támogatja.
A központi régióban hárommilliárd forint, az ország többi régiójában együttesen hétmilliárd forint áll rendelkezésre. A támogatás összege ötmillió és 150 millió forint között lehet, ez egyebek mellett új eszközök, gépek beszerzésére, gyártási licenc, know-how és immateriális javak beszerzésére, ingatlanfejlesztésre, az információs technológia fejlesztésére, iparjogvédelmi tanácsadásra, marketingtevékenységre és tanácsadásra, valamint részben bérköltségekre is fordítható.
György László kiemelte, hogy az előleg mértéke 100 százalékos, a támogatást elnyerők azonnal hozzájutnak a finanszírozási forráshoz. A támogatás feltételesen visszatérítendő, a pályázati felhívásban előírtakat teljesítő vállalkozásoknak vissza nem térítendő lehet.
A konstrukció részletein a tíznapos társadalmi egyeztetés eredményeképpen még módosíthatnak, a tízmilliárdos keretösszeg nem változik - tette hozzá.
Bata-Jakab Zsófia, a Magyar Divat & Design Ügynökség vezérigazgatója elmondta: csaknem 3000 aktívan exportáló hazai divat- és designipari vállalkozás van, tavaly az ágazat teljes bevételének 81 százaléka származott exportból.
A vezérigazgató hangsúlyozta, a szektor szereplői a nemzetközi piacokon is megállják a helyüket; ahhoz, hogy a világjárvány okozta kihívások után is felvegyék a versenyt a tőkeerős nemzetközi szereplőkkel, magas szintű technológiai fejlesztésekre van szükségük. Ezért kiemelt jelentőségűnek nevezte a pályázatot, amely hozzájárul a divat- és designipari vállalkozások jövedelem- és munkahelyteremtő képességének megőrzéséhez.
A felhívást a Magyar Divat & Design Ügynökség által a koronavírus-járvány kezdetén lefolytatott kérdőíves kutatás eredményei alapozták meg. A kérdőívet 369 iparági szereplő töltötte ki – köztük 214 gyártó és 213 tervező. A kérdőívet kitöltő vállalkozások a kereslet visszaesését élték meg a legnagyobb kihívásként tevékenységükre nézve. Többségük 75 százalékos, vagy annál nagyobb csökkenést tapasztalt áprilisban. A vállalkozások kiadásai mindeközben nem csökkentek jelentősen, ugyanis a szektorban a kiadások közel 80 százaléka jellemzően a bérekből adódik, amely csak a munkavállalók leépítésével lenne kezelhető, amit az ágazat a szakpolitikával összhangban elkerülni igyekszik.
A társadalmi egyeztetés a konstrukció részleteinek megvitatására szolgál. A jelenlegi paraméterek a következők, amelyek a beérkezett vélemények alapján még változhatnak:
- Keretösszeg: 10 milliárd Ft
- Ebből: GINOP 7 mrd Ft, VEKOP 3 mrd Ft
- Támogatás összege: 5-150 millió Ft
- Formája: feltételesen vissza térítendő
- Előleg mértéke: 100%
- Előminősítés (i/n): igen
- Támogatható tevékenységek:
- Új eszközök, gépek beszerzése (önállóan támogatható)
- Gyártási licenc, gyártási know-how, immateriális javak beszerzése
- Ingatlanfejlesztés
- Információs technológia-fejlesztés
- Iparjogvédelmi tanácsadás
- Piacra jutáshoz kapcsolódó marketing tevékenységek és tanácsadás
- Bérköltség-támogatás
- Pályázásra jogosult vállalkozásoknak minimum egy lezárt üzleti évvel kell rendelkezniük és állományi létszámuk minimum 1 fő szükséges, hogy legyen, a támogatott tevékenységi köröket (TEÁOR), valamint a további részleteket a felhívás tartalmazza.
- A felhívás a társadalmi egyeztetést követően november 15-től lesz elérhető.
A design- és divatipar számokban
- A divat- és designipar hazánk egyik legnagyobb foglalkoztatója: országszerte megközelítőleg 90-100 ezer főnek biztosít megélhetést.
- A szektort sok kis és közepes kapacitású önálló egység jellemzi, melyek területileg viszonylag egyenletesen helyezkednek el.
- 2010 és 2019 között 76 százalékkal nőtt a szektor exportból származó bevétele.
Jelenleg közel 3000-re becsülhető az aktívan exportáló divat- és designipari vállalatok száma. Az exportorientációt mutatja, hogy 2019-ben a szektor teljes bevételének 81 százaléka származott exportból, ennél fogva az iparági szereplők megélhetését nagymértékben befolyásolja a külföldi megrendelések száma.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.