Nem kispálya – Szlovén stadion egy fehérorosz erdőben

Tíz éve készült el a 2014-es Bajnokok Ligája harmadik selejtezőkörében 2-3-as összesítéssel a Debreceni VSC-t búcsúztató FC BATE Borisov arénája. A hivatalos megnyitó 10. évfordulóján visszaemlékezünk, hogy milyen benyomást tett ránk akkor a sportlétesítmény. Eredeti cikkünk a 115-ös, 2014/7-es lapszámban jelent meg. 

Léptékénél fogva, elhelyezkedése okán, illetve néhány technikai, szerkezeti részlet miatt is kézenfekvőnek tűnik a Nagyerdei Stadion és a 180 ezer lakosú fehérorosz város stadionjának párhuzamba állítása.

Az elmúlt években többször a BL-főtáblára kerülő, 1996-os újjáalakítása óta számos UEFA-kupa-sorozaton résztvevő belarusz csapat meglepő, sőt zavarba ejtő formavilágú központjának tervezési alapelve ugyanúgy az erdős városi parkkal, a park fáival való kapcsolat megteremtése volt, mint a cívisvárosban. Absztrakt átirat helyett azonban a 13 ezres kapacitású létesítmény tervezői biomorf formai narratívát választottak. A jövevény csillogva különbözik el természeti környezettől, ám ívei puhasága, sejtmembránszerű határoló bőre, a buborékokra hajazó kör alakú áttörései mégis valamiféle óriási lénnyel, gombával(?), csigával(?) teszik hasonlatossá.

Ezt a hatást tovább erősíti a szlovén OFIS arhitekti alkotóinak törekvése az épületidom zártságára, aminek másodlagos oka a küzdőtérre irányuló fókusz megteremtése: extrém megjelenés ide, vagy oda a lényeg a pályán és lelátókon történik. Itt jegyezhetjük meg, hogy ez a logika némiképpen ellentmond az OFIS arhitekti egyik első pályázati győztes koncepciójának, az 1998-ban tervezett maribori stadion szerkesztési elvének. Noha ott egy nagyarányú átépítésről van szó, a végül 2008-ban 25 millió eurós költségen újjászülető aréna hullámzó, kettős épületszalagja áttörtségével teremt kapcsolatot a külső és a belső tér között.

Borisovban az észak-déli tájolású héjazat kupolaszerű zártsága nagyszerű akusztikai viszonyokat teremt, ami nagyban hozzájárul a sporteseményeken, koncerteken megkívánt atmoszféra kialakulásához. Az oldalvonalak és az első üléssorok között csak tíz-tíz méter van, így a hosszú oldalakon 17 sorban, míg a rövid oldalakon 27-28 sorban ül a csaknem 13 ezer néző.

Mint ebben a kategóriában már megszokott, 620 ülőhely a VIP-vendégnek is jut a 40 millió euróból (kb.16 milliárd forint) felépült stadionban, továbbá 40 közvetítőhely várja az újságírókat, valamint bárok, publikus fitnesz- és bowling terem, valamint étterem szolgálja ki a látogatói igényeket. Ráadásul a nyolcszáz férőhelyes felszíni parkolót is sikerült úgy elhelyezni, hogy a természeti környezet, a park fái is a helyükön maradhattak.

Építész: Rok Oman, Špela Videčnik (OSIF architekti)

Helyi Partner: Magnus Group

Tervezés: 2010
Kivitelezés: 2011-2014

Közösségi tér: 3628 m2
Iroda: 480 m2
Kiszolgáló tér: 2000 m2
Férőhely: 13 000 fő
VIP-férőhely: 620 fő
Parkolóhely: 800 db


További képek a galériában!
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Ilyen lesz az Everton új stadionja

Ilyen lesz az Everton új stadionja

Egy régi raktárépület és egy ultramodern stadion szerelemgyereke Dan Meis tervei alapján.

Rendhagyó módon ötfős csapat kapta a Csonka Pál érmet

Rendhagyó módon ötfős csapat kapta a Csonka Pál érmet

A Puskás Aréna tervezői kapták a nívós építészeti díjat. 

Ikonikus pilonok

Ikonikus pilonok

A friss Kossuth-díjas Skardelli György egyik legutóbbi munkájáról, a Puskás Arénáról az OCTOGON 157-es számában mutattuk be. 

Hirdetés