A HELLO WOOD Falu Projektje egy három évig tartó építészeti kísérlet első része, mely során egy hét alatt épül fel egy falu.

A Falu Projekt egy három évig tartó építészeti kísérlet első része, mely során egy hét alatt épül fel egy falu, olyan neves építészek segítségével, mint az ArchDaily 2014-es Building of the Year díjának nyertese, a japán Katsuya Fukushima; vagy a nyugati építészet elemeit a harmadik világ szükségleteivel ötvöző Urban-Think Tank csapata.

Mahatma Gandhi egyszer azt mondta: “India jövője a falvaiban rejlik” . A kortárs építészeti diskurzus ezzel szemben elsősorban a várososok társadalmakban elfoglalt szerepére koncentrál. Hányszor hallottuk, hogy immár a világ lakosságának fele él városokban? Mi lenne, ha egy pillanatra ellépnénk rögeszméinktől és újraértelmezve Gandhi híres mondását, kijelentenénk: “A világ jövője nyugszik a falvaiban.” 

A falu, a hagyományos értelmezés szerint az a legkisebb település egység, ahol a közösség különböző szerepkörei építészeti formát kapnak. Kialakulása lassú folyamatok eredménye. A falvak szerkezete, képe saját történelmi, társadalmi, politikai és környezeti összefüggésrendszerének leképeződése. Értelmezhető-e ez a folyamat fordítva? Egy újdonsült település meg tudja-e teremteni saját idő és térbeli beágyazottságát? Létrejöhozható-e egy falu egy hét alatt, helyszíni településtervezéssel, ahol a résztvevők az építés mesterségét és politikáját gyakorolva nem csupán élhető szerkezeteket, hanem közösséget is építenek? 

fotó © Somoskői Gábor


A HELLO WOOD építészeket és diákokat kért arra, hogy hozzák magukkal a tapasztalataikat, öröklött és a forradalmian új elképzeléseiket a faluról, és csiszolják össze ezeket a helyszín adottságai. Az építőanyag, a szomszéd telke és elsősorban a közösség céljai mind kötöttségek, amikhez képest ezek a tervek újraértelmeződnek. 

A FALU PROJEKT ellenpontozva a lassan alakuló, bukolikus falu romantikáját egy működő, instant község létrehozását célozza meg egy hét alatt. A főbb funkcionális egységeit; a közösségi tereket, lakóházakat és a piacot egy hagyományos település mintájára jelölték ki, de a tábor során ezek egyben a szórakozás, öröm és együttlét tereivé vállnak.

fotó © Somoskői Gábor

Milyen irányt vesznek majd a építészeti kísérletek? Vajon a jövő falvait a fenntarthatóság, a szükség, vagy a szórakozás szempontjai fogják alakítani? Egy községet, melyet a résztvevők terveznek, építenek és laknak. 

forrás: sajtóközlemény




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Hangulatos fotók az Építész Mustra zárópartijáról

Hangulatos fotók az Építész Mustra zárópartijáról

A versennyel egybekötött építészeti tábor végén nem csak a győztes SZIE-Ybl csapat tagjai érezték jól magukat. 

Ilyen, amikor az építészhallgatók a Tokaji borvidéken alkotnak

Ilyen, amikor az építészhallgatók a Tokaji borvidéken alkotnak

Ilyen volt a 3. Hello Wood Építész Mustra.

Így teszik otthonná a lakást a lámpák

Így teszik otthonná a lakást a lámpák

A 2019-es lámpatrendek jegyében 3+1 praktikus tipp azoknak, akik a lakásuk világítását szeretnék hangulatosabbá tenni.

Hirdetés