A pandémia jól megmutatta, hogy mi, emberi lények vagyunk a természet alárendeltjei, nem pedig fordítva.
Az építészeti és várostervező cég, a Gómez Platero kör alakú emlékhelyet tervezett azok emlékére, akik a koronavírus járványban vesztették életüket. Az iroda most tárgyal az uruguayi kormánnyal a helyszín kiválasztásáról, de szeretnék, ha vízparton valósulna meg. Az építményt előregyártott elemekből állítanák össze a helyszínen, mindez nagyjából hat hónapot venne igénybe.
„Az építészetnek megvannak az eszközei a világ átalakításához” – véli a cég vezető építésze, Martín Gómez Platero, aki azt is hozzátette, hogy az épületeink által megmutathatjuk, kik is vagyunk valójában. Az emlékművek fontos mérföldkövek, amelyekben benne van a múltunk, a jelenünk és a jövőnk, a tervezett kegyhellyel pedig szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy mi, emberi lények vagyunk a természet alárendeltjei, nem pedig fordítva. Jól megmutatta ezt a pandémia is.
A korong átmérője 40 méter, a közepén lévő kivágásé pedig 10 méter. Corten acélból készítenék el, hogy ellenálljon a környezeti elemeknek, a belső részét pedig betonnal borítanák le. A tervezéskor ügyeltek a társadalmi távolságtartás szabályaira, biztonságosan 300 látogató befogadására lenne alkalmas. A minimalista emlékműhöz egy hosszú járdán lehet eljutni, az építésziroda szerint erre azért van szükség, hogy a városi környezetből kikerülve elég idő legyen az átszellemülésre és a lelassulásra.
Az egyszerű, kör alakú geometria megteremti az egységet az egyes idősíkok és a látogatók között, így méltó helyszíne lehet a kollektív emlékezetnek.
Olaszországban Angelo Renna építész a bontásra ítélt San Siro stadionban hozna létre kegyhelyet a COVID-19 áldozatainak emlékére, ahol 35 000 ciprussal emlékezne meg az elhunyt honfitársairól.
Forrás: Gómez Platero
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.