Az MTA Tudománytér pályázatának megosztott második díjas munkája

Az MTA megalakulásának 200. évfordulója alkalmából a székháza előtti köztérre Tudománytér címmel ötletpályázatot hirdetett, melyen az évfordulóhoz kapcsolódó köztéri műalkotásra várt ötleteket. A nagyszámú induló közül Getto Tamás, Koch Márió Péter, Nagy Júlia és Suri Bálint 305 Függöny című installációja megosztott második díjban részesült. Az alkotók a hagyományos műleíráson túl egy képzelt riport keretében mutatják be gondolataikat. 
 

 

Képzelt riport egy pályázat tervezőivel

Aki kérdez: Akárkifia – (a továbbiakban: k)
Aki válaszol: a pályázó – (a továbbiakban: v)

 

 

k: Mi az Önök pályázati mottója?
v: Ami az Akadémiáé: „Borúra derű”

k: Hogyan ünnepelnék az MTA 200. születésnapját?
v: Születésnapi ünnepséggel, nagyszabású rendezvénnyel, ami természetesen a Magyar Tudományos akadémia impozáns székházához kapcsolódna. A születésnapi rendezvény nyitó eseménye lenne egy évenként megrendezendő MTA-fesztiválnak.

k: Miért van szükség fesztiválra?
v: Az MTA természetes tulajdonságának tekinthető egyfajta elefántcsonttorony magány. Évenként egyszer kinyílnának az MTA kapui, ablakai, nem csak szimbolikus értelemben. 

k: Mi lehet az MTA szimbóluma?
v: A Magyar Tudományos Akadémia tárgyi szimbóluma: A székháza. A pesti Dunapart egyik legszebb „szobra”, múltját, jelenét, jövőjét megtestesítő térinstallációja. Az épület természetesen a tudomány absztrakt szimbóluma, de víziónk szerint a tudomány jelképét elvont módon kell megragadni. Tehát a tudomány szobra a neoreneszánsz székház, posztamense pedig a megújuló köztér, amin a ház áll.

k: A ház az állandóságot és a folytonosságot jelképezi. Hogyan tud reagálni a különleges eseményre, fesztiválra?
v: Tervünk az első rendezvénnyel, a 200. évfordulóval foglalkozik. Erre az eseményre a házat fel kell készíteni, ünneplőbe kell öltöztetni, de hogyan lehetne ezt a „felruházást” elvont módon kifejezni, megjeleníteni, jelkép szerűvé tenni? Az akadémia belső, zárt világa és a városi tér nyilvánossága között az ablak teremt kapcsolatot. Az ablak elválaszt és összeköt, az ablak zártság és nyitottság együttes jelképe. A székház ablakai a jelkép jelképei.

k: De hogyan lehet felhívni a figyelmet a jelkép jelképeire, az ablakokra?
v: Az ablakra a függönnyel lehet felhívni a figyelmet. A függöny az ablak jelképe, az előbbiekből következik, hogy a jelkép jelképének a jelképe. A függöny rokoni kapcsolatban áll a zászlóval. A zászló szimbólum-rendszerének elemzése messze vezetne, ragadjuk ki, és emeljük be ide a zászló-jelenség összetett világából a lobogást. A lobogást, ami a zászló szenvedélyes tulajdonsága, és aminek a függöny esetében a szelídebb lebbenés, libbenés felel meg, de amely lebbenés magában hordozza a hősies lobogás génjeit is. A lebbenés mozgás, diszkrét mozgás. A mozgó függönyök a ház homlokzatait mozgó homlokzatokká alakítják, ha úgy tetszik mobil szoborrá alakítják. A függöny anyagának transzparens tulajdonsága, fátyolszerűsége, ráerősít az ablak elválasztó és összekötő természetére.
A lefüggönyözés, felfüggönyözés az előbbiekből következően egyszersmind fellobogózást is, ünneplőbe öltöztetést is jelent.

k: Mitől lesznek a függönyök nem „közönséges” függönyök?
v: A helyzetükből következik majd. A házak „közönséges” függönyei az ablakokon belül vannak, a mi függönyeink a homlokzati síkok elé kerülnek. Szokatlan helyzetük egyértelműen utal majd sajátos, szokatlan rendeltetésükre, szerepükre. A függönyök felhelyezését és leszerelését fölfoghatjuk művészeti akciónak, eseménynek, performansznak. 

 



Évforduló, ünnep, ünnepség

A Magyar Tudományos Akadémia 2025-ben ünnepli fennállásának 200. évfordulóját. Az évforduló ünnep, az ünnepkor ünnepséget tartunk. Egy nagyszabású eseményt, melynek alkalmával az Akadémia kapui kitárulnak, értékei megmutatkoznak, kilépnek az épület falai közül. Az eseményre egy installációval hívjuk fel a figyelmet, melyet minden évben a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat nyitóünnepségén, november 3-án mutatnak meg a nagyközönségnek. Az installáció minden évben egy hónapig látható.

Az alkotás ideiglenessége kulcsfontosságú. Az Akadémia minden évben új pályázatot hirdet, ezzel évente gondolkodásra bírja az erre fogékony embereket. Mélyüljünk el a tudomány jelentőségében, gondolkodjunk szerepén és mindenkori aktualitásán! Így a kiírónak minden évben lehetősége nyílik alkotókat, érdeklődőket bevonni az életébe, szélesebb rétegeket megszólítani.

Az esemény, az évről-évre változó installáció a városi teret hellyé változtatja, a Tudomány Ünnepének helyszínévé. Az ideiglenes installációk szabadságfoka nagyságrendekkel nagyobb, mint egy állandó alkotásé. Mivel rövid időre tervezzük, nem foghat rajta az idő vasfoga. Lehet kicsi vagy hatalmas, könnyű vagy ólomnehéz, színes, vibráló, mozgó, dallamos, múlandósága miatt mindig aktuális, olyan amilyennek éppen lennie kell. A Tudomány Ünnepén az emberek bemennek az Akadémia székházába, előadásokon vesznek részt, az ünnep rendszeressége fesztivállá duzzasztja az eseményt, beépül a köztudatba.

 

 

Az első installáció, 200. évforduló

A Magyar Tudományos Akadémia székházának külső homlokzatain 305 darab ablak van, a 305 ablakra kerül 305 függöny. A függönyök anyaga tiszta fehér, könnyű, lágy újrahasznosított szövetből készül, széleit egyszerű orsószegéssel dolgozzuk el. A függönyöket az ablakkávába feszített abronccsal rögzítjük. Az abroncsok bordázatlan betonacél rudakból hajlított és hegesztett szerkezetek, melyek roncsolásmentesen feszülnek be az ablakok kőkáváiba. Az abroncsok kinyúlnak a kávákból, a függönyöket 5 cm távolságra eltartva a homlokzatok külső síkjától, hogy a szél meglibbenthesse őket. A ház szárnyra kél.
 

 

December 3.-a után

A függönyök lekerülnek a házról, az Akadémia munkatársai előkészítik a következő évi pályázat kiírását. A függönyök anyagát újra felhasználjuk, értéküket visszaforgatjuk a költségek csökkentésére. Gyönyörű grafikát tervezünk a limitált kiadású MTA-s bevásárlótáskákhoz, melyeket a függönyök anyagából varrunk, pontosan 1000 darabot, melyek megvásárolhatók lesznek a székházban, az Akadémia külső helyszínein és eseményein.

 

 

305 Függöny
Építészek, alkotók: Getto Tamás, Koch Márió Péter, Nagy Júlia, Suri Bálint
Tervezés éve: 2022

 

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

305 Függöny a magyar Tudomány dicsőségére

305 Függöny a magyar Tudomány dicsőségére

Az MTA Tudománytér pályázatának megosztott második díjas munkája

Nyolcvanezer lámpaoszlopot LED-esítenek Bécsben

Nyolcvanezer lámpaoszlopot LED-esítenek Bécsben

Az új világítás Bécs saját találmánya, mivel a piacon nem találtak használható modelleket.

Megkezdődött az U2/U5-ös metró építése Bécsben

Megkezdődött az U2/U5-ös metró építése Bécsben

A projekt keretében 2028-ig 11 megállóval bővül az osztrák főváros metróhálózata.

Hirdetés