Erdély építészeti metaforája a Kolozs megyei Gyalu kastélya
A műemlékfelújításokat bemutató 189-es, 2024/1-es számunkból most a gyalui Bánffy kastély megújulásáról szóló írásunkat közöljük. A Kolozs megyei gyalui várkastély az egyik legimpozánsabb erdélyi nemesi rezidencia, mely lényegében megőrizte reneszánsz stílusú tömegét.
A kolozsvári születésű üzletember, Nagy Elek 2015-ben vásárolta meg a várkastélyt a Barcsay család örököseitől, majd az általa alapított és elnökölt Erdélyi Hagyományok Alapítványnak adományozta. Az uniós pályázatból, az alapítvány és a magyar kormány támogatásával megvalósult felújítást a tulajdonos a kastélytól nyugatra fekvő hatalmas római castrum feltárásával kívánja folytatni. A projekt célja a térség turisztikai látványosságainak bővítése.
A kastély építészeti, művészeti értékei és történeti fontossága, a hajdani tulajdonosok történelmi szerepe Erdély egyik legértékesebb műemlékévé avatja az épületet. A kutatások szerint a mai épület alapjait a 16. század második negyedében, az Erdélyi Fejedelemség megszületésének történelmi körülményei között tették le. A kastély legjelentősebb átépítése I. Rákóczi György fejedelem nevéhez fűződik. Az 1638–1652 között zajló építkezések során az épület megújult. A várudvart elfoglaló középkori épületeket elbontották, így egy tágas belső udvart nyertek. Névadója, Bánffy Dénes 1663-ban jutott birtokon belülre, ám a kolozsvári főkapitányt, Kolozs és Doboka vármegyék főispánját egy nemesi purparlé nyomán lefejezték, birtokait elkobozták, ám fia, György, 1676-ban visszaszerezte a család javait.
Az épület mai kinézetét a 18. század közepén nyerte el. Ekkor telepítették a kor szellemiségének megfelelően a hatalmas angolparkot a kastély köré. A keleti szárny külső homlokzatát félköríves (neoromanikus) elemekkel díszítették, az átépített részeket felismerni a félköríves nyílásokról és a historizáló homlokzati díszítőelemekről. A kastélyt 1948-ban tőlük államosították. 1972-től fogyatékos gyerekek számára rendeztek be iskolát és bentlakást, amely 2002-ig működött. Ez a rendeltetésszerű használat mentette meg az épületet a teljes pusztulástól.
A felújítás elsődleges szempontja annak a számtalan rétegződésnek a bemutatása lett, amely az erődített vártól a kastély funkcióig vezetett a sorozatos átalakítások és átépítések során. A megrendelő ebben szabad kezet adott a tervezőknek, akik a megelőző régészeti feltárások, ásatások és az épülettörténeti kutatás dokumentációjának számtalan megállapítására, vagy csak sejtésére találtak – bemutatható – építészettörténeti igazolást a munka során. A vár első említése, 1428 óta a gyakori tulajdonosváltásokkal együtt járó építkezések korról korra ott hagyták nyomukat az épületegyüttesen. A változó szintmagasságok, ablakkiosztások és -nyílások, a falfestések egymásra dolgozott rétegei a gótikustól a reneszánszon a klasszicistán keresztül a mór stílusig terjedő skálája bámulatosan eklektikus elegyet alkotnak.
Minden terem boltozatos volt, a boltozatok indítóköveit mindenhol megtalálták, és be is mutatják. Különleges szakasza az épületegyüttesnek a magtár, amelyet teljes magasságában kinyitottak és egy felülvilágító ablak beépítésével nagyon hangulatos, akár konferenciák megtartására is alkalmas hatalmas teret alakítottak ki. Az egykori istálló – amelyet a lóállások páros reneszánsz-kori oszlopsora tagol – ablakainak – amelyek eredetileg ajtóként szolgáltak – parapetjeit a padlószintig visszabontották, ezzel egy rendkívül hangulatos és zegzugos teret kaptak, amely akár étteremként is működhet, hiszen a vendéglátás minden szükséges infrastruktúrájával ellátták az kastélyt. Új lépcsőházat építettek, liftet és vizesblokkokat alakítottak ki, az emeleten pedig több vendégszobának alkalmas helyiséget terveztek a megbízó kérésére.
A gyönyörűen megújult Bánffy-kastélyt az alapítvány kulturális központként kívánja hasznosítani.
Kivitelezés: 2019 – 2023
Szintek: pince, földszint, 1 emelet
Teljes beépített felület: 5450 m2
Hasznos alapterület: 3559 m2
Generáltervező: TEKTUM Arhitectura & Arta S.R.L. Web | Facebook
Vezető tervező, műemlékes szakértő, belsőépítész tervező: Tóthfalusi Gábor
Társtervező: Péter Eszter
Tervező munkatárs: SZŐCS István Levente, Ioana CECĂLĂȘAN, VISKY Ágoston
Műemlékes komplex tervező: GUTTMANN Szabolcs
Épülettörténeti kutatás: dr. Weisz Attila, dr. Kovács Zsolt, dr. SZÁSZ Anikó, dr. KISS Lóránd
Falkép restaurálás: MEDNYÁNSZKY Zsolt, KISS Loránd
Kőrestaurátor: KISS Zoltán
Megrendelő: Erdélyi Hagyományok Alapítvány (Fundația Tradiții Transilvane)
További képek a galériában!
Az OCTOGON legújabb lapszáma mától a polcokon: hagyományainkhoz híven év elején az épületfelújításokra és a műemlékvédelem témakörére fókuszálunk. Az elmúlt időszak kvalitásos felújításairól, többek között a Lánchíd megújulásáról (CÉH Zrt./FŐMTERV), a Jáki Szent György-templom felújításáról is olvashattok
Magazinunkra itt lehet online előfizetni.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.