„Dr. Finta József, a Nemzet Művésze, Budapest, Salgótarján és Belváros-Lipótváros díszpolgára, a Magyar Művészeti Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia tagja, az Amerikai Építészeti Intézet tiszteletbeli tagja, Kossuth-, Ybl Miklós-, Steidl Imre- és Prima Primissa díjas,  Köztársasági Elnöki Aranyérmes építész, a Magyar Érdemrend középkeresztjének kitűntetettje, festő és verselő életének nyolcvankilencedik évében, egy teljes élettel a háta mögött, békésen, de megmásíthatatlanul magunkra hagyott bennünket” – a Finta Studio kollégáinak megemlékezésével búcsúzunk mi is...


Tanítványaidként búcsúzunk

Búcsúzunk Finta Józseftől, Stúdiónk alapítójától, az elmúlt 60 év magyar építészetének jelentős alkotójától. Búcsúzunk a Mestertől, a baráttól, a minden kihíváshoz új játékként forduló példaképtől. Karácsony óta izgultunk érted, de bíztunk, hogy hihetetlen akaratod átlendít ezen a nehézségen is. Többször mondtad, hogy a már megépült házaid kevésbé érdekelnek, mindig előre néztél a következő feladatra: a járvány miatt elhúzódó könyved már nyomdában, de te már belefogtál megint valami újba, aminek a megvalósítása már a mi feladatunk lesz; ígérjük, végig visszük a magyar építészetet és a pályatársakat segítő elképzeléseidet.

Köszönjük a belénk vetett bizalmadat, hogy a közösen eltöltött évtizedek végén ránk bíztad az iroda irányítását; az elmúlt években azt gondoljuk bizonyítottuk, hogy méltóan képviseljük és visszük tovább az örökségedet.
 


Dr. Finta József, a Nemzet Művésze, Budapest, Salgótarján és Belváros-Lipótváros díszpolgára, a Magyar Művészeti Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia tagja, az Amerikai Építészeti Intézet tiszteletbeli tagja, Kossuth-, Ybl Miklós-, Steidl Imre- és Prima Primissa díjas,  Köztársasági Elnöki Aranyérmes építész, a Magyar Érdemrend középkeresztjének kitűntetettje, festő és verselő életének nyolcvankilencedik évében, egy teljes élettel a háta mögött, békésen de megmásíthatatlanul magunkra hagyott bennünket.

Aligha akad olyan hazánkfia, aki ne ismerné őt épületein keresztül, de nekünk megadatott, hogy személyesen is ismerhessük Őt, az Embert, a gondolkodót, a kollégát és a Barátot.

József az építész szakmát egy legendás modernista generációtól tanulta, majd alkotásai révén vált ő is annak teljes jogú tagjává. A „TEREMTÉS” generációja ez, melyet a jelen „MEGTARTÁS” generációjától markánsan megkülönböztet hite, hogy alkotásaik legalább egyenértékűek az elődökével, és meggyőződése, hogy az organikus fejlődés részeként az elavul, meghaladott átadja helyét az újnak, korszerűnek. Ez az ősi meggyőződés építette fel 500 évvel ezelőtt az akkor 1200 éves gyönyörű római bazilika helyén a gyönyörű reneszánsz Szent Péter-bazilikát. Ez a meggyőződés hozta létre a hangulatos és egységes klasszicista Pest helyén a hangulatos és egységes eklektikus Pestet. Hitét örökül hagyta ránk.
 


József soha nem a pillanatnak tervezett, alkotásai időn kívüliek, egész életében a hosszú távon érvényesnek tartott értékeket kutatta. Az építészetet komoly játéknak tartotta, melyet gyermeki lélekkel lehet csak művelni. A legutóbbi időkig töretlenül lelkesedett minden új dologért, miközben folyamatosan a maradandót és az időtlen próbálta megtalálni bennük. 

Igaz ez életművének egyik legfőbb alkotására a Finta Stúdióra is. Professzionális, egyben családias szervezetet hozott létre, mely zökkenő nélkül tudott megfelelni a rendszerváltoztatás után megjelenő új beruházói attitűdök elvárásainak, időről időre alkalmazkodik a megváltozó megrendelői, technikai környezethez, összekapaszkodva vészel át gazdasági kataklizmákat, vagyis képes – József építészetéhez hasonlóan – a folyamatos megújhodásra. Vezető tervezők generációi nőttek fel mellette, akik alapítónk által lefektetett, „az építészet szolgálat” alapelvre építkezve, de saját építészeti hangon szólalnak meg, és adják Stúdiónk egyre nagyobb számú tartópillérét. A MŰ tehát tovább forog, bár az ALKOTÓ immáron pihen, a felelősséget és a feladatot, amit ránk bíztál, értjük, érezzük és idővel mi is tovább adjuk.

Főnökünk, Barátunk, Isten Veled!
 


Forrás: sajtóközlemény
 

A Média Építészeti Díja gála keretein belül idén 19. alkalommal ismerték el az év legkiemelkedőbb építészeti alkotásait. A szokásokhoz híven minden évben átadják a Mesterek Köszöntése című elismerést is, amelyet idén Finta József vehetett át. Kollégája, a Finta Stúdió egyik vezetője, Szabó Tamás János beszédében a Mester méltatása mellett tanulságos gondolatokat fogalmazott meg általánosságban is az építészet természetéről, az építész feladatáról, amelyet most teljes terjedelmében közlünk.

Korábbi cikkünk itt olvasható!

Finta József köszöntése

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Finta József köszöntése

Finta József köszöntése

 Tanulságok az építészet természetéről 

Az építész is ember

Az építész is ember

Nem is akármilyen! – Zsitva Tibor építészportréi

Hirdetés