Japán megoldás arra az esetre, ha túl kevés a hely és nincs kert.
Válaszul a drága telekárakra és a szigorú tervezési előírásokra Yoshitaka Suzuki és irodája, a YSAA egyedülálló otthont tervezett egy háromgyermekes tokiói családnak. A szűk telken mindössze egy 61 négyzetméteres bruttó alapterületű háznak volt hely, így az építésziroda úgy döntött, hogy a térhatás növelése érdekében a ház egy részére nem tervez tetőt.
A kétszintes, „Open Sky House” legfontosabb tere a félig nyitott nappali, ahova szabadon eshet be az eső, fújhat a szél, vagy süthet be a nap. Mivel nem tartozik a házhoz kert, kénytelenek voltak megteremteni a házban a kert élményét és egyúttal felfelé építkezni, ami egyébként Japánban megszokott. Az építésziroda szerint bár sokaknak elképzelhetetlen ez a megoldás, a család élvezi azt a fajta szabadságot, amit a tér változatossága nyújt:
a gyerekek esős napokon esernyőkkel szaladgálnak a nappaliban, forró napokon a medencében fürdenek, nyáron a barátaikkal sátraznak, a felnőttek pedig összegyűlhetnek grillezésre vagy éppen dohányzásra. Az időjárásnak megfelelően úgy rendezhetik át a nappalit, ahogy szeretnék.
A ház első emeletén található a konyha, az étkező és a nappali, a második a hálószobáknak ad otthont. A család olyannyira részt vett a ház felépítésében, hogy a tervezésen túl a helyiségek kifestésében is segédkeztek.
A helyhiány az irodák esetében is komoly problémát jelent, itt egy jó példa arra, hogyan lehet munkaterületet kialakítani a tetőn.
Forrás: Yoshitaka Suzuki And Associates (YSAA)
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.