A fenti címmel nyílik online kiállítás a Tértár Műhely szervezésében.
Bécs és Budapest párhuzamos városképei a 20. századból címmel nyílik online kiállítás a Tértár Műhely szervezésében. A tárlat a két főváros urbanisztikai összehasonlítását követi végig az első világháborút követő időszaktól a 70-es évekig, fekete-fehér városfotókkal illusztrálva.
Rendhagyó online fotókiállítás nyílik november 30-án Bécs és Budapest párhuzamos városképei a 20. századból címmel, a Tértár Műhely szervezésében. A két főváros városképeit bemutató tárlatot elsőként az Osztrák Köztársaság 100 éves jubileumán láthatta a közönség a bécsi Ringturm Galériában, 2018 tavaszán. Idén a Trianon 100 megemlékezések részeként, új arculattal, de hasonló tartalommal, a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) Kós Károly terme ad otthont a kiállításnak, 2020. november 30-tól két héten át, a járványhelyzethez igazodóan online formában.
A kiállítás urbanisztikai szempontból vizsgálja a két főváros közti hasonlóságokat az első világháború utáni időszaktól a „rövid 20. századig”, vagyis a hetvenes évekig. A rövid 20. század egyfelől a háborúk, diktatúrák, forradalmak időszaka volt, a városokban azonban egy párhuzamos változás is végbement.
Új házformák, fürdők és strandok, kórházak és stadionok, mozik és templomok épültek. Elbontottak régi városnegyedeket, miközben régi műemlékeket állítottak helyre. Eltűntek a lovaskocsik, autók szorították ki a városlakókat. Neonfényben csillogtak az esti utcák, miközben a külvárosokban az elemi nyomor felszámolása volt a tét. Mai szemmel nézve azonban a nagy narratívák mögött minduntalan felsejlik a mindennapok mozdulatlansága, a 19. század öröksége, amely nosztalgiát a fekete-fehér városfotók is erősítik.
A kiállítás online megnyitóján Rusz Regina, az Osztrák Kulturális Fórum Budapest igazgatója, Krizsán András, a MÉSZ elnöke és Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója, a Bécsi Magyar Történeti Intézet volt vezetője mond köszöntőt. A tárlatot, valamint a Bécs-Budapest városösszehasonlító-projekt legújabb eredményeit összefoglaló tanulmánykötetet Tamáska Máté kurátor, szerkesztő, a kutatási program vezetője mutatja be. A kiállításon bemutatott fotók forrása többek között a Budapesti Történeti Múzeum, a Fortepan, a Fővárosi Levéltár, Bécs részéről pedig a Wiener Stadt- und Landesarchiv és a Verein für Geschichte der ArbeiterInnenbewegung.
Az online megnyitóra és a kiállításra 2020. november 30-án, 16.30-tól a MÉSZ Facebook-oldalán közzétett linken lehet majd bejelentkezni.
Forrás: Közlemény
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.