Franciaország ezzel csatlakozik az open content mozgalomhoz.
A legnagyobb párizsi múzeumok ingyenesen elérhetővé teszik a gyűjteményeikben található több mint 100 ezer műalkotás nagy felbontású digitális reprodukcióját, hogy jobban megismerhesse őket a közönség.
A Petit Palais kiállítócsarnoktól a Modern Művészeti Múzeumig az „open content” akció célja „a gyűjtemények ismertségének és műtárgyaik láthatóságának növelése Franciaországban és külföldön” – írta közleményében a 14 fővárosi múzeumot tömörítő Paris Musées közintézmény, amelyhez olyan világhírű közgyűjtemények tartoznak, mint a Louvre, az Orsay Múzeum, a Grand Palais vagy a Pompidou Központ (a nyitóképen).
Az adatbázis megnyitása a nagyközönségnek „szavatolja a szabad hozzáférést és valamennyi digitális adat technikai, jogi és pénzügyi korlátozások nélküli elérését, akár kereskedelmi célokra is” – hangsúlyozta a Paris Musées.
A jelenleg megtekinthető 100 ezer műalkotáson túl a közintézmény egyre több felvételt tesz majd fokozatosan ingyenesen hozzáférhetővé. A felhasználók ezentúl a Paris Musées internetes oldalán keresőszavak segítségével minden műtárgyat megtalálhatnak a hozzájuk tartozó magyarázatokkal, időpontokkal, felhasznált anyagokkal, a művel eredetével, és letölthetik a kiválasztott, nagy felbontású reprodukciót. A felvételen és a művek leírásán kívül a felhasználók egy felhasználási chartát is kapnak, amelyben mindenkit arra kérnek, hogy a mű forrását és információit mindig tüntesse fel.
A közlemény emlékeztet arra, hogy míg az amszterdami Rijksmuseum vagy a New York-i Metropolitan Múzeum mintájára a nagy nemzetközi gyűjtemények már használják ezt a megoldást, Franciaországban a Paris Musées az első közintézmény, amely bevezeti.
Legutóbb a New York-i Guggenheim Múzeum tett ingyen elérhetővé kétszáz modern művészeti könyvet. Korábban a Cleveland Művészeti Múzeum tett ingyen elérhetővé 30 ezer alkotást, elsősorban azért, hogy „a művészet mindenki számára elérhető legyen”. A New York-i Metropolitan Múzeum egyenesen 400 ezer képet tett ingyen elérhetővé, többek között Rembrandt önarcképét, El Greco vagy Chagall festményeit.
A tavalyi Bauhaus-évben a Zentrum Paul Klee ingyen elérhetővé tette a svájci grafikus 3900 oldalnyi jegyzetinek jelentős részét, amelyek alapján tanított Klee a Bauhaus-iskolában az 1920-as években – erről itt írtunk részletesebben.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.