Az alumínium-termékek gyártójaként és forgalmazójaként ismert cég új központja bemutatóterem, raktárbázis és oktatási központ is egyben. Erről szóló cikkünk a 196-os, 2024/8-as lapszámunkból közöljük.

Az irodaház-építészet non-plus ultrájának a cégközpontok számítanak. A hazai és külhoni példákat napestig lehetne sorolni az esztétika és a műszaki-technológiai rafinériák és megoldások összeházasítására, ahol a cél elsősorban a cég-image megerősítése. Lássunk egy újabb spektakuláris példát.

Olyat is egyre gyakrabban látni azonban, amit egy magyar leány, az osztrák gyökerű Prefa Hungária Kft., a minőségi alumínium-termékek gyártója és forgalmazója hozott létre Törökbálint ipari negyedében: ház, amely önmaga is a termék-menedzsment része. Ez nem csupán a forgalmazott termékek, technológiák – Noch dazu! – kiházasítását jelentik, hanem a know-how, a megszerzett tudás és tapasztalatok átadását is. Ezek a többfunkciós épületek jellemzően olyan tudásbázisok is, amelyek egy-egy cég – legyen akár hazai, vagy külföldi tulajdonban – piaci hídfőállásai is egyben.

A hazánkat megbízható – nem mellesleg a hosszú távú, kölcsönös haszon reményében – üzleti partnernek tekintő, impozáns múltú európai nagyvállalatok egyértelmű, ki nem mondott célja – a profitabilitáson túl persze –, hogy a tőkebefektetéssel és a telephely-alapítással hozzájárulhatnak egy olyan vállalati és viselkedéskultúra megerősítéséhez is, amely talán ellensúlyozza azokat a jelenlegi hazai folyamatokat, amelyek a piaci versenytől egy nagyon idegen, nem européer irányba történő elmozdulásra utalnak.

Különösen feltűnővé akkor válik ez a tendencia, amikor egyre-másra ismertetjük meg az olvasót a multinacionális, európai gyökerű vállalkozások magyarországi ingatlanfejlesztéseinek szempontjaival és mutatjuk be az OCTOGON hasábjain a minden kétséget kizáróan impozáns végeredményt. Elég itt a Trumpf gödöllői (2024/5., 193.) vagy a Würth új székházát említeni (2024/4., 192.), vagy hogy egy multival is példálózzunk, jelesül a Bosch-sal, amelynek vadonatúj kampuszáról nem csupán lapismertető született (2023/2., 182.), de egy egész, kétnyelvű kötetet szentelt bemutatásának a redakció 2023-ban.

A kétszintes logisztikai csarnok és az 1100 négyzetméteres raktár esetében a „ház a házban” elv érvényesül

A Prefa az építőiparban – köszönhetően az irigyelhető maximalizmusának – mára egyet jelent a minőségi alumínium-termékekkel. Ezt a pozíciót kívánták erősíteni az új székházzal, amely bemutatóterem, raktárbázis és oktatási központ is egyben.

Várhelyi Enikő és Helfrich Szabolcs építészek maximálisan meg tudtak felelni annak a beruházói elvárásnak, hogy egy alapvetően ipari funkciójú (raktár, logisztikai bázis) épület a megjelenésével messze lépjen túl azokon a doboz-szerű építészeti sablonokon, amelyek sarkosságukkal és szigorú szerkesztettségükkel sosem képesek szervülni igazán építéshelyi környezetükbe. Az ívekkel, a tömegjátékokkal vagy a sajátmárkás burkolatok inspiratív használatával egy olyan épületet hoztak létre, amely szó szerint is kiragyog Törökbálint egyik ipari területének sablonos megoldásai közül. Erőről, lendületről és magabiztosságról beszél ez a Prefa-ház, amely büszke az alázattal és kemény munkával megszolgált múltjára – amely a jövő garanciája.

De lássuk a számos izgalmas részletet!

A tanfolyam során a tetőfedők és a bádogosok a gyakorlatban is elsajátíthatják a Prefa-termékek felhasználásának minden csínját-bínját

A trapéz alakú telek a Hosszúrét utca és a Torbágy utca sarkán fekszik. A beruházó a beépítésekor figyelembe vette a szomszédos telek tulajdonosának igényét, hogy az új épület teherforgalmi feltárását az ő ingatlanától a lehető legmesszebbre helyezzék, és az épület mintegy hangfogóként működjön a két telek között. Ez a gesztus az előzetes tervek alapos átdolgozását tette szükségessé, de a Prefa többre értékelte az élni és élni hagyni évezredes bölcsességét az értelmetlen jogvitáknál. Így a teherforgalom a Torbágy utcai oldalon zajlik, míg az irodablokk megközelítése a délkeleti oldalra került.

Az épület szerkezete előregyártott vasbeton pillér- és gerendaváz, pontalapokkal. A csarnokrész homlokzata hőszigetelő szendvicspanel, tetőszerkezete víz- és hőszigetelt trapézlemez.

A 100 négyzetméteres bejárati szélfogó egyben kiállítótérként is szolgál. Tömegalakítása, tágassága, benapozottsága, valamint az a tény, hogy munkaidőn túl is nyitva lesz az érdeklődők előtt, világos üzenet. Az előtérből közvetlenül elérhető a földszinten kialakított műhely, valamint az irodablokk a teakonyhával. A műhelyben egyszerre 10-15 fő számára szerveznek gyakorlati képzést, ahol az emeleti előadótérben megszerzett elméleti tudást próbálgathatják mesterfogásokká fejleszteni a tetőfedők és a bádogosok. Az előtérből lépcső vezet az emeletre, ahol irodák és a műhely felett az időszakos elméleti oktatáshoz kapcsolódó kiszolgálóterek találhatók. A lépcsőház cca. 50 négyzetméteres falát egy Prefa-alapanyagból, kézzel hajtogatott rombusz-mintavariáció díszíti, amelyet az egyik végzős bádogosmester ajándékozott a cégnek.

Az egy- vagy kétnapos tanfolyamok során a szakembereket az előadóterem mellett kialakított konyhából szolgálják ki meleg étellel

A közforgalmi terekre a fény és a nemes, visszafogott elegancia a jellemző. Túlzás nélkül állítható, hogy ebben az épületben minden a munkatársak és a mesteremberek igényeinek rendelődik alá. A kétszintes csarnoktér és a raktár hívószavai pedig: könnyű megközelíthetőség, valamint tágasság.

Az utcai főhomlokzatok burkolatai értelemszerűen különös jelentőséggel bírnak, hiszen ezek sajátmárkás Prefa-termékek. Az irodarész, illetve a csarnokrész északkeleti homlokzata szerelt sávos, ezüstmetál bevonatos, míg az oktatóközpont tömege rombusz alakú, bronz bevonatú alumíniumlemez-burkolatot kapott. A nap járásához igazított főnézet tehát nem csupán időjárás-álló, derűs időben ragyog és szikrázik, hogy belekáprázik a szem.

A Prefa új épülete nem csupán építészeti karakterességével és belsőépítészeti igényességével érdemel kalapemelést, de az osztrák családi vállalkozás ezzel a fejlesztéssel a vállalkozásmenedzsment olyan kívánatos, követésre egyedül érdemes irányait tárja fel, amelynek kulcsszavai az akkurátusság és a szorgalom.

Tervezés: 2021 – 2023
Kivitelezés: 2023 – 2024
Összes nettó alapterület: 2460 m2

Generáltervezés: Upright Masters Kft.

Építész tervező, projektvezető: Várhelyi Enikő (Upright Masters Kft.)
Építész tervező: Helfrich Szabolcs (Rearch Építésziroda Kft.) 
Kertészet: Balogh Zsombor

Beruházó: Prefa Hungária Kft.


További képek a cikk végén található galériában!
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Több mint munkahely: kirakat a megrendelőinknek

Több mint munkahely: kirakat a megrendelőinknek

Asztalos István építésvezető a Market 6.0 székházról.

Fegyelmezett német cégközpont ipari jelleggel – és rengeteg poénnal

Fegyelmezett német cégközpont ipari jelleggel – és rengeteg poénnal

Május végén birtokba vette új székházát a Market.

Közösségépítés és digitalizáció

Közösségépítés és digitalizáció

Báthory Balázs vezérigazgató-helyettes víziói a Market új székháza kapcsán.

Hirdetés