Az úszó napelem nem újdonság, de az amit (és ahol!) terveznek vele, igen.
Napelemeket már korábban is alkalmaztak vízen, Albániában viszont a Banja víztározó felszínére telepít napelem-parkot egy norvég cég, miközben az eredeti funkció is megmarad, vagyis rendkívüli mértékben nő a hatékonyság.
Akár az egész világ számára példaértékű lehet a most Albániában készülő projekt – írta az Alternatívenergia.hu. A kulcsszereplő a norvég Ocean Sun cég, amellyel nemrég állapodott meg az ország a Banja víztározó vízfelszínére telepítendő napelemekről. Négy panelcsoportot terveznek két MW összteljesítménnyel, méghozzá egy másik norvég cég, a Statkraft vízerőmű-gátja mögött, így hozva ki a maximumot a terület megújulóeneriga-potenciáljából.
Maga vízerőmű is fejlődik, a teljesítménye a jelenlegi 73 MW-ról 256-ra nő majd egy új gátrendszer segítségével. Jelenleg a duzzasztógát mögötti vízfelület területe 14 km2, ami „korlátlan teret enged a további napelemes fejlesztéseknek”. Egyelőre a vízi napelempark kísérletnek számít, a mért eredmények függvényében azonban újabb országokban is alkalmazhatják majd az eljárást.
Ugyanakkor már a tesztfázisban bebizonyosodott, hogy a vízen úszó napelemek 15 százalékkal hatékonyabbak, köszönhetően a víz hűtő hatásának.
„További nagy előnye az úszó napelemes rendszereknek, hogy a vízfelületen bárhová elszállíthatók, illetve a sík felszín miatt szinte nincsenek fizikai akadályok a méretezésben” – teszi hozzá a szaklap.
Albánia 2025-ig liberalizálná a villamosenergia-piacát, versenyhelyzetet teremtve a szolgáltatók és beruházók között. A Banja víztározó esetében az építési költségeket teljes egészében a Statkraft fedezte, cserébe megkapta a működtetési jogokat az Albán államtól.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.