Nagyszerű és hihetetlenül hasznos is egy felületen látni a kelet-közép-európai régiót.
A BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszéke elindított egy regionális közösségi építészeti kezdeményezést, a PACE-t (Public Architecture in East-Central Europe). A Közösségi Építészeti Alkotások Kelet-Közép-Európai Regionális Gyűjteménye célja a régióbeli minőségi építészet reprezentációja és népszerűsítése, a szakmai párbeszéd elősegítése a régióban és az épített környezetről való tudás horizontjának bővítése.
A kiemelkedő minőségű, közösségi funkciókat szolgáló épületeket bemutató honlap első körben kilenc ország – Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna – elmúlt öt év alatt megvalósult projektjeiből válogat.
A gyűjtemény három kategóriában mutat be megépült alkotásokat a kilenc partnerország felkért szakmai biztosainak javaslatai alapján, akik országuk kiváló építészei vagy építészetteoretikusai. A gyűjtemény kategóriái a közösségi építészet meghatározó területeit képviselik, amelyek a Középülettervezési Tanszék által gondozott kutatási témák is egyben:
1. Emlékezet és építészet – műemlék rekonstrukciók, műemlék épületek kortárs bővítései, emlékművek, amelyek mind egy közösség emlékezetének, identitásának fenntartásában játszanak kiemelkedő szerepet.
2. Fenntartható közösségek – szociálisan hátrányos helyzetű és/vagy kisebbségi csoportok számára közösségi részvétellel, építéssel és tervezéssel létrejött projektek.
3. Innovatív közösségi terek – új és újraértelmezett középület-funkciók, a közösségi terek kialakításának és használatának új mintázatai.
Az alapvetően angol nyelvű, de magyar nyelven is elérhető PACE gyűjteménye ezáltal évről évre 27 új, megvalósult projekttel bővül és válik egyre gazdagabbá, informatívabbá, értékesebbé.
A „Közösségi építészeti alkotások regionális gyűjteménye és lektorált fórumának magyar-angol nyelvű webes felületén történő megjelentetése” projekt a Lechner Tudásközpont támogatásával jött létre.
Szlovákiából Andrea Bacová PhD, a Szlovák Műszaki Egyetem Lakóépület-tervezési Intézetének tanszékvezető docense, és az ARCH Magazin főszerkesztője, Szlovéniából Uroš Rustja, a ljubljanai Void építész stúdió társalapítója és a Ljubljanai Egyetem Építészeti Karának tanársegédje, Csehországból Prof. Petr Kratochvíl PhD, CSc, a prágai Cseh Műszaki Egyetem Építészeti Karának professzora és a Cseh Tudományos Akadémia Művészettörténeti Intézetének tagja, Ukrajnából Oleg Drozdov, Ukrajna első építészeti magániskolájának, a Kharkiv Építészeti Iskolának az alapítója, Magyarországról Kalmár László Ybl- és Pro Architectura díjas építész, Lengyelországból Anna Cymer építészettörténész és díjazott építészeti szakíró, Horvátországból Tamara Bjažić Klarin PhD, a zágrábi Művészettörténeti Intézet tudományos főmunkatársa és a Horvát Építész Szövetség elnökhelyettese, és Boris Dundović, a zágrábi Művészettörténeti Intézet szakmai munkatársa, Romániából Ștefan Ghenciulescu PhD egyetemi docens (Ion Mincu University of Architecture and Urbanism, Bukarest), a Zeppelin magazin főszerkesztője, és Szerbiából Grozdana Šišović PhD, a Belgrádi Egyetem Építészmérnöki Karának docense vállalták, hogy a Középülettervezési Tanszék felkérésének eleget tesznek és részt vesznek az együttműködésben ajánlásaikkal.
További információért és a legfrissebb hírekért kövesd a PACE Facebook oldalát és weboldalát, de érdemes böngészned a BME Középülettervezési Tanszék honlapját, illetve a BME Középülettervezési Tanszék Facebook-oldalát is.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.