Tisztító hatása megegyezik 780 fa teljesítményével.
Varsóban egy hatalmas falfestmény gondoskodik arról, hogy a környéken lakók frissebb levegőt lélegezzenek be – hasonlóan a bilbaói Guggenheim Múzeumhoz, ami a NASA által kifejlesztett, levegőt tisztító anyaggal vonta be a reklámhordozóit.
Mindkettő esetében ugyanazt a technológiát vették alapul. A fotokatalízis egy, a napfény által kiváltott katalitikus folyamat, mely során a levegőben lévő oxigén és vízgőz a káros anyagok egyfajta tisztítószerévé alakul, ennek köszönhetően jól alkalmazható a levegő tisztítására is. Az eljárás alkalmazása olyan területeken lehet különösen hasznos, ahova nem lehet fákat ültetni.
A varsói festmény egy forgalmas helyen, a Politechnika metróállomás mellett helyezkedik el, szakértők szerint a tisztító hatása megegyezik 780 fa teljesítményével.
Az alkotást Dawid Ryski és Maciek Polak lengyel művészek készítették a Converse City Forests projekt részeként. Koncepciójukban egy olyan falképet képzeltek el, amely egyesíti a városi környezetet a természettel, ebben Ryski elsősorban az építészeti elemekre, míg Polak a természeti alkotórészekre koncentrált. Készségeik kombinálásával erős támogatást adtak a Converse kampányának. A kezdeményezést ugyanis az amerikai cipőgyártó cég indította el, 13 művésszel együttműködve nemcsak Varsóban, hanem további 11 nagyvárosban (például Sydney, Sao Paolo, Lima és Bogota) is szeretné tisztítani a levegőt.
Forrás: Converse City Forests
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.