Az Észt Erdőgazdálkodási és Faipari Szövetség kiállítása bemutatja az észt faépítészet főbb épülettípusait, tendenciáit és figyelemre méltó egyedi épületeit.
Az Észt Erdőgazdálkodási és Faipari Szövetség kiállítása bemutatja az észt faépítészet főbb épülettípusait, tendenciáit és figyelemre méltó egyedi épületeit. A sokszínű tárlat több évszázadot ölel fel, és bőséges példával szolgál arra is, milyen változatos és izgalmas módon lehet a fát a modern építészetben felhasználni.
Észtország a világ egyik erdőkben leggazdagabb országa: szárazföldi területének közel felét, vagyis 2,2 millió hektárt, erdők borítják. Ezek 40%-a állami tulajdonban van, 26% pedig természetvédelmi terület. Azon a szélességi körön, ahol Észtország is fekszik, a fa a legfontosabb építőanyag évezredek óta. Könnyen hozzáférhető, gyorsan lehet belőle építkezni és kényelmesebb életteret biztosít, mint a kőházak.
A fa, mint építőanyag dominanciája csak a 20. században kezdett megtörni, a szovjet megszállás idején a legkevésbé megbecsült és használt építőanyag lett. A 21. század elhozta a fa reneszánszát és manapság Észtország épületeinek körülbelül felét fából építik – általában magán lakóházakat, de egyre több a fából épült kereskedelmi vagy üzemi célra szánt épület, valamint bérház és kulturális célú létesítmény. A fa divatba jött, és ihletadóként szolgál az építészek számára, akik a fában rejlő különböző lehetőségeket kutatják.
Magyarországi Észt Intézet
2018 03 01 – 03 25
2018. március 1. 18:00
20 éves az Észt Intézet
Köszöntőt mond:
Leele VÄLJA (kurátora)
Kamarai tagok 0,5 kreditpontot igényelhetnek (500 Ft). MÉK 2018/3
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.