Köztér egy plázában
Mostanában egyre több szó esik az építészeti reuse-ról, az OCTOGON online-on mi többek között az elhagyatott ipari épületek újrahasznosítási lehetőségeit vesszük górcső alá hónapról hónapra. Míg azonban a kihasználatlan ipari épületek problémája már régóta velünk van, a lassan kiüresedő plázák egy újabb keletű városi kihívást jelentenek. Ennek megoldására hívták életre a Kollab közösségi teret a Mammutban, amely Remete Tibor és Kovács Adél kreatív vezetése alatt, a Paradigma Ariadné építészeti beavatkozásaival vált Budapest legnagyobb közösségi nappalijává.
A Budapest legelső bevásárlóközpontja az 1926-ban nyitott Corvin Áruház, hosszú évek kihasználatlansága után épp most megy keresztül átfogó revitalizáláson. Ezzel párhuzamosan harmadik generációs plázák, amelyek a kilencvenes évek második felétől kezdtek gombamód szaporodni Budapesten az elmúlt években már töredékét sem vonzzák be látogatóknak a fénykorukhoz képest. A fogyasztás egykori mekkái, a Duna Pláza, a Pólus Center, az Europark, vagy éppen a szóban forgó Mammut I. kimentek a divatból, egyre kevésbé keltik fel a fiatal generáció érdeklődését. Megindultak azon a lejtőn, amin többek között a Nagykörút is elcsúszott.
A Mammut menedzsmentje felismerte ezt a problémát, és mielőtt teljesen kiüresedtek volna, egy újszerű ötlettel rukkoltak elő. Felkértek két neves szakembert, Remete Tibor, kreatívstratégia-alkotót és Kovács Adél, trendkutatót, hogy leheljenek új életet egy hatalmas, kihasználatlanul álló panorámás üzlethelyiségbe. Értékalapú koncepció mentén megszólítva és a plázába csalogatva olyan embereket (például minket, az OCTOGON Online szerkesztőségét is), akik maguktól nem gyakran, és nem szívesen teszik be ezekbe a posztmodern monstrumokba a lábukat.
Tibor és Adél egy tágas és otthonos városi nappalit vizionált, ahol lehet kávézni, reggelizni, ebédelni, dolgozni, tanulni, meetingelni, beszélgetni, miközben a hatalmas üvegablakokon keresztül szemlélheted a Széna tér forgatagát. A szimpla coworking és léttér funkció mellett egy csavar is van dologban: minden hónapban felkérnek egy új házigazdát, aki a saját szája ízére alakítja az enteriőrt, a programokat, vagy akár a menüt is. Bútorkészítők, keramikus, fény-és hangművészek, a későbbiekben pedig gazdasági és technológiában utazó szakemberek fognak érkezni, hogy egy olyan izgalmas kollaborációs teret és hálózati csomópontot hozzanak létre, ahova mindig érdemes beugrani.
Ahhoz viszont, hogy mindez vizuálisan és térélményben is jól tudjon működni, szükség volt egy megfelelő, elég karakteres, ugyanakkor elég flexibilis belsőépítészeti alapra, amire a Paradigma Ariadné csapatát kérték fel.
„Főleg a felületek kialakítására és az installáció jellegű bútorok tervezésére koncentráltunk. A megválasztott formák és anyagok azt a célt szolgálják, hogy aki ide betér, annak világos legyen, hogy nem egy átlagos étterembe vagy egy üzletbe érkezett, hanem egy olyan térbe, ahol bátran leülhet és eltöltheti az idejét a fogyasztás kényszere nélkül.”
A felületek megtervezése során az építészeti praxisukra jellemző anyagnemesítés gondolatát alkalmazták: külvárosi sufnikra jellemző műanyag hullámpalát applikálták a falakra és a pláza hatalmas belsőoszlopaira, a közlekedőket pedig PVC szalagfüggönnyel határolták el. Mindezt vagány neon sárga árnyalatban.
A pultot téglákból építették fel, állandó téri elem a fém polcrendszer, a padló pedig egyszerű, szürke burkolatot kapott. Egy igazi nappalihoz híven függönyök is készültek: az ablakok előtt hazai művészek printjeivel díszített fényáteresztő és sötétítő darabok, a pláza irányában pedig a Kollab lógójával nyomtatott térelválasztó textília függ. Ez a megoldás szintén előre sejteti, hogy mögötte nem egy szokásos kereskedelmi üzlethelyiség bújik meg, hanem valami olyasmi, ami elhatárolódik a pláza szokásos esztétikájától, fényeitől és hangjaitól.
A Kollab egyedi bútorokat is kapott a Paradigma Ariadnétól: egy hullámzó kék asztalt, amely egyaránt lehet kiegészítője a munkának, de egy nagy közös brunchnak és vacsorának is. A másik funkcionális designelem egy masztabaszerű fenyő lelátó, amely szintén különböző alkalmakhoz tud igazodni: össze lehet gyűlni körülötte egy sajtóreggelire, ahogyan mi használtuk, lehet róla koncertet hallgatni, vetítést nézni, de mászókaként is szolgálhat a kisebbek számára. Ezek a kiemelt tárgyak azonban teret hagynak a jó értelemben szedett-vedett, otthonos DIY hangulatnak, az asztalok körül régi székek kavalkádja, illetve az aktuális host ízlését és koncepcióját visszhangzó ideiglenes kiegészítők vegyülnek az építészeti alappal.
Jelenleg az első host-páros által kurált enteriőr és programok aktuálisak egészen december 9-éig. A Dinghi X Kollab fúziójában, Bodonyi Panni és Buddha Tomi töltötték meg a nappalit: színes szőnyegekkel, kerámiákkal, deszkás hangulattal, funky grafikákkal, workshopokkal és mindennapos zine-készítéssel.
„Azt nem tudom befolyásolni, hogy mi lesz a plázák jövője, de úgy gondoltam, hogy a jövő plázáját, annak egy izgalmas prototípusát fel tudjuk építeni közösen. Legalábbis tehetünk erre egy komoly kísérletet” – vallja Remete Tibor a Kollab pláza-zinejében.
Artistic producer: Kovács Adél
Ötletgazda és beruházó: Mammut Bevásárlóközpont (NEPI Rockcastle)
Interior design, installatív bútorok: Paradigma Ariadné
Grafika: Ugly but Useless
Kávé-bár: Nor/ma Budapest
Zöld: Pilea project
Bútorok: Filip, Hannabi
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.