Kísérlet kiselemes burkolattal – építészet és kivitelezés.

Hasznos, ha a tervező a 3D-ben megalkotott házak felépítésében szerzett gyakorlati tapasztalatát az anyaghasználat és gazdaságos csomóponti kialakítás szolgálatába állíthatja. E tudatosság előnyeit ezúttal a HARCH design & build iroda egyik tulajdonosával, Prohászka Benedekkel néztük át.

 

Az iroda a döntően lapostetős és szerelt homlokzati szerkezetekkel maguk megépítette házakkal, az elmúlt években különböző építészeti pályázatok mezőnyét színesítette. A három építészből, a tulajdonosokból álló csapat a vírus előtt éppen olyan építészeti feladatokon dolgozott, amelyeket tulajdonosaik a helyzetre való tekintettel átmenetileg elnapoltak. Ezért volt hasznos, hogy a csapat filozófiája már évek óta az volt, hogy a megtervezett házaikat meg is építik. Ez a sokak számára nehéz időszakban számunkra a kivitelezést tette a fő feladattá, ami tovább gyarapította a szerelt szerkezetek területén gyűjtött gyakorlati tapasztalatokat.

 

„Szívesen terveznék légies házakat, de elég gyorsan rá kellett jönnöm, hogy a tömbszerű építészet áll közel hozzám, és a letisztult formák. Utóbbi az általános nézetekkel ellentétben a belülről fakadó egyszerűséget és funkcionalitást jelenti számomra. Ehhez a tömbszerű építészethez jól illett a nagytáblás homlokzatburkolat, amit már az első munkáinkon megtaláltam.” – emlékezik vissza Prohászka Benedek az elmúlt 10 évre.

„Ha nem ilyen házakat terveztünk annak sokkal inkább az előírások és a környezetbe illesztés volt az oka, mintsem a megrendelői igény vagy a saját indíttatásunk.”

 

A kiselemes kísérlet

Építészeti koncepcióikhoz, tervezett házaik formai megjelenéséhez döntően a nagytáblás burkolatokat használták. Saját kivitelezésben gyorsan megtapasztalták, hogy a választást a látvány és a gazdaságosság egyaránt alátámasztja: a fugák szépen díszítenek, a kivitelezés hozzáértő kezekben jól halad. Az egyik budaörsi munkájuk kapcsán döntöttek úgy, hogy kipróbálják a kiselemes Eternit szálcement burkolatot. Ezt kifejezetten gazdasági okok indokolták és utólag bebizonyosodott, hogy még a speciálisnak tűnő megoldások ellenére is a döntés helyes volt.

A két háztömböt a színek választják el és fizikálisan a garázs köti össze, ahol az épületeken kézzel is elérhető magasságban elhelyezett, a teraszokon és bejáratok környékén használt tölgy burkolat folytatódik. Az első fehér a hátsó fekete, extrém keskeny szálcement palával vízszintesen burkolt épületen karakteres a faburkolat, amely idővel, és a környezeti hatások miatti elszürkülésével fogja majd össze a két tömböt.

 

 

Még egy csavarral bonyolítva

Az extrém keskeny, elnyújtott hatást keltő burkolat úgy készült, hogy a 60×30 cm-es lapokat még hosszában vágták, így a 60×15-ös lapok kerültek a homlokzatra, 5 cm-es átfedésekkel. A 10 centiméterenként elhelyezett alumínium és lécváz alszerkezet így szinte egy alsó burkolatot alkot, aminek elkészítése a kivitelezés során komoly odafigyelést igényel. Ezt sok művezetéssel felügyelt jó ács csapat végezte.

A fekete homlokzati szín miatt egy ilyen szerkezet belül akár 80-90 fokosra is hevülhet, ezért felmerültek klíma-technológiai kérdések is, amit a jó kiszellőztetéssel maradéktalanul meg lehetett oldani. „Nagyon odafigyeltünk a kiszellőztetésre és az árnyékolásra, hőszivattyús hűtőfűtő rendszert és mennyezetfűtést is beépítettünk, de pl. a klímára eddig nem volt szükség.”

 

 

A kísérletezés folytatódik

A nagylapos és kiselemes szálcement után választott ragasztott téglaburkolat nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A szerelt átszellőztetett szerkezetnek az energetikában is használható lehetőségei mellett a szakember a csomóponti kialakítások közül is hoz előnyös példákat. A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy sokszor könnyebb megoldásokat találni egy-egy szerelt szerkezeten - pl. egy vonalmenti üvegkorlát kialakítása esetén -, mint egy dryvitos szerkezeten, amelynek felületi kialakítása egy maximalista elvárásait nem feltétlenül teljesíti.

 

„Mint külső burkolat érdekel még a monolit vasbeton, és szívesen kipróbálok más burkolatot is. Most azt látom, hogy a kiselemes szálcement burkolatokkal szép, és kifejezetten gazdaságos megoldások hozhatók létre. Mind tervezői mind kivitelező szemmel érdekel a feladat, ahol a tetőre forduló kiselemes burkolat ad karaktert a háznak.”

 

 

Természetes alapanyagok felhasználásával készül a hosszú élettartamú Eternit síkpala. Sima vagy strukturált felületű változata közel 30 féle egyéb árnyalatban elérhető a közkedvelt szürke színen túl. A 30 év termékgarancia mellé a gyártó a felület rendellenes színelváltozása és bevonatának leválása esetére, a piacon egyedülállóan, 15 éves garanciát írásban vállalja.

Fém, kerámia és szálcement alapanyagú, szerelt átszellőztetett homlokzatokhoz alkalmas anyagok az összes szükséges tervezői és kivitelezői támogatással együtt egykézből érhetők el a CRLT Solutiontől. A cég a Cembrit, Eternit és Cedral szálcement anyagok, a Möding kerámia homlokzatburkolatok, valamint a Mazzonetto és Ruukki fém tetőfedő és homlokzatburkoló anyagok magyarországi képviseletét látja el, és minden anyag esetén teljes rendszert kínál. Ereszcsatorna és a homlokzatburkolatok alszerkezetének kialakításához bevált rögzítések is a választék részét képezik. Mindezek mellett, mennyiségszámítással, logisztikával és veszélyeshulladék-elszállítás együtt, valamint kivitelezés-helyi tanácsadással kínálja anyagait a kizárólagos magyarországi forgalmazó.

 

HARCH design & build | Web | Facebook
CRLT-Solution Kft | Web




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Burkolati kísérletezés | HARCH design & build (X)

Burkolati kísérletezés | HARCH design & build (X)

Kísérlet kiselemes burkolattal – építészet és kivitelezés.

Bevásárlóközpont, társasház és családi ház az EQUITONE pályázatának díjazottjai között

Bevásárlóközpont, társasház és családi ház az EQUITONE pályázatának díjazottjai között

Kihirdették az EQUITONE építész és építészhallgatói pályázat 2019 eredményeit.

Székfoglaló

Székfoglaló

A CAN Architects különdíjban részesült terve az MTA Tudománytér pályázatán.

Hirdetés