A Károli Gáspár Református Egyetem új épületegyüttesének tervpályázatán a CAN Architects lett a II. helyezett, a pályaművet a tervezők írásával mutatjuk be.

A Református Egyetemváros új épülete a Markusovszky téren

A történeti városszövet külső-belső térstruktúráját írja tovább Református Egyetemváros régi-új központja. A tanulás és a találkozás fő motívumai mentén egyéni és csoportos tanulási terek és közösségi helyek olyan szövetét alkotja az új épület, amelyben minden fontos belső térnek megvan a kültéri párja. Campus, amely megőrzi az egyetem belső, védett világát, ugyanakkor funkcióiban, építészeti, térformálási gesztusaiban a városlakók tágabb közösségét is találkozásra, közösségbe hívja. Kisugárzása révén a Markusovszky tér is az épület ritmusára szerkesztett, a református templomok kazettás mennyezetek geometrikus rendjét finoman idéző, geometrikus kertté válik.

A Bibliát magyar nyelvre fordító gönci prédikátor, Károli Gáspár nevét viselő Református Egyetem a keresztyén értékeket vállaló, korszerűen művelt, kiváló szakemberek képzését tekinti missziójának. Ezen küldetés megvalósítását célozza a Református Egyetemváros kialakítása Budapest IX. kerületében, az újjáépített Ráday Kollégium szomszédságában. A Markusovszky teret körbe ölelő két telken olyan önálló identitással bíró, mégis ízig-vérig budapesti házat formáltunk, amely a környező ferencvárosi beépítéshez simul, nem szoborként uralkodó ‘középület’, hasonlóan ahhoz, ahogy a Ráday Kollégium, vagy az Üllői út túloldalán a Semmelweiss Egyetem épületei is saját karakterüket őrizve váltak a várossziluett alkotóelemévé.

Az egymással kapcsolatban lévő, de külön telken megvalósuló épületek jól olvashatóan négy nagyobb egyégre tagolódnak: a Kinizsi utcai egykori dohányraktár történeti szárnyára, a Jogi Kar és a Pszichológia és Egészségtudományi Egység új épületszárnyaira, valamint a campus testi, lelki és szellemi központjára, amiben a sportközpont, egy előadóterem, az egyetemi könyvtár, az Egyetemi Lelkészség és a kápolna található. Ezek a terek külső látogatók, események számára is nyitva állnak. Az egység és sokféleség – követve az épület komplex funkcionális programját – a környező beépítéshez csatlakozó, több, szinte szabadon álló tömegből épül fel, amely teraszokkal, tetőkertekkel, belül nagyvonalú közlekedőkkel, sokféle tanulási és találkozási térrel formálja harmonikus egységgé az új épületet.

A tervezési program elsődlegesen a képzések gerincét adó klasszikus frontális oktatás tereit tartalmazza, pályázati tervünkben ezt egészítettük ki további formális, nem-formális és informális oktatási és közösségi helyzetekkel a hazai és nemzetközi kutatások és megépült egyetem campus példák tanulságaiból inspirálódva. A tanulás és a közösség fő motívuma mentén az elvárt programhoz kapcsolva sokféle egyéni és csoportos tanulási teret és közösségi találkozóhelyet illesztettünk és minden fontos belső térnek külső megfelelőjét is kialakítottuk. A városi ház analógiának megfelelően a gangos udvartól a kerten át a városi tér motívuma is megjelenik a campus tetőkertek között. Fontosnak tartottuk, hogy nagy közösségben is lehessen együtt lenni és legyen megfelelő számú kisebb csoportok számára vagy egyéni elvonulásra alkalmas helyek.

Tanulás

Egyetemen vagyunk, ahol minden a tanulás létrejöttét szolgálja. A lankásan lépcsőző teraszokon asztalok-székek fogadnak, a meredekebb lelátó-lépcső rászerkesztett kis asztalokkal egészül ki, a feltáruló Könyvtárkert hatalmas olvasóasztala és az aulán körbeforduló belső és átmeneti téri galériák mind arról szólnak, hogy hallgatók és oktatók megtalálják azt a helyet, ahol épp az adott tanulási folyamatnak leginkább megfelelő térben, testhelyzetben, környezeti kontextusban a legjobban tudnak dolgozni - akár együtt, akár egyedül. Mindennek természetesen van egy mélyebb, csendesebb rétege az épülettömbök mindegyikében, de 21. századi tanulási helyként már az aula is mesél a Károli tanulási lehetőségeinek sokszínűségéről.

Találkozás

Az aula nemcsak alaprajzával, de téri formáltságával is összeköt. Itt találkoznak a földszint, az első és második emeletek belső útvonalai, a meglévő ház közlekedője, a jogi és pszichológus tömb átjárói és a várossal megosztható sport-könyvtár-kápolna-előadó egymástól részben elválasztott világai, és az épülettömbök közötti külső terek is erre nyílnak. Így tárul fel a Markusovszky teret az egyetem polgárai számára kiegészítő köztér-, kert- és udvarrendszer és a Budapest külső-belső térstruktúráját továbbíró egyetemváros központja, ahol a Károli közössége együtt van és tanul.

Koncepciónk szerint a Markusovszky tér és az épületek zöldfelületeinek alap térstruktúrája – a fa kazettás mennyezet geometrikus rendjéből kiindulva – az épület struktúrájára szerkesztett geometrikus kertrendszer képét adja. A téren létrejövő téglalap alakú kereteket szabad formálású térrészek tagolják, melyek a használók történeteit mesélik el, ennek megfelelően az adott téri szituációra reflektálva hol zöldebbek, hol építettebb kialakításúak. A tér átlátható és könnyen értelmezhető szerkezetének alapját a sétányok és az épületek előtti teresedések tiszta képlete adja. A tér teljes átjárhatóságát az ezek között haladó az ösvények biztosítják. A sportcsarnok és a főbejárat előtt az Egyetemtér biztosítja az épület előterét, amely a két egyetemi szárny erőtere által létrejött olyan fásított tér, melyen nagy faburkolatú pihenőelem található. A pihenőelem karakterénél és méreténél fogva a találkozások terének szimbóluma. Ez az elem a két főbejárat felől határozott vonalvezetést vesz fel, az épületekre reagálva, míg a város felé oldottabbá válik.

Építészet: CAN Architects
Vezető Tervező: Cseh András, Élő József, Köninger Szilárd, Németh Dávid, Tátrai Ádám
Építész munkatárs: Beiermeiszter- Nagy Fanni, Beiermeiszter Tamás, Timár Anna Zorica, Horváth Márton, Tóth Olivér, Módy Pál, Sógor Abigél, Pati Barbara

Belsőépítészet: Terbe Rita, Kiss Dávid, Fárizs András, Lukáts Vajk, Zöllner Zita, Fodor Benedek

Ingatlanfejlesztési szakértő: Soóki-Tóth Gábor

Tájépítészet: Újirány Kft. – Tihanyi Dominika, Szohr Gábor

Statika: EGOM-Terv Kft. - Kovács Péter
Épületvillamosság: PROVILTERV Kft. – Szalmási Vilmos
Épületgépészet: Bánhalmi Épületgépészeti Kft. – Bánhalmi János
Forgalomtechnika: NYÉK Kft. - Nyitrai Zsolt
Tűzvédelem: Ferus-Canis Kft. – Ábrahám Csaba, László Gabriella

Látványterv: Sárdi Krisztina
Makett: Polyák György

További képek a cikk végén található galériában!

Forrás: CAN Architects
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Kihirdették a „Fénnyel Teli Otthonok” Családi Ház Tervpályázat nyerteseit

Kihirdették a „Fénnyel Teli Otthonok” Családi Ház Tervpályázat nyerteseit

Kiemelkedő építészhallgatói terveket díjazott a VELUX Magyarország Kft.

Így nézne ki az Országos Széchényi Könyvtár új épülete az A4 Stúdió tervei szerint

Így nézne ki az Országos Széchényi Könyvtár új épülete az A4 Stúdió tervei szerint

A koncepciót beválasztották a S.ARCH nemzetközi építészeti konferencia döntősei közé.

Magyar építészek koncertterme a legjobbak között

Magyar építészek koncertterme a legjobbak között

A Robert Gutowski Architects tervét a nemzetközi pályázaton a hét legjobb közé választották Vilniusban.

Hirdetés