Építészek és túraegyesületi tagok menedékházak építésébe kezdtek Norvégia festői szépségű táján. 

A túrázók minden bizonnyal hálásak lesznek azért a kabinért, amelyet Norvégiában építettek fel, hogy némi meleget és menedéket biztosítson nekik barangolásaik során. Van benne kályha, ülőhely és pazar kilátás. A sorozat első kabinja 2018-ban készült el Hammerfest városához közel, hogy ezzel is népszerűsítsék a túrázást a környéken. Nem mellesleg a település az egyik legtökéletesebb helyszín az Aurora Borealis megfigyelésére.

Fotó: SPINN Arkitekter

Hiába járunk ugyanis Európa egyik festői területén, a természeti elemek nem éppen a legszebb arcukat mutatják errefelé, így sokkal kevesebb a túrázó, mint amennyit a Norvég Túraegyesület (DNT) látni szeretne - erre a problémára nyújt megoldást az a menedékkunyhó, amit a SPINN építésziroda tervezett. A SPINN később kooperált a brit FORMAT mérnökeivel, mert egy olyan konstrukció létrehozása volt a cél, amit a professzionális tervezés után a túraegyesület tagjai is össze tudnak szerelni, profi szakemberek segítsége nélkül.

A tervezés 2015-ben kezdődött, ekkor alakult ki a ház tojásformája, ám a természeti viszonyoknak ellenálló burkolat hosszabb gondolkodás tárgyát képezte. 

A helyszínt egy drón és egy fotogrammetriai szoftver segítségével térképezték fel, és ezeket az eredményeket használták fel a bivak kialakításához. Így jött létre a fából készült, kereszt-laminált fa héjszerkezet, amelynek 77 egyedi panelje úgy áll össze, mint egy 3D-s puzzle. A tervezők mindezt szimulált szélviszonyok között tesztelték, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy ellenáll a sarkvidéki viharoknak és szélsőséges szélviszonyoknak, akárcsak a hónak.
Fotó: SPINN Arkitekter
Fotó: SPINN Arkitekter

Mivel az építmény tervezése az elképzeltnél drágább lett, a vizualizációhoz és az animációhoz szükséges pénzt crowdfunding keretében gyűjtötték össze. Helyi vállalkozások szintén önkénteskedtek, az amerikai kenoby cég pedig a külső burkolatot finanszírozta. A terveknek megfelelően a szerkezet felállításáért és a helyszínre történő szállításáért a túraegylet tagjai feleltek.

A szerkezetet végül egy raktárban építették fel, és itt is tesztelték, majd részben visszabontották az elszállításhoz.

Az önkéntesek egy csoportja négy napon keresztül szerelte össze az előregyártott kereszt-laminált fa paneleket (CLT), miközben egy másik csoport a külső burkolat paneljeit vágta a megfelelő méretekre a SPINN tervei alapján. Az összeállításnál mindössze a kétrétegű bitumenes szigetelést és a szerkezet alapjának kiöntését végezték szakemberek, minden más az egyesület tagjainak munkája.

Forrás: SPINN




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Ázsiában találtak egy nagyon jó megoldást a műanyagzacskó-problémára

Ázsiában találtak egy nagyon jó megoldást a műanyagzacskó-problémára

Több szupermarket-hálózatnál banánlevélbe csomagolják a zöldséget és a gyümölcsöt, jelentősen hozzájárulva ezzel a nejlon elleni küzdelemhez.
Rizsszalmából készült kiegészítőkkel a szmog ellen

Rizsszalmából készült kiegészítőkkel a szmog ellen

Szintet lép az IKEA a környezetszennyezés elleni harcban.

Építészek fognak össze a klímaváltozás ellen

Építészek fognak össze a klímaváltozás ellen

A RIBA Stirling díjat elnyert 17 építész a klímaváltozásra és a rohamosan kipusztuló fajokra hívja fel a figyelmet. 

Hirdetés