A Budapest100 bemutatja: Városegyesítés
A Kortárs Építészeti Központ 2023-ban is megrendezi a Budapest100-at, ezúttal visszatérve a születésnapi tematikához: a százévesek helyett a 150 éves házakat köszöntik a május 11-14-i, konferencia- és sétanappal bővített nyitott házak hétvégéjén.
2023-ban nem kisebb alkalmat ünneplünk, mint Budapest 150. születésnapját. Ez alkalomból a következő Budapest100 visszatér az egyidős házak – most a százévesek helyett a 150 évesek – köszöntéséhez.
A 2022-ben négynaposra bővített városi fesztivál népszerűsége után a nyitott házak hétvégéje ismét egy szakmai konferenciával és egy sétanappal gazdagodik 2023. május 11-14. között. Ezen a hosszú hétvégén a Budapest100 egy múlttól a jövőig ívelő városi időutazásra invitálja a régi házak és városi történetek rajongóit, amelynek középpontjában Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesítése áll.
A 150. évforduló kapcsán megismerhetjük, milyen volt a város másfél évszázaddal ezelőtt, hogyan fejlődött azóta, és milyen utak állnak előtte.
A szervezők – az eseményt megelőző több mint fél éves kutatási folyamat és a rendezvények során – olyan kérdésekre keresik a válaszokat, mint például:
- Hogyan élünk, hogyan építkezünk ma a 150 éves (de valójában ennél sokkal „öregebb”) városban?
- Mit gondolunk a másfél évszázaddal ezelőtt megtervezett városról vagy egy-egy épületről?
- Hogyan formálódott az elmúlt évtizedekben tudatosan és organikusan is a város?
- Hogyan tudunk jól bánni azzal az igen vegyes építészeti színvonalú és történeti jelentőségű épített örökséggel, ami ránk maradt 150, 100, 50 évvel ezelőttről?
- Milyen kortárs válaszokat, megoldásokat látunk az egyes épületek vagy városrészek esetén ezekre a kérdésekre, kihívásokra?
Habár a városegyesítés idején épült házak és az őket körülvevő városszövet a mai napig meghatározza Budapest képét, a Millenniumra létrejövő metropolisztól ekkor még nagyon távol állt mind a falusiasan fejlődő Buda és Óbuda, mind pedig a rohamtempóban urbanizálódó Pest. 2023 májusában a Budapest100 bemutatja a korszak épületeit a grandiózus bérpalotáktól a középületeken át a földszintes kis házakig, amik jól tükrözik az ekkori város gazdasági és társadalmi sokszínűségét. Azt is feltérképezhetjük, hogyan változott egy-egy ház, utca, vagy környék, és hogyan alakul a sorsuk a bennük egykor és most élő közösségekkel együtt.
Meglepőnek tűnhet, hogy a Budapest100 kutatóinak sikerült több mint 220 házat összegyűjteniük, amelyek pont 150 éve épültek a mai Budapest területén, és nagyrészt eredeti állapotukban fent is maradtak. A teljes házlista már elérhető a Budapest100 honlapján – a szervezők várják a programhoz csatlakozni kívánó lakók jelentkezését!
A Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál a közösségek és a város ünnepe, egy hétvége, ami közelebb hozza egymáshoz a városlakókat és a szomszédokat, és felhívja a figyelmet a körülöttünk lévő építészeti értékekre. A város szellemét a házak őrzik – a történeteket a lakók tudják továbbadni, és erre mindig jó alkalom a Budapest100 hétvégéje.
A program 2011-ben indult az OSA Archívum és a KÉK – Kortárs Építészeti Központ kezdeményezésére, az akkor épp százéves házak ünnepeként. 2016-tól új irányba indultunk, és városrészeket választottunk, mert az I. világháború alatt kevés új ház épülhetett – ekkortól a százéves házak ünnepét felváltották a tematikus fesztiválok.
A Budapest100 minden programja ingyenes.
Forrás: sajtóanyag
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.