Az épületet kelet-nyugati tengelyre fűzték fel, sajátos térszervezéssel és hangulattal. Erről szóló írásunk a 106-os, 2013/4-es lapszámunkból közöljük.

Kortárs építészettörténet-kutatásunk önálló fejezetének tekinthető a balatoni régió építészete. Krónikája a 19. század reformer-értelmiségi köreinek idényszerű megjelenésével kezdődött, villaépítkezésekkel folytatódott. Népszerűsége lassan két évszázada töretlen, ma már, akár csak képzeletben körbehajózva a Balatont, a part menti beépítéseket szemlélve sajátos szabadtéri kiállítás szemlélői lehetünk.

E folyamatosan változó összetételű és minőségű tárlat a kutatók kíváncsiságát is felkeltette, egyre többen foglalkoznak ma a Balatoni környéki építészettel (például Wettstein Domonkos építész a Balaton-part urbanizációjának építészeti vonatkozásait kutatja). Építészek portfóliójában a lakóépületeken belül még nem szerepel külön alfejezetként a „Balaton-parti ház”, ám kevés az olyan szakmailag felvértezett tervező, akinek ne lenne legalább egy (akár ma még csak tervben létező) balatoni munkája.

A környezettudatos technológiákkal és anyagokkal megépített épület üvegkorlátokat kapott, ami a Brückl Kft. munkáját dicséri

Az északi part villaépítészetben elfoglalt dominanciájának végét jó néhány új épület jelzi a Somogy megyei oldalon. Közülük az itt bemutatott ház Ásztai Bálint (STOA Építészműterem) tervei alapján született meg. A tervező neve hallatán eszünkbe jut azonnal egy tavalyi ritka pillanat, az „Év háza”- díjak odaítélésekor a szakma képviselői mind azonos állásponton voltak a díjazottal kapcsolatban: az Ásztai Bálint és Kovács Csaba tervezte pécsi villa valóban a legjobb a 2012-ben átadott épületek között, és nem csupán kategóriájában.

Képei bejárták a nemzetközi sajtót, s az előző számunk KKK-rovatában bemutatott Magyarország híres villái című remek válogatás is ezzel az épülettel zár. A hosszan elnyúló, keskeny, közvetlenül a Balaton-partján fekvő házhelyre kétszintes épületet tervezett Ásztai Bálint. Mint azt a helyszín, az építészeti téma, és persze a megrendelői igény kijelölte, a főszereplő itt a tó, a víz. Sajátos térszervezést és egyúttal hangulatot ad a kelet-nyugati tengelyre fűzött épületnek, hogy alaprajzi szervezése szembe megy a kialakult sémákkal.

A nyugati homlokzat – Dinamikus tömegalakítás, és a masszív, tömör kőfelületeket légies lépcsősorokkal, üvegtagozatokkal, sok fix és nyitható ablaktagokkal ellensúlyozták

Álljanak az északi, akár déli parton, a balatoni villák könnyed szerkezetű főhomlokzatukkal mindig a tó felé néznek, további frontjaik sokszor karakter nélküliek. Esetünkben szintén üvegarcú a tóra néző, nyugati homlokzat, a ház főbejárata azonban, megszakítva így a belső térben várt kelet-nyugati (monoton) haladási irányt, a déli oldalra került. E félátriummal, réshomlokzattal, víztükörrel kialakított, dupla légterű előtérbe nyíló homlokzat bekapcsolásával „sokarcúvá” lett az épület, plasztikussá a déli homlokzat.

Bátor, egyúttal találékony építészi tett. Bátor, mert a földszinti étkezőből, nappaliból, illetve az emeleti hálókból és a wellness-részből a déli fronton át is csaknem teljes a Balatonpanoráma. Az enteriőr számos pontjáról pillantva ki a tóra, valódi és iróniától mentes értelmet nyer a kifejezés: magyar tenger. És találékony: mivel a homlokzat kialakításához használt kövek, a félátriumot tartó fémszerkezet látványa kétségtelenül „nehezít” az összképen, így sok feladatot kap a fény. Vagyis a lyukarchitektúrás homlokzat fény-árnyék játéka, a díszmedence vizének fodrozódása, felületi reflexiók, a nap járása, mind az építész társául szegődtek az ellenpontozásban.

A belső tér kialakítása, funkcionális elrendezése jelzi, hogy olyan építésszel van dolgunk, aki tudja, egy ház a kényelem és a pihenés központja, de egyúttal lakógép. Így a kiszolgálóhelyiségeket az északi oldalra, a garázshoz kapcsolva sorolta, utóbbin keresztül, külön, afféle gazdasági folyosón át juthatunk el szintén a bejárathoz. Az enteriőr szervezését pedig ugyancsak a víz tematizálta, a halászat, a vitorlázás, vagy éppen a csillagászat az anyaghasználatban (fal- és padlóburkolatok, lámpák kiválasztása stb.) absztrahált, finom módozatokban köszön vissza.

Tervezés: 2010 – 2011
Kivitelezés: 2011 – 2012
Nettó szintterület: 355 m2

Építészet: Ásztai Bálint (STOA Építészműterem Kft.)
Építész munkatárs: Nedeczky Zsolt
Belsőépítészet: Ásztai Bálint, Tallián Anikó


További képek a cikk végén található galériában!
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Új főszereplő egy háború előtti budai villában
  • 2020-05-06 09:00
  • Deco

Új főszereplő egy háború előtti budai villában

Egy igazi Deco-klasszikus: a POSITION Collective terve a popARCH studio kivitelezésében. 

A Mid-Century villa modernsége
  • 2020-04-20 09:00
  • Deco

A Mid-Century villa modernsége

Főszerepben a ház központi részén végigfutó fehérbeton lépcsősor.

Elegáns család egy karakteres testvérpárral

Elegáns család egy karakteres testvérpárral

Nem akármilyen családi házat tervezett a műfajban erős DÉR architects. Aztán újratervezte.

Hirdetés