A Semmelweis Egyetem átfogó fejlesztési projektje, a Hőgyes-Schöpf-Merei projekt, melynek célja, hogy modernizálja és kibővítse a Gyógyszerésztudományi Kar oktatási, kutatási és gyógyszerellátási kapacitásait. 

A tervek alapján az egyetem új gyógyszergyártási részlege a jövőben a teljes intézmény infúzióigényét is képes lesz kielégíteni. A projekt két budapesti épülettömb rekonstrukcióját és kibővítését foglalja magába a belvárosban, melyek az oktatást, a kutatást, valamint a gyógyszergyártást szolgálják majd. A TSPC Group által vezetett projektet az építési engedély megérkezését követően mutatjuk be.

A sűrűn beépített belvárosi környezetben a két tömb modernizálása gondos tervezést igényelt. A projekt főként a rekonstrukcióra fókuszál, de a kisebb értékű, rossz elhelyezkedésű épületeket bontásra ítélik a tervezők, és új épületekkel bővítik a területet. A projekt hasznos alapterülete 20 679 m², míg a bruttó szintterülete 26 745 m².

Hőgyes Endre utcai tömb

A Hőgyes Endre utcai tömb oktatási központként működik, ahol jelenleg is zajlik a gyógyszerészek képzése. Az épület elhelyezkedése kiemelt városképvédelmi jelentőséggel bír, hiszen az Iparművészeti Múzeum közelében található. A meglévő Hőgyes utca 5. sz. alatti épület 2 további szinttel fog bővülni, ezzel a tervező egységes utcai párkánymagasságot hoz létre. Az utcai traktus mögött elhelyezkedő új épületszárnyban korszerű tisztatéri rendszerek kerülnek kialakításra a gyógyszergyártás számára, ezekhez megfelelő gépészeti és légtechnikai megoldásokat is telepítenek. Az oktatási és kutatási igények kiszolgálása érdekében megújult infrastruktúra, illetve számos modern műszer szolgálja az egyetem fejlődését.

Az „A” épületben található az emelt lelátórendszerrel rendelkező előadóterem, amelyben a faszerkezetű hallgatói tér megtartásra és felújításra kerül. Ezen kívül egy új előadóterem is épül a „B” épületben, amely modern megoldásokkal idézi az eredeti terem jellegét, illetve a kutatóknak is otthont ad majd; az „E” épületben 60-80 m²-es kutatólaborok kerülnek kialakításra a gyógyszerészeti kutatások számára.

Bakáts téri tömb

A Bakáts tér felől megközelíthető másik tömb egy nagy belső udvarral rendelkező, történelmi palotaépület. Az épület hosszú története során egészségügyi és szociális intézményeknek adott otthont, jelenleg azonban használaton kívül áll, elhanyagolt állapotban van. A gyógyszerészképzésen keresztül közvetve újra az egészségügy szolgálatába állhat, mert a projekt során az épület teljes felújításon esik át, miközben különös figyelmet fordít a városképi szempontból értékes homlokzatok helyreállítására. A hiányzó elemek, visszaállításra kerülnek, például a hátsó szárnyon található óratorony is rekonstruálásra kerül az eredeti tervek alapján, visszanyerve eredeti formáját és toronysisakját.

Az épület belső udvara és tereinek rekonstrukciója mellett modern elemeket is beépítenek, hogy az épület megfelelően kiszolgálhassa a modern kor oktatási és kutatási igényeit, de a korabeli épületszárnyba kerül elhelyezésre egy korabeli patikabútorzat, amely külső érdeklődők részére is látogatható lesz. A Bakáts téri tömb történeti szimmetrikus épületszárnyaiban – az „I” és „J” épületekben intézeti irodák kapnak helyet. Az „M” épület is felújításra és átalakításra kerül, szintén oktatási célokat szolgáló intézeti irodák és szemináriumi termek kialakításával. Az „L” épületben hallgatói skill-laborok is lesznek, amelyek lehetővé teszik, hogy a 20 fős diákcsoportok modern körülmények között tanulhassanak.

Külső jegyek és anyaghasználat

A projekt során az új épületek külső megjelenését téglavörös, strukturált vakolattal alakítják ki, amely harmonizál az eredeti épületek homlokzatával. Az új homlokzatokon plasztikus vakolatdíszítések, modern üvegezés, valamint egyedi árnyékolóelemek lesznek. A történeti homlokzatok megőrzik eredeti arculatukat, visszaállítva a régi színezésüket. Az épület homlokzatain és belső udvarán az anyaghasználat visszafogott: üveg, vakolat és az acél dominál.

Az Egyetemi Gyógyszertár új gyógyszergyártó részlegének épülete üvegfelületű homlokzatot kap, amely tükrözi a mellette lévő történelmi épületek kontúrjait, így a modern és a történeti elemek összhangot teremtenek. A történeti épületen zárt függőfolyosó is rekonstruálásra kerül. A modern homlokzatok pedig függőleges futó növényzettel díszítettek lesznek, utalva a használt környezettudatos tervezési eszközökre.

A projekt ütemezése

A Hőgyes-Schöpf-Merei projekt több ütemben valósul meg. Az első ütem a Bakáts téri tömböt érinti, míg a következő ütemek a további épületek kivitelezésére és a teljes terület integrálására koncentrálnak majd, biztosítva a Semmelweis Egyetem oktatási, kutatási és gyógyszergyártási tevékenységeinek magas színvonalú kiszolgálását, a jövő innovációs lehetőségeit.

Generál tervező: TSPC Kft.

Felelős Építész tervező: Kádár Mihály, Bánhegyi Zsolt, Könözsi Szilvia TSPC Kft.
Építész koordinátor: Vezér-Vereb Éva TSPC Kft.
Építész tervezők: Écsi Zoltán, Fehér Orsolya, Fekete Attila TSPC Kft.
Építész munkatársak: Bán Márton, Fenyvesvölgyi Mónika, Gergó Balázs, Ozsváth-Klenik Annamária, Seszták Bence, Zahari Tünde, 
BIM: Bélafi Károly, Izrael Anna TSPC BIM Kft.
Labortechnológia: Finta Gábor, Kerese János Egészségtervező Műhely
Tartószerkezeti tervező: Jancsó László TSPC Engineering Kft, Kepe Gábor MIV Mérnökiroda Kft.
Mélyépítés tervező: Ament András AA4 Mérnökiroda Kft.
Belsőépítészet: B. Tóth Zsuzsanna, Koch Lilla Boróka, Simon Orsolya FORMICONCEPT és Kovács-Szarka Zsófia, Zurai Lilla TSPC Kft.
Épületgépészet: Vörös Tamás, Szedlacsek József Perfect-Plan Kft.
Technológiai gépészet, Automatika: Dravecz Gábor, Mihályi Szabolcs DRGB Mérnöki Iroda Kft.
Tűzvédelmi tervező: Molnár Bálint, Bihari István Long TSPC Kft.
Épületszerkezetek: Nagy Károly Épszerkinfo Kft.
Épületvillamosság: Radics Richárd, Tóth Attila TSPC Energy Kft.
Infrastruktúra tervezés: Szova Ákos, Vrana Zsuzsanna TSPC Mérnökiroda Kft.
Környezetvédelem: Sándor Péter Zöldszem Bt.
Tájépítészet: Hencz Helga Kert művek Kft.

Forrás: Sajtóinformáció




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A japánkertek hangulata ihlette a portugál hotel szobáinak megújulását

A japánkertek hangulata ihlette a portugál hotel szobáinak megújulását

A portugál box: arquitectos építészeinek munkája.

A Déli Körvasút egyik legfontosabb átszállópontja lesz a népligeti vasúti megálló

A Déli Körvasút egyik legfontosabb átszállópontja lesz a népligeti vasúti megálló

A Közvágóhíd és a Nádorkert után megindul a Déli Körvasút harmadik új megállójának építészeti tervezése is.

Ilyen lett a Bourse de Commerce, Párizs legújabb kortárs művészeti múzeuma

Ilyen lett a Bourse de Commerce, Párizs legújabb kortárs művészeti múzeuma

Január 23-án nyit a Tadao Ando tervei alapján készült, Pinault-gyűjteménynek otthont adó korábbi tőzsdeépületből kialakított kiállítótér.

Hirdetés