A Közlekedési Múzeum a magyar repülés kezdeteiről emlékezik meg.

A Közlekedési Múzeum egy újabb virtuális kiállítással emlékezik meg a 70 éve átadott Ferihegyi nemzetközi repülőtérről és a magyar repülés kezdeteiről. A tárlaton feldolgozott széleskörű fotóanyag bemutatja korai repülőtereinket, majd a beruházáshoz és működéshez kapcsolódó eredeti látványterveken, fotókon, tárgyakon és híradórészleteken keresztül megismerhetjük legismertebb légikikötőnk kialakulását és további fejlődését is.

A májusi évforduló alkalmából megnyílt virtuális kiállítás egyben az első magyar repülőterek történetének feldolgozása is. A hőskorszak bemutatását követően részletesen vizsgálja a ferihegyi építkezés történetét, és bemutatja a 70 éve átadott terminál épületét. A tárlat külön foglalkozik a nemzetközi légikikötő további fejlődésével, felvillantva a terület múltjának, jelenének képeit is. 

Rákosmezei repülőtér 10-12 sz. hangár, Horváth Ernő és Prodam Guido (Forrás: MMKM Archívum)

A korábban ilyen formában még fel nem dolgozott anyag széles kitekintést nyújt a látogatóknak, hiszen a Ferihegyi repülőtér története a magyar történelem viharos évtizedeinek története is. A Közlekedési Múzeum, együttműködésben a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központtal, a FŐMTERV-vel és a Tomory Lajos Múzeummal különleges fotó és dokumentumgyűjteményt állított össze, amelyből megismerhetjük a légikikötő történetét.

A virtuális tárlaton keresztül megtudhatjuk, milyen előzmények vezettek az építkezés megindulásához, milyen nehézségek kísérték a vállalkozás történetét. Az átadást követő, évtizedeken át tartó folyamatos fejlődés mérföldkövei szintén megjelennek a kiállításon, akárcsak a működő repülőtér hétköznapjainak, ünnepi eseményeinek és különleges „vendégeinek” képei is.

A közzétett anyag különlegességekkel is szolgál, bemutatja a repülőtér 1947-ből származó épületmodelljét, amelyet egy korabeli kiállításra készítettek, és ma is a Közlekedési Múzeum tulajdona, és megjelennek azok a hosszú évekig a légikikötőben használt tárgyak is, melyek a Budapest Airport felajánlásából a közelmúltban kerültek a gyűjteménybe.

A tárlat megmutatja a repülőtér további dinamikus növekedését és bővülését is, végül a jelen különleges hangulatú képeivel zárul.

A Közlekedési Múzeum már több, mint egy éve jelenteti meg népszerű, online kiállításait honlapján. Ezek a tárlatok közérthetően, sok képpel dolgoznak fel egy-egy közlekedés- vagy technikatörténeti témát. Az idén már a negyedik ilyen, a világ bármely pontjáról elérhető tárlat nyílik meg a múzeum weboldalán.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Mi készül az 59. Velence Biennálé magyar pavilonjába?

Mi készül az 59. Velence Biennálé magyar pavilonjába?

Látogatás Keresztes Zsófia műtermében

Bódy Gábor könyvbemutató a Ludwigban

Bódy Gábor könyvbemutató a Ludwigban

Megjelent Bódy Gábor Egybegyűjtött filmművészeti írások című antológiájának második és harmadik kötete

Áhítatos építészeti formák - Baumhorn Lipót tervei a szegedi zsinagógához

Áhítatos építészeti formák - Baumhorn Lipót tervei a szegedi zsinagógához

A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ, a Szegedi Zsidó Hitközség és a Holokauszt Emlékközpont kiállítása a Páva utcában

Hirdetés