Most bepillanthatunk az üvegfalú koncertterem tesztelésébe.
„Először hallottunk zenét a Magyar Zene Háza már befejezett nagyteremében, az eredmény pedig minden várakozásomat felülmúlta” – mondta Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezetője az üvegfalú koncertterem akusztikai tesztelése után.
„A Magyar Zene Háza falai egyedülálló módon üvegből vannak, ezért nagy kíváncsisággal kezdtem hallgatni a tesztelést, ahol megbizonyosodhattunk róla, hogy csodálatos az akusztika. Többek között vonósnégyesen kísérletezzük ki a terem hangzását, mert a vonósnégyes homogén hangzást ad, a legmagasabbtól a legmélyebb regiszterekig. A Korossy Quartet Beethoven egyik késői vonósnégyesét szólaltatta meg a koncertteremben, ami megható, történelmi pillanat volt. A most zajló akusztikai tesztelésnek fontos része volt meghallgatni, hogy szól a popzene – hiszen a Magyar Zene Házában nemcsak klasszikus zenét lehet majd hallani. Ha a popzene nincs jól hangosítva, nem elég áttetsző, nem elég transzparens. A Magyar Zene Házában a popzene is kiválóan szól. Világraszóló – nemcsak az épület, nemcsak a tartalma, hanem az akusztika is” – fogalmazott Batta András zenetörténész a Magyar Zene Háza üvegfalú koncerttermében zajló akusztikai tesztelések alkalmával.
A szakemberek sürgölődnek, a menetrend feszes, hiszen év végére készül el a máris rangos nemzetközi díjakkal elismert Magyar Zene Háza. A Városliget különleges épületének tervezése során a japán építész, Sou Fujimoto nagy hangsúlyt fektetett az épület és a park harmóniájára, valamint az intézmény funkcionális összetettségére is.
A japán építész egy transzparens épületet tervezett a liget fái közé, amelynek a tetejét a hanghullámok ihlették, hármas felosztása pedig a ház három fő funkcióját szolgálja: kiállítás, koncert, zenetanulás.
Ennek megfelelően a Magyar Zene Háza hármas – kiállítási, előadóművészeti, zenepedagógiai – funkciója építészetileg is jól elválik: míg a koncert- és az előadóterem, valamint a szabadtéri színpad a városligeti park szintjén helyezkednek el, addig a kiállítóterek a föld alatt, az oktatási és kutatási helyiségek pedig az emeleten, a ház „lebegő kalapjában” találhatók.
A Magyar Zene Háza földszintjén két belső termet alakítottak ki. A zenei kísérletezésre is alkalmas, süllyeszthető színpadtechnikájú koncertterem ültetve 280 főt, állva pedig 550 embert képes befogadni. A másik, kisebb terem elsősorban előadások, workshopok, kisebb koncertek, táncházak és konferenciák auditóriuma lesz. Az intézmény bejáratával egy szinten egy szabadtéri színpad is helyet kap, amely napközbeni és esti koncertek, kisebb zenei programok helyszíneként szolgál. A koncerteket így a színpaddal szembeni domboldalon, vagy a mellette üzemelő kerthelységben üldögélve is hallgathatják majd az érdeklődők. A ház megnyitásakor a Városligeti-tó mellett, a Vajdahunyad vára és a Műjégpálya épülete közelében, a lerobbant Hungexpo irodaházak helyén több ezer négyzetméter megújított zöldfelületet is visszakapnak a parkhasználók.
Nagyobb képekért kattints a galériára!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.