Jean Nouvellel, Calatravával, a Diller Scofidio + Renfróval, a Herzog & de Meuronnal fordulnak rá a következő körre.
A Robert Gutowski Architects csapata és a ZDA-Zoboki Építésziroda a Sencsen Operaház tervezésére kiírt nemzetközi tervpályázaton a legjobb 20 között készül a következő pályázati fordulóra.
A tervpályázatot még a világméretű járvány előtt hirdették meg, az időközben kialakult helyzet miatt csúszik az ütemezés. A pályázati tervet még nem mutathatja meg az iroda, a következő, titkos forduló két hónap múlva esedékes. A 2300 fős Grand Opera House mellett a tervezési program magában foglal egy 1800 férőhelyes szimfonikus koncerttermet, egy 800 nézőt befogadó operaházat, egy multifunkcionális színház- és előadóteret, valamint egy kulturális központot múzeumokkal, közösségi terekkel.
Az első forduló eredménye a magyar építész- és mérnöktársadalom átütő sikere is egyben, mivel a válogatásba a ZDA képviseletében még egy magyar iroda bekerült.
A következő fordulóba meghívott építészirodák rangsorolás nélkül (shortlist):
Ateliers Jean Nouvel
Santiago Calatrava
Diller Scofidio + Renfro
Herzog & de Meuron World Ltd.+ CCDI Consortia
Snøhetta
Steven Holl Architects
Renzo Piano Building Workshop
China Architecture Design & Research Group
Robert Gutowski Architects
DLR Group
REX Architecture, P.C. + JET
UNStudio + Architectural Design and Research Institute of Guangdong Province
MVRDV B.V. + Guangzhou Design Institute
ZDA-Zoboki Dezign & Architecture + ZDA-Workshop
Mecanoo International + Huasen Architectural & Engineering Designing Consultants
Rogers Stirk Harbour Architectural Design Consulting
Shenzhen Tanghua Architect & Associates
BIG Bjarke Ingels Group A/S + BIAD
Boeri Architecture Design Consulting
Kengo Kuma and Associates + Shenzhen University Institute of Architectural Design
„Kína nem bevehetetlen birodalom a magyar építészeknek, hiszen a sencseni Nanshan Kulturális Központ megtervezésével már évekkel ezelőtt megvetettük a lábunkat az országban” – mondta Zoboki Gábor. A ZDA – Zoboki Építésziroda alapító-igazgatója kiemelte, hogy már önmagában az hatalmas eredmény, hogy az iroda tervkoncepciója shortlistre került. Szerinte a Müpa vagy a budapesti Operaház tervezése a távol-keleti országban is jó ajánlólevélnek bizonyult: „Azt tapasztaltuk, hogy Kínában kiválóan lehet érvényesülni azzal, amit a magyar építészek Kodály Zoltántól és Ybl Miklóstól megtanultak.”
Gutowski Robert irodája rendszeresen megméretteti magát nemzetközi tervpályázatokon. Korábban, Jekatyerinburgban a Szverdlovszki Építésügyi és Infrastruktúrafejlesztési Minisztérium által az Állami Akadémiai Filharmonikusok új koncerttermére kiírt nemzetközi tervpályázaton 3. helyezést ért el, az esetleges megvalósítás kapcsán pedig további tárgyalások zajlanak. Ostravában a Janáček Philharmonic Ostrava új koncerttermére kiírt tervpályázaton a magyar pályázat „longlist”-en végzett többek között a Zaha Hadid Architects, MVRDV, BIG és Mad irodákkal közösen. Vilniusben 7., Helsinkiben 4. helyezést értek el, Landshutban és Nürnbergben pedig a regensburgi PURE Architektur és a belga Kahle Acoustics volt partnerük.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.