A Notre-Dame-székesegyházat látványra pontosan úgy kell helyreállítani, amilyen a tűz előtt volt - döntött a francia szenátus hétfőn. A párizsi katedrális 2019. április 15-én gyulladt ki, a vizsgálatok szerint nem történt szándékos gyújtogatás. A katasztrófa az épületben zajló felújítási munkálatokkal függhet össze. Azonban a tűzeset után hosszas vita alakult ki arról, hogy eredeti állapotában vagy a kortárs design megoldásaival építsék újjá a leomlott huszártornyot illetve a tetőszerkezett. 

A katasztrófa után vita bontakozott ki arról, hogy miképpen kellene helyreállítani az épületet. Emmanuel Macron elnök és Edouard Philippe miniszterelnök felvetette, hogy az eredeti állapot pontos rekonstrukciója helyett a leégett tetőszerkezetet valamilyen kortárs építészeti megoldással pótolnák. A kormány erre a feladatra nemzetközi építészeti pályázatot is hirdetett. Anne Hidalgo párizsi polgármester viszont a történeti állapot helyreállítását támogatja, akárcsak a vitában megszólaló művészettörténész szakértők többsége.

A szenátusban most ez utóbbi elképzelés győzött. Arról is döntöttek, hogy a felújítással a 2024-es párizsi nyári olimpiáig el kell készülni.

A francia kulturális minisztérium által a magánemberek és vállalatok adományának fogadására kijelölt négy hivatalos szervezet több mint 400 millió eurót (127,7 milliárd forint) gyűjtött össze a Notre-Dame helyreállításához.  Az adományok és felajánlások teljes összege ennél jóval magasabb, ha beszámítják a francia állam különböző mecénásainak adományait is. Becslések szerint a teljes összeg elérheti az egymilliárd eurót (319,2 milliárd forint) is. Ekkora összeget korábban sohasem sikerült összeszedni adománygyűjtéssel Franciaországban.

Forrás: CNN

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Eredeti állapotában állítják helyre a Notre-Dame-székesegyházat

Eredeti állapotában állítják helyre a Notre-Dame-székesegyházat

Sem üvegtető, sem zöldtető, sem Quasimodo inspirálta penthouse lakás nem lesz a Notre-Dame tetején.

Épül a geotermikus távfűtési rendszer Szegeden

Épül a geotermikus távfűtési rendszer Szegeden

A tervezett kilencből három helyen már geotermikus energia fűti Szegeden a lakásokat a következő fűtési szezonban.

Az épületek és az építőipar 2050-re elérheti a nettó nulla karbonkibocsátás

Az épületek és az építőipar 2050-re elérheti a nettó nulla karbonkibocsátás

A World Green Building Council jelentése megmutatja, hogyan lehet mindezt elérni.

Hirdetés