A Károli Gáspár Református Egyetem új épületegyüttesének tervpályázatán a CAN Architects lett a II. helyezett, a pályaművet a tervezők írásával mutatjuk be.
A Református Egyetemváros új épülete a Markusovszky téren
A történeti városszövet külső-belső térstruktúráját írja tovább Református Egyetemváros régi-új központja. A tanulás és a találkozás fő motívumai mentén egyéni és csoportos tanulási terek és közösségi helyek olyan szövetét alkotja az új épület, amelyben minden fontos belső térnek megvan a kültéri párja. Campus, amely megőrzi az egyetem belső, védett világát, ugyanakkor funkcióiban, építészeti, térformálási gesztusaiban a városlakók tágabb közösségét is találkozásra, közösségbe hívja. Kisugárzása révén a Markusovszky tér is az épület ritmusára szerkesztett, a református templomok kazettás mennyezetek geometrikus rendjét finoman idéző, geometrikus kertté válik.
A Bibliát magyar nyelvre fordító gönci prédikátor, Károli Gáspár nevét viselő Református Egyetem a keresztyén értékeket vállaló, korszerűen művelt, kiváló szakemberek képzését tekinti missziójának. Ezen küldetés megvalósítását célozza a Református Egyetemváros kialakítása Budapest IX. kerületében, az újjáépített Ráday Kollégium szomszédságában. A Markusovszky teret körbe ölelő két telken olyan önálló identitással bíró, mégis ízig-vérig budapesti házat formáltunk, amely a környező ferencvárosi beépítéshez simul, nem szoborként uralkodó ‘középület’, hasonlóan ahhoz, ahogy a Ráday Kollégium, vagy az Üllői út túloldalán a Semmelweiss Egyetem épületei is saját karakterüket őrizve váltak a várossziluett alkotóelemévé.
Az egymással kapcsolatban lévő, de külön telken megvalósuló épületek jól olvashatóan négy nagyobb egyégre tagolódnak: a Kinizsi utcai egykori dohányraktár történeti szárnyára, a Jogi Kar és a Pszichológia és Egészségtudományi Egység új épületszárnyaira, valamint a campus testi, lelki és szellemi központjára, amiben a sportközpont, egy előadóterem, az egyetemi könyvtár, az Egyetemi Lelkészség és a kápolna található. Ezek a terek külső látogatók, események számára is nyitva állnak. Az egység és sokféleség – követve az épület komplex funkcionális programját – a környező beépítéshez csatlakozó, több, szinte szabadon álló tömegből épül fel, amely teraszokkal, tetőkertekkel, belül nagyvonalú közlekedőkkel, sokféle tanulási és találkozási térrel formálja harmonikus egységgé az új épületet.
A tervezési program elsődlegesen a képzések gerincét adó klasszikus frontális oktatás tereit tartalmazza, pályázati tervünkben ezt egészítettük ki további formális, nem-formális és informális oktatási és közösségi helyzetekkel a hazai és nemzetközi kutatások és megépült egyetem campus példák tanulságaiból inspirálódva. A tanulás és a közösség fő motívuma mentén az elvárt programhoz kapcsolva sokféle egyéni és csoportos tanulási teret és közösségi találkozóhelyet illesztettünk és minden fontos belső térnek külső megfelelőjét is kialakítottuk. A városi ház analógiának megfelelően a gangos udvartól a kerten át a városi tér motívuma is megjelenik a campus tetőkertek között. Fontosnak tartottuk, hogy nagy közösségben is lehessen együtt lenni és legyen megfelelő számú kisebb csoportok számára vagy egyéni elvonulásra alkalmas helyek.
Tanulás
Egyetemen vagyunk, ahol minden a tanulás létrejöttét szolgálja. A lankásan lépcsőző teraszokon asztalok-székek fogadnak, a meredekebb lelátó-lépcső rászerkesztett kis asztalokkal egészül ki, a feltáruló Könyvtárkert hatalmas olvasóasztala és az aulán körbeforduló belső és átmeneti téri galériák mind arról szólnak, hogy hallgatók és oktatók megtalálják azt a helyet, ahol épp az adott tanulási folyamatnak leginkább megfelelő térben, testhelyzetben, környezeti kontextusban a legjobban tudnak dolgozni - akár együtt, akár egyedül. Mindennek természetesen van egy mélyebb, csendesebb rétege az épülettömbök mindegyikében, de 21. századi tanulási helyként már az aula is mesél a Károli tanulási lehetőségeinek sokszínűségéről.
Találkozás
Az aula nemcsak alaprajzával, de téri formáltságával is összeköt. Itt találkoznak a földszint, az első és második emeletek belső útvonalai, a meglévő ház közlekedője, a jogi és pszichológus tömb átjárói és a várossal megosztható sport-könyvtár-kápolna-előadó egymástól részben elválasztott világai, és az épülettömbök közötti külső terek is erre nyílnak. Így tárul fel a Markusovszky teret az egyetem polgárai számára kiegészítő köztér-, kert- és udvarrendszer és a Budapest külső-belső térstruktúráját továbbíró egyetemváros központja, ahol a Károli közössége együtt van és tanul.
Koncepciónk szerint a Markusovszky tér és az épületek zöldfelületeinek alap térstruktúrája – a fa kazettás mennyezet geometrikus rendjéből kiindulva – az épület struktúrájára szerkesztett geometrikus kertrendszer képét adja. A téren létrejövő téglalap alakú kereteket szabad formálású térrészek tagolják, melyek a használók történeteit mesélik el, ennek megfelelően az adott téri szituációra reflektálva hol zöldebbek, hol építettebb kialakításúak. A tér átlátható és könnyen értelmezhető szerkezetének alapját a sétányok és az épületek előtti teresedések tiszta képlete adja. A tér teljes átjárhatóságát az ezek között haladó az ösvények biztosítják. A sportcsarnok és a főbejárat előtt az Egyetemtér biztosítja az épület előterét, amely a két egyetemi szárny erőtere által létrejött olyan fásított tér, melyen nagy faburkolatú pihenőelem található. A pihenőelem karakterénél és méreténél fogva a találkozások terének szimbóluma. Ez az elem a két főbejárat felől határozott vonalvezetést vesz fel, az épületekre reagálva, míg a város felé oldottabbá válik.
Építészet: CAN Architects
Vezető Tervező: Cseh András, Élő József, Köninger Szilárd, Németh Dávid, Tátrai Ádám
Építész munkatárs: Beiermeiszter- Nagy Fanni, Beiermeiszter Tamás, Timár Anna Zorica, Horváth Márton, Tóth Olivér, Módy Pál, Sógor Abigél, Pati Barbara
Belsőépítészet: Terbe Rita, Kiss Dávid, Fárizs András, Lukáts Vajk, Zöllner Zita, Fodor Benedek
Ingatlanfejlesztési szakértő: Soóki-Tóth Gábor
Tájépítészet: Újirány Kft. – Tihanyi Dominika, Szohr Gábor
Statika: EGOM-Terv Kft. - Kovács Péter
Épületvillamosság: PROVILTERV Kft. – Szalmási Vilmos
Épületgépészet: Bánhalmi Épületgépészeti Kft. – Bánhalmi János
Forgalomtechnika: NYÉK Kft. - Nyitrai Zsolt
Tűzvédelem: Ferus-Canis Kft. – Ábrahám Csaba, László Gabriella
Látványterv: Sárdi Krisztina
Makett: Polyák György
További képek a cikk végén található galériában!
Forrás: CAN Architects
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.