A Sporaarchitects magyar standja Lipcsében.  

Idén új szemléletű standdal mutatkozik be Magyarország a Lipcsei Könyvvásáron. Európa egyik legnagyobb könyvszakmai és irodalmi rendezvényén, március 17-20. között a magyar stand az elmúlt év talán legnagyobb németországi magyar könyvsikerére: Dragomán György Máglya című regényének világára épít. A standot a magyar sporaarchitects tervezte a Collegium Hungaricum Berlin felkérésére.

„A legfájdalmasabb történeteket csak úgy szabad elmondani, hogy aki hallja úgy érezze, hogy vele történt meg, az ő története. Nagyapa tudta ezt, így mondta el neki a saját történetét, és ő is így mondta el Nagyapának, amit tudott. Nekem is így fogja elmondani. Szép lassan.”
Dragomán György: Máglya (részlet)

A magyar stand koncepciója és megjelenése az elmúlt évekhez képest merőben új. Az installáció a Dragomán regényének ihletésében készült, erdőt idéző falgrafikából és egy kortárs többfunkciós bútorelemből áll. Szemben a hagyományos könyvvásári pavilonok elrendezésével, amely külön felületeken és funkciókban kezeli az információátadást, a kiadványok bemutatását, illetve az olvasási, pihenési lehetőséget, a komplex tárgy mindezen funkciókat egybesűríti: alkalmas elmélyült olvasásra, eszmecserére, kapcsolatépítésre és nem utolsósorban a könyvek fókuszált bemutatására is. A többszintes, dőlt elemekkel tagolt polcrendszer ülő- és támaszkodó felületet is kínál a látogatónak, az önmagába záródó, de nyitott alaprajzi formát pedig a sarokstand elhelyezkedéséhez igazítva alakították ki. A szoborszerű tárgyat a beépített világítás teszi különösen látványossá. 

FotóCOPYRIGHT SIGNDanyi Balázs

A sporaarchitects a legismertebb magyar építészirodák közé tartozik. A Kortárs Építészeti Központ alapító tagjaiként tíz éve meghatározó szerepet töltenek be a szakmai közéletben is, emellett a legismertebb építészeti megbízásuknak számító két állomás, a 4-es metró Fővám és Gellért téri megállói országos és nemzetközi sikereket arattak. A Lipcsei Könyvvásár magyar standjának tervezésére Kopek Gábor igazgató elképzelése nyomán, a Collegium Hungaricum Berlin meghívásos koncepciópályázatát követően kaptak megbízást. A tervezőcsapat tagjai: Hatvani Ádám, Dékány Tibor, Pásztor Bence, Tarcali Dávid, Korompay Attila, Evva Ambrus, Harcsa Dia és Pavlicsek Nándor.

FotóCOPYRIGHT SIGNDanyi Balázs

A Lipcsei Könyvvásáron való magyar jelenlét a Balassi Intézet – Publishing Hungary című programján keresztül valósul meg, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával.

További információk 

A Lipcsei Könyvvásár Németország és Európa egyik legnagyobb könyszakmai és irodalmi rendezvénye. Idén a vásáron 2000 kiállító várja a könyvszakma képviselőit és az érdeklődő közönséget, a 25. születésnapját ünneplő Leipzig liest! irodalmi fesztiválon pedig 3200 programra kerül sor 410 különböző helyszínen mintegy 3000 fellépővel, hogy a publikum megismerhesse a frissen megjelent köteteket és találkozhasson az ismert és még felfedezésre váró szerzőkkel, a kultúra, a tudományos élet és a politika prominens képviselőivel.

A magyar standon jelen van Dragomán György, akit németül nemrég megjelent regénye, a Máglya kapcsán Daniel Kehlmann sorolt a legfontosabb magyar írók közé, és Kemény István, akinek legutóbbi verseskötetét az év legjobbjai közé választotta A Német Nyelvészeti és Költészeti Akadémia. A fiatalabb generációt a vásáron az ugyancsak új fordítással megjelenő Nemes Z. Márió és a Holtverseny című regényével német fordításra pályázó Totth Benedek képviseli.

szöveg:sajtóközlemény

Fotó©Danyi Balázs, sporaarchitects




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A magyar pavilon, ahogy még sosem láttad

A magyar pavilon, ahogy még sosem láttad

Fotógaléria Palkó György képeiből

Megnyílt a 18. Velencei Építészeti Biennálén a Magyar Pavilon

Megnyílt a 18. Velencei Építészeti Biennálén a Magyar Pavilon

A helyszínen Gollob Lilla, az OCTOGON online szerkesztő-újságírója képviseli magazinunkat. Hamarosan olvashatjátok beszámolóinkat, bejegyzéseinket is az eseményről.

„Értékrendemet a kulturális sokszínűség határozza meg”

„Értékrendemet a kulturális sokszínűség határozza meg”

Sztranyák Zsófia tervezőgrafikussal beszélgetünk.

Hirdetés