A „Jövő Otthonai” pályázaton a legkreatívabb termékfelhasználásért kiosztott különdíjat Rittgasszer Ákos és Bonhardt Dávid vehették át.
Jó levegő, idilli környezet, kedves szomszédok: a vidéki élet hívogató jellemvonásai. Ország- és Európa-szerte számos kezdeményezést találunk, melyek a vidéki települések népességvonzó erejét hivatottak elősegíteni. A Style&Home és az OtthonNeked közös építészpályázata, a „Jövő Otthonai” is a vidéki építkezést emelte fókuszába: a kiírás tárgya idén egy vidéki lakóház vagy nyaraló tervezése a 300 lakosú, Tolna megyei Kisszékelyen. A pályázat megvalósulását idén is olyan támogatók segítették, mint a Kludi, a Trilak vagy a garázskapuk és bejárati ajtók legjobbja, a Hörmann, akitől ismét különdíjat vehetett át két fiatal tervező. Az alábbiakban a velük készült interjút olvashatjátok.
A pályázati leírásban idén is központi szerepet kapott a fenntarthatóság és a környezetbarát megoldások. A Hörmann-különdíjat a legkreatívabb termékfelhasználásért Rittgasszer Ákos és Bonhardt Dávid vehették át. A győztes pályamunkában fiatal építészek a hagyományos építészeti elemeket ötvözték a modern stílussal, ezzel teremtve otthonos és családias légkört. Az ingatlan teljes mértékben környezetbarát kialakítású, hiszen az többek között napelemekkel és biomassza alapú fatüzelésű kazánnal felszerelt.
Mi fogott meg benneteket a helyszínben?
A tervezési helyszín igazi hangulatát és páratlan értékeit csak a terület bejárása során tapasztalhattuk meg.
Egy kis időre mi is érezhettük, milyen kiszakadni a főváros mindennapi nyüzsgéséből és elmerenghettünk azon, milyen páratlan és változatos tájakkal és környezeti adottságokkal rendelkezik hazánk.
Teljesen érthető, hogy a tervezési program egy valós család igényei alapján készült, akik első látásra beleszerettek a helyszínbe. A tervezés elején még mi magunk is értetlenkedve álltunk az előtt, hogy miért van szüksége a családnak például őzetetőre, de nagy meglepetésünkre a helyszínen mi magunk is találkoztunk egy őzcsaláddal.
Miért döntöttetek a környezetbarát építészeti megoldások mellett?
Napjainkban az építészetben is egyre fontosabb, szinte alapvető követelmény, hogy energiahatékony épületeket tervezzünk, emellett olyan építőanyagokat alkalmazzunk, melyeket minél kevesebb energiafelhasználással, környezetbarát módon állítanak elő. A pályázati kiírásnak is kritériuma volt, hogy környezetbarát megoldásokat alkalmazzunk, de mindennapi munkánk során is rendszeresen alkalmazunk olyan rendszereket, melyek megújuló energiák hasznosításán alapulnak.
Miért döntöttetek a pályamunkában felhasznált termékek mellett? Mi volt az, ami meggyőzött a Hörmann termékek kapcsán?
Az épület tömegformálása során törekedtünk olyan anyagok és késztermékek beépítésre, melyek az épület karakterét erősíthették. Az utcafronti homlokzat egyik ilyen eleme a garázskapu, melynek kialakítására a Hörmann egyedi burkolattal ellátható, innovatív termékét találtuk legmegfelelőbbnek.
Ennek a terméknek köszönhetően a homlokzatokon megjelenő égetett deszkaburkolat megjelenhetett egy olyan hétköznapi terméken is, mint a garázskapu.
Ugyanez a termék biztosította, hogy az telket határoló kerítés egységes deszkázata a tolókapun is alkalmazható legyen. A bejárat ajtó kiválasztásánál is célunk volt, hogy az épület külső-belső megjelenésével harmonizáló nyílászárót válasszunk, hiszen ez a szerkezet biztosítja az épület „vérkeringésébe” való belépést, határt képezve kint és bent között. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy visszafogott, mégis esztétikus bejárati ajtót válasszunk, mely a 2020. december 31-től életbelépő épületenergetikai igényeknek is megfelel.
Mit gondoltok a városból vidékre költözésről? Megéri?
Mindketten tapasztaljuk annak előnyeit, hogy milyen üdítő akár csak néhány napra is kiszakadni a főváros nyüzsgéséből és nyugodt környezetben feltöltődni. Ezért teljesen érthető, hogy sokan döntenek a vidékre költözés mellett. Mindenképpen pozitív előnyei vannak, mivel valós alternatívát a nagyvárosi felgyorsult életvitelből való kiszakadásra szinte csak a vidéki környezet ad. Ezzel együtt olyan pozitív élettani előnyök is élvezhetők, mint az alacsony zajterhelés, tisztább levegő, nyugodtabb életvitel és a természet valódi közelsége.
Milyen megoldásokat láttok arra, hogy a kis települések vonzóbb lakóhelyekké váljanak?
Ez egy rendkívül összetett kérdés, amire nálunk jóval tapasztaltabb szakemberek is keresik a választ. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy a nagyvárosokban tapasztalható ingatlanár-robbanás miatt kezd némileg lassulni az elvándorlás, és újra előtérbe kerül a vidék, mint releváns élettér. Azonban az elsődleges célpont még mindig az agglomeráció.
A Kisszékelyhez hasonló kistelepülések esetében még mindig problémát jelent a megélhetés helyben történő biztosítása, napi szinten akár többórás ingázásra van szükség. Talán megoldást jelenthet a jövőben a flexibilis munkavégzés elterjedése, valamint az, ha sikerül vonzó alternatívaként bemutatni a vidéket a fiatalok számára.
Mit gondoltok a passzívházak magyarországi jövőjéről?
A 2020. december 31-től életbelépő, szigorodó épületenergetikai igényeknek való megfelelés mindenképpen elősegíti azt, hogy a passzívház, mint komplett rendszer valósabb cél legyen a megrendelők számára. Továbbá ez a gyártókat is ösztönözheti meglévő termékpalettájuk fejlesztésére, melynek köszönhetően új innovatív anyagok jelenhetnek meg az építőiparban. Mindez rendkívül fontos, hiszen e folyamatokon keresztül elsősegíthető, hogy a lakosság számára is elérhetővé váljanak a korszerű, környezettudatos építőanyagok és építésitechnológiák, valamint az olyan intelligens rendszerek, melyek optimalizálják az energiafelhasználást, ezáltal minimalizálva a napjainkra jellemző energiapazarlást.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.